Straciłeś ząb? Korona protetyczna to świetne rozwiązanie!


, Straciłeś ząb? Korona protetyczna to świetne rozwiązanie!
implanty zębów korony i mosty Orto-Live Radom

Utrata zęba zawsze jest przykra, ale nie jest to koniec świata. Dzisiejsza stomatologia daje możliwość zastąpienia zęba stałą protezą, która nie tylko będzie wyglądać jak naturalny ząb, ale również nie będzie powodować dyskomfortu podczas użytkowania. Można to osiągnąć, zakładając koronę protetyczną na implancie. Czytaj dalej, a dowiesz się, jakie są rodzaje koron i jak przebiega zabieg ich zakładania.
 
 

Czym jest korona protetyczna?

Korona jest protezą zęba. Może zastępować część zęba albo cały brakujący ząb. Takie protetyczne uzupełnienie mocowane jest na stałe i można używać go tak, jak naturalnych zębów. Korony protetyczne w przypadku częściowej utraty zęba (na przykład przy złamaniu) osadza się na pozostałym korzeniu, a w przypadku całkowitej utraty zęba koronę mocuje się na implancie.
 
 

Jakie są rodzaje koron protetycznych?

Korony mogą być wykonane z różnych materiałów, przy czym korony jednolite są w całości wykonane z jednego materiału, a korony złożone stanowią połączenie metalowego korpusu z tworzywem podobnym do naturalnych zębów. Metalowa podstawa jest pokrywana licówką, najczęściej z akrylu lub porcelany.
Korony akrylowe wykorzystywane są z reguły tylko jako rozwiązanie tymczasowe, ponieważ mają zbyt niską odporność na ścieranie. Kiedyś w powszechnym użyciu były korony metalowe, dziś, jeśli w ogóle się ich używa, to jedynie do wypełnienia dalej położonych zębów bocznych, ponieważ, nie oszukujmy się, nie są one na tyle estetyczne, aby zajmować wyeksponowane miejsce w jamie ustnej.
 
Obecnie często stosuje się korony z cyrkonową podbudową i porcelanową licówką. To dobre rozwiązanie ze względu na to, iż tlenek cyrkonu wyglądem przypomina naturalne zęby, jest trwały i odporny na ścieranie, a przy tym biokompatybilny.
 
Jeśli chodzi o estetykę, dobrze prezentuje się korona pełnoceramiczna o strukturze zbliżonej do naturalnego szkliwa. Niestety jest to materiał podatny na pęknięcia i uszkodzenia.
 
 

W jaki sposób wykonuje się koronę protetyczną?

W przypadku utraty zęba korona protetyczna mocowana jest na implancie. Odtwarza naddziąsłową część zęba, a z implantem jest połączona łącznikiem.
Zabieg przebiega dwuetapowo – najpierw trzeba założyć implanty, a następnie zamocować na nich korony.
 
Pierwszym krokiem jest wykonanie zdjęcia panoramicznego zębów. Na jego podstawie dentysta podejmie decyzję w kwestii wykonania implantologii i ustali wstępny plan leczenia. Przed wszczepieniem implantów należy też ocenić stan zdrowia i higieny jamy ustnej.
 
Samo wszczepianie implantów przeprowadzane jest pod znieczuleniem miejscowym. Kość jest nawiercana wiertłem o bardzo małej średnicy. W otworze kości zostaje umieszczony implant – musi być jak najlepiej dopasowany, aby móc zapewnić stabilność korony.
 
Koron nie zakłada się od razu po wszczepieniu implantów. Po zabiegu pozostaje rana, która musi się wygoić. Zanim przystąpi się do zakładania koron, trzeba odczekać dwa do trzech miesięcy w przypadku żuchwy i pięć do sześciu miesięcy, gdy chodzi o górną linię zębów. Na ten czas luka w uzębieniu zostaje uzupełniona przy zastosowaniu protez akrylowych, szyn nagryzowych bądź mostów adhezyjnych.
 
Kiedy już wszystko się zagoi, nadchodzi pora na wykonanie koron protetycznych. Dentysta odkręca znajdujące się w implantach śruby i przykręca do nich transfery wyciskowe, by pobrać wycisk protetyczny – nie tylko miejsca, w którym zakładana będzie korona, ale także zębów sąsiednich oraz przeciwstawnych. W ten sposób informacja przestrzenna dostarczona do laboratorium protetycznego będzie kompletna i dokładna – wszystko to po to, aby jak najlepiej dopasować koronę.
 

