Jedną z częstych wad zgryzu są stłoczenia zębów. Na czym polegają, jakie są ich skutki i w jaki sposób można je skorygować? Tego dowiesz się z naszego najnowszego wpisu.
Spis treści
Na czym polegają stłoczenia zębów?
Stłoczenia zębów to wada zgryzu polegająca na tym, że w łuku zębowym nie ma wystarczająco dużo miejsca na to, by wszystkie zęby mogły się prawidłowo wyrżnąć. Skutek tego jest taki, że zęby wyrastają w niewłaściwym miejscu (zdarza się nawet, że poza łukiem zębowym) lub pod nieodpowiednim kątem – mogą na siebie nawzajem zachodzić, być obrócone w stosunku do pozostałych, wyrastać jeden pod drugim.
Jakie są powody stłoczenia zębów?
Stłoczenia mogą mieć kilka różnych przyczyn, w zależności od tego, o jaki rodzaj stłoczenia chodzi. Stłoczenia pierwotne to takie, które mają podłoże genetyczne. Dochodzi do nich wtedy, gdy występuje za duża różnica między wielkością kości żuchwy i szczęki a rozmiarem zębów.
Innym rodzajem stłoczeń są stłoczenia wtórne. Pojawiają się one z powodu działania czynników środowiskowych, konkretnie wtedy, gdy dochodzi do zbyt wczesnej utraty mlecznych zębów trzonowych. W takiej sytuacji zęby się przemieszczają, przez co zajmują miejsce, które powinny zająć przednie zęby stałe.
Ostatnim typem stłoczeń, o którym trzeba tu wspomnieć, są stłoczenia późne, przytrafiające się w przednim odcinku dolnego łuku zębowego u Pacjentów w wieku 17-20 lat. Ich przyczyna nie jest do końca znana. Jedna z teorii wiąże to zjawisko z resztkowym wzrostem żuchwy – zakłada, że powiększanie się trzonu żuchwy wpływa na zmianę położenia dolnych zębów przednich w stosunku do podstawy żuchwy. Dolne zęby spotykają się wtedy z oporem górnych zębów przednich i zaczynają na nie nachodzić.
Jakie są skutki stłoczeń zębów?
Na pierwszy rzut oka rzuca się oczywiście pogorszona estetyka uśmiechu, ale stłoczenia zębów mają też znacznie gorsze konsekwencje – szczególnie u dzieci, u których mogą powodować oddychanie przez usta i nieprawidłowe połykanie. Wyrastając pod nieprawidłowym kątem, zęby mogą ranić swoimi krawędziami brzegi języka oraz wewnętrzną stronę policzków i warg. Podobnie sytuacja się przedstawia z zębami obróconymi względem pozostałych.
Stłoczone zęby często też bolą, szczególnie w okresie wzrostu, gdy wada zgryzu dopiero się kształtuje. Kolejnym problemem jest utrzymanie ich właściwej higieny – ciasne ułożenie zębów sprawia, że do niektórych miejsc trudno dotrzeć nie tylko szczotką, ale nawet za pomocą nici dentystycznej.
Jak leczy się stłoczenia zębów?
W przypadku stłoczeń zębów niezbędna jest pomoc ortodonty. Lekarz dobiera odpowiednią metodę leczenia, biorąc pod uwagę różne czynniki, między innymi wiek Pacjenta i stopień nasilenia problemu. Jeżeli braki miejsca w łuku zębowym nie przekraczają 5 mm, najczęściej stosowaną metodą korekcji jest rozbudowa za pomocą indywidualnie dopasowanego aparatu ortodontycznego. Po zakończeniu tego etapu przeprowadza się jeszcze leczenie mechanicznymi aparatami regulacyjnymi, ustawiającymi zęby w prawidłowym zaguzkowaniu.
Dowiedz się więcej!
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o stłoczeniach zębów, zapraszamy do Orto-Live. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.