Utrata zęba zawsze jest przykra, ale nie jest to koniec świata. Dzisiejsza stomatologia daje możliwość zastąpienia zęba stałą protezą, która nie tylko będzie wyglądać jak naturalny ząb, ale również nie będzie powodować dyskomfortu podczas użytkowania. Można to osiągnąć, zakładając koronę protetyczną na implancie. Czytaj dalej, a dowiesz się, jakie są rodzaje koron i jak przebiega zabieg ich zakładania.
Spis treści
Czym jest korona protetyczna?
Korona jest protezą zęba. Może zastępować część zęba albo cały brakujący ząb. Takie protetyczne uzupełnienie mocowane jest na stałe i można używać go tak, jak naturalnych zębów. Korony protetyczne w przypadku częściowej utraty zęba (na przykład przy złamaniu) osadza się na pozostałym korzeniu, a w przypadku całkowitej utraty zęba koronę mocuje się na implancie.
Jakie są rodzaje koron protetycznych?
Korony mogą być wykonane z różnych materiałów, przy czym korony jednolite są w całości wykonane z jednego materiału, a korony złożone stanowią połączenie metalowego korpusu z tworzywem podobnym do naturalnych zębów. Metalowa podstawa jest pokrywana licówką, najczęściej z akrylu lub porcelany.
Korony akrylowe wykorzystywane są z reguły tylko jako rozwiązanie tymczasowe, ponieważ mają zbyt niską odporność na ścieranie. Kiedyś w powszechnym użyciu były korony metalowe, dziś, jeśli w ogóle się ich używa, to jedynie do wypełnienia dalej położonych zębów bocznych, ponieważ, nie oszukujmy się, nie są one na tyle estetyczne, aby zajmować wyeksponowane miejsce w jamie ustnej.
Obecnie często stosuje się korony z cyrkonową podbudową i porcelanową licówką. To dobre rozwiązanie ze względu na to, iż tlenek cyrkonu wyglądem przypomina naturalne zęby, jest trwały i odporny na ścieranie, a przy tym biokompatybilny.
Jeśli chodzi o estetykę, dobrze prezentuje się korona pełnoceramiczna o strukturze zbliżonej do naturalnego szkliwa. Niestety jest to materiał podatny na pęknięcia i uszkodzenia.
W jaki sposób wykonuje się koronę protetyczną?
W przypadku utraty zęba korona protetyczna mocowana jest na implancie. Odtwarza naddziąsłową część zęba, a z implantem jest połączona łącznikiem.
Zabieg przebiega dwuetapowo – najpierw trzeba założyć implanty, a następnie zamocować na nich korony.
Pierwszym krokiem jest wykonanie zdjęcia panoramicznego zębów. Na jego podstawie dentysta podejmie decyzję w kwestii wykonania implantologii i ustali wstępny plan leczenia. Przed wszczepieniem implantów należy też ocenić stan zdrowia i higieny jamy ustnej.
Samo wszczepianie implantów przeprowadzane jest pod znieczuleniem miejscowym. Kość jest nawiercana wiertłem o bardzo małej średnicy. W otworze kości zostaje umieszczony implant – musi być jak najlepiej dopasowany, aby móc zapewnić stabilność korony.
Koron nie zakłada się od razu po wszczepieniu implantów. Po zabiegu pozostaje rana, która musi się wygoić. Zanim przystąpi się do zakładania koron, trzeba odczekać dwa do trzech miesięcy w przypadku żuchwy i pięć do sześciu miesięcy, gdy chodzi o górną linię zębów. Na ten czas luka w uzębieniu zostaje uzupełniona przy zastosowaniu protez akrylowych, szyn nagryzowych bądź mostów adhezyjnych.
Kiedy już wszystko się zagoi, nadchodzi pora na wykonanie koron protetycznych. Dentysta odkręca znajdujące się w implantach śruby i przykręca do nich transfery wyciskowe, by pobrać wycisk protetyczny – nie tylko miejsca, w którym zakładana będzie korona, ale także zębów sąsiednich oraz przeciwstawnych. W ten sposób informacja przestrzenna dostarczona do laboratorium protetycznego będzie kompletna i dokładna – wszystko to po to, aby jak najlepiej dopasować koronę.
Zapisz się na konsultację
Poznaj atuty:
- Koszt konsultacji od 100 zł
- Lekarz zweryfikuje stan Twojego uzębienia
- Poznasz plan i koszty leczenia
Po wysłaniu formularza nasza recepcjonistka niezwłocznie skontaktuje się z Tobą w celu ustalenia terminu wizyty.- Koszt konsultacji od 100 zł
Pozostaje jeszcze wybór jej koloru – tutaj decyzja należy do Pacjenta, choć oczywiście stomatolog służy radą.
Na podstawie wycisku technik protetyczny odlewa model, na którym następnie przygotowywane są korony. Na wykonanie korony w laboratorium trzeba poczekać kilka dni roboczych. W niektórych przypadkach zachodzi potrzeba, by przymierzyć koronę na pośrednim etapie jej wykonania (wtedy, kiedy można jeszcze bez problemu przeprowadzić pewne poprawki), najczęściej nie jest to jednak konieczne.
Po wykonaniu korony trzeba ją przymierzyć, by ocenić, czy jest prawidłowo dopasowana – sprawdza się jej szczelność, punkty styczne z sąsiednimi zębami i kontakty zgryzowe z przeciwstawnymi. Pacjent ze swej strony też musi ocenić, czy z koroną czuje się wygodnie, a także czy odpowiada mu jej kształt i kolor. Jeśli korona zostanie zaakceptowana, jest na stałe przykręcana do implantu.
Umów się na wizytę!
Straciłeś ząb? Umów się na konsultację stomatologiczną w Orto-Live. Sprawdzimy, czy ubytek kwalifikuje się do zastąpienia za pomocą korony na implancie. Zaproponujemy odpowiednie rozwiązanie i przeprowadzimy zabieg – wszystko po to, byś mógł znów cieszyć się pełnym uśmiechem. Skontaktuj się z nami, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.