  • Zapisz się na konsultację

    , Straciłeś ząb? Korona protetyczna to świetne rozwiązanie!

    Poznaj atuty:


 

Pozostaje jeszcze wybór jej koloru – tutaj decyzja należy do Pacjenta, choć oczywiście stomatolog służy radą.

Na podstawie wycisku technik protetyczny odlewa model, na którym następnie przygotowywane są korony. Na wykonanie korony w laboratorium trzeba poczekać kilka dni roboczych. W niektórych przypadkach zachodzi potrzeba, by przymierzyć koronę na pośrednim etapie jej wykonania (wtedy, kiedy można jeszcze bez problemu przeprowadzić pewne poprawki), najczęściej nie jest to jednak konieczne.
 
Po wykonaniu korony trzeba ją przymierzyć, by ocenić, czy jest prawidłowo dopasowana – sprawdza się jej szczelność, punkty styczne z sąsiednimi zębami i kontakty zgryzowe z przeciwstawnymi. Pacjent ze swej strony też musi ocenić, czy z koroną czuje się wygodnie, a także czy odpowiada mu jej kształt i kolor. Jeśli korona zostanie zaakceptowana, jest na stałe przykręcana do implantu.
 
 

Umów się na wizytę!

Straciłeś ząb? Umów się na konsultację stomatologiczną w Orto-Live. Sprawdzimy, czy ubytek kwalifikuje się do zastąpienia za pomocą korony na implancie. Zaproponujemy odpowiednie rozwiązanie i przeprowadzimy zabieg – wszystko po to, byś mógł znów cieszyć się pełnym uśmiechem. Skontaktuj się z nami, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.

Przeczytaj pozostałe wpisy na naszym blogu
Halitoza – nieprzyjemny zapach z ust
halitoza Orto-Live profilaktyka Radom

Odczuwasz wstyd i dlatego unikasz spotkań towarzyskich. Twoim znajomi wspominają, że się zmieniłeś. Straciłeś pewność siebie, a w pracy zaczęły pojawiać się problemy. Twoje życie zmieniło się na gorsze… W takiej […]


Czytaj
Wpływ zielonej herbaty na zdrowie jamy ustnej
Bonding Radom dieta Orto-Live stomatologia zachowawcza

Zastanawialiście się kiedyś, w czym tkwi sekret zachowania młodego wyglądu i nienagannego uzębienia u Japończyków? Czy to kwestia genetyki, a może pielęgnacji i odpowiedniej diety? Z pewnością miłośnicy tej kultury wiedzą, jak […]


Czytaj
Jak dbać o protezę zębową?
implanty Orto-Live protezy Radom

Problem utraty wszystkich zębów współcześnie jest skutecznie rozwiązywany przez zastosowanie estetycznych i w pełni funkcjonalnych protez. To właśnie dzięki tej metodzie możesz odzyskać w końcu całą radość z życia. […]


Czytaj

ORTO-LIVE - wysoko oceniana stomatologia

Zobacz, co mówią o nas Pacjenci

 

Klinika ORTO-LIVE


 

Orto-Live
4.5
Based on 19 reviews
powered by Google
Monika Luks
Monika Luks
12:34 12 Aug 20
Od kilku lat chodzę jestem Pacjentką Orto-Live i jestem bardzo zadowolona. Pani Doktor jest bardzo miła i zawsze porozmawia ze mną i opiszę co robić, aby zachować zdrowe zęby. Mimo, że kiedyś obawiałem się dentysty, to teraz nie mam żadnych problemów z zębami, co w dużej mierze jest zasługą Orto-Live. Pozdrawiam i Polecam
Anna Kowalska
Anna Kowalska
09:36 24 Mar 20
Pani Doktor Podgórska sprawia że można zapomnieć że jest się u dentysty. Dzięki niej wizyty u dentysty stały się dla mnie przyjemnością co kiedyś wydawało się niemożliwe :) Ślicznie dziękuję! :)
Janina Luc
Janina Luc
09:50 20 Feb 20
Szczerze polecam gabinet Orto Live. Mialam tu zakladana proteze i jestem bardzo zadowolona poniewaz teraz moge sie usmiechac i bez problemu jesc posilki a wczesniej unikalam. Bardzo dziekuje calemu zespolowi
Monika Dawidowska
Monika Dawidowska
14:03 15 Jan 20
Do gabinetu trafiłam z polecenia koleżanki i muszę jej bardzo podziękować :) Jestem po leczeniu ortodontycznym u Pani Doktor Janik-Podgórskiej która jest znakomitym fachowcem i pomogła mi uporać się z bardzo poważną wadą zgryzu jaką miałam :) Bardzo dziękuje Pani doktor oraz całemu zespołowi za podejście do Pacjenta. Nigdy do tej pory nie czułam się u dentysty tak swobodnie jak w Orto-Live :)
Hanka Jabłońska
Hanka Jabłońska
12:02 03 Jan 20
Jestem bardzo zadowolona z leczenia zachowawczego oraz ortodontycznego jakie miałam wykonywane w klinice Orto-Live :)) Wszystko przebiegało tak jak zostało mi wytłumaczone na początku leczenia za co jestem bardzo wdzięczna :)
Łukasz Malicki
Łukasz Malicki
08:40 13 Nov 19
Świetne miejsce dla Pacjentów w każdym wieku :) Miałem wykonywane złożone leczenie i jestem bardzo zadowolony :) Mój syn również rozpoczął przygodę z dentystą od tego gabinetu i jest zachwycony :) Pozdrawiam cały zespół :)
Dawid Nowak
Dawid Nowak
09:16 17 Oct 19
Miałem wykonywane leczenie ortododontyczne w Orto-Live i jestem bardzo zadowolony. Polecam wszystkim i dziękuję :)
Andrzej Wita
Andrzej Wita
09:09 17 Oct 19
Polecam wszystkim szukajacym dobrego dentysty w Radomiu i okolicy. Ja jestem bardzo zadowolony. Polecam dr Janik, która jest swietnym fachowcem. Pozdrawiam caly zespol Andrzej
sshe sshee
sshe sshee
16:24 18 Sep 19
Bardzo polecam leczenie u Pani Doktor Janik-Podgórskiej. Kompetentna osoba o dużej wiedzy.
Julia Nowacka
Julia Nowacka
07:34 12 Sep 19
Miałam wykonywane leczenie w gabinecie Orto Live i jestem bardzo zadowolona. Szczególnie polecam dr Janik-Podgórską, która widać że jest fachowcem a do swojej pracy podchodzi z wielką pasją.
Patryk Janusz
Patryk Janusz
10:44 09 Jul 19
Pani Doktor to osoba z niesamowitą empatią do drugiej osoby. Sympatyczne i profesjonalne podejście przekłada się na dobrą współpracę z gabinetem :)
Sylwia K.
Sylwia K.
21:09 30 May 19
Dr Janik gada obszernie na każdej wizycie co za tym idzie? Czas leczenia o ile można to tak nazwać wydłuża się. Cena za wizyty ktore skończyły się na gadaniu kosmiczne. Pani doktor na każdej z wizyt powtarzała to samo zamiast przejść do działania. Nie polecam.
Ola Potocka
Ola Potocka
09:10 05 Oct 18
Wygórowane ceny (wyższe niż w Warszawie) i przedłużanie leczenia to wizytówka gabinetu dr Janik.
Aleksandra Węglarz
Aleksandra Węglarz
09:55 03 Feb 18
Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, iż doktor Janik odmieniła moje życie. Od najmłodszych lat zajmowała się moim zgryzem. Dzięki ogromnej wiedzy, zaangażowaniu i cudownym podejściu do pacjenta wyleczyła moją poważną wadę. Dr Janik to wybitny specjalista, a przy tym niezwykle ciepła osoba, która z empatią, pełnym profesjonalizmem podchodzi do pacjenta. Z czystym sercem polecam i po raz kolejny serdecznie dziękuję...
Zobacz wszystkie opinie

 

Orto-Live
5.0
powered by Facebook
Julia Wu
Julia Wu
2019-09-05T09:08:26+0000
Polecam. Chodzę regularnie na wizyty od dłuższego czasu i jestem bardzo zadowolona!
Przemyslaw Skrzek
Przemyslaw Skrzek
2018-03-27T23:02:05+0000
Rafał Janas
Rafał Janas
2018-03-21T20:34:54+0000
super atmosfera, profesjonalna obsługa i pełne zadowolenie
Magdalena Nowacka
Magdalena Nowacka
2018-02-26T12:43:11+0000
Najlepsi z najlepszych !
Asia Wojtunik
Asia Wojtunik
2018-02-24T08:56:41+0000
Kasia Zakrzewska
Kasia Zakrzewska
2018-02-06T15:29:23+0000
Aleksandra Markowska
Aleksandra Markowska
2017-10-31T13:45:29+0000
Pełen profesjonalizm � 10/10!
Stanisław Skrzyński
Stanisław Skrzyński
2017-08-11T21:41:31+0000
Kasia Janicka
Kasia Janicka
2017-06-24T13:27:18+0000
Agata Niewadzisz
Agata Niewadzisz
2017-06-12T18:47:39+0000
Patrycja Zasada
Patrycja Zasada
2017-04-10T19:02:34+0000
Julia Szerling-Pielas
Julia Szerling-Pielas
2017-03-20T12:58:50+0000
Wiola Kądrowska
Wiola Kądrowska
2017-03-17T14:06:05+0000
Katarzyna Niedużak
Katarzyna Niedużak
2017-02-21T18:21:57+0000
Małgorzata Bartoszcze-Tomaszewska
Małgorzata Bartoszcze-Tomaszewska
2016-12-07T21:33:04+0000
Barbara Rozińska
Barbara Rozińska
2016-05-21T19:05:04+0000
Super pełen profesjonalizm. Polecam serdecznie
Bogusław Kopka
Bogusław Kopka
2016-01-14T08:13:13+0000
Bardzo dobra klinika, życzliwi ludzie, kompleksowe leczenie z udziałem różnych specjalistów. Podejmują decyzję o zastosowaniu leczenia po konsultacjach z różnymi lekarzami, szybka i profesjonalna diagnoza, dzięki czemu nie trzeba tracić czasu i pieniędzy na dodatkowe badania. Polecam, dr hab. Bogusław Kopka, prof. historiiread more
Aleksandra Korycka
Aleksandra Korycka
2015-12-23T20:02:43+0000
Magdalena Zakonnik
Magdalena Zakonnik
2015-07-23T10:44:26+0000
Linda Banasik
Linda Banasik
2015-07-09T20:32:13+0000
Konrad Chmielewski
Konrad Chmielewski
2015-03-10T08:14:57+0000
Ola Janik
Ola Janik
2015-03-09T22:34:32+0000
Ada Gruszczak
Ada Gruszczak
2015-03-09T19:14:25+0000
Michał Czyżewski
Michał Czyżewski
2015-03-08T23:17:21+0000
10 RZECZY, które powinieneś wiedzieć,
zanim wybierzesz swojego dentystę
   

Przeczytaj także porady naszych ekspertów

   
Papierosy a zdrowie jamy ustnej
choroby jamy ustnej Orto-Live papierosy skutki palenia

Że papierosy szkodzą, o tym wszyscy już wiedzą. Ale czy wiesz, że nie tylko dla płuc są one szkodliwe? Palenie papierosów niekorzystnie odbija się również na stanie zębów i jamy ustnej.   […]


Czytaj
Paradontoza – przyczyny, objawy i leczenie
choroby jamy ustnej dziąsła Orto-Live paradontoza

Paradontoza jest poważnym zapaleniem przyzębia. To najczęstsze obok próchnicy schorzenie jamy ustnej. Choroba ta uszkadza struktury otaczające i utrzymujące zęby: cement korzeniowy, ozębną, dziąsło, kość wyrostka zębodołowego. […]


Czytaj
Nadwrażliwość zębów
ból nadwrażliwe zęby nadwrażliwość zębów Orto-Live

Ząb reaguje w zetknięciu z zimnym lub gorącym posiłkiem? A może daje o sobie znać, gdy jesz coś kwaśnego lub słodkiego? Znasz ten ból? Prawdopodobnie to nadwrażliwe zęby. Nie jest to […]


Czytaj
Wszelkie prawa zastrzeżone