

Podczas pierwszej wizyty w gabinecie nie wykonuje się żadnych zabiegów. Co wobec tego dzieje się podczas takiej wizyty i jaki właściwie jest jej cel? Czy konsultacja stomatologiczna naprawdę jest niezbędna?
Spis treści
Co ma na celu wizyta konsultacyjna?
Jaki jest cel konsultacji stomatologicznej? Stanowi ona pierwszy krok na drodze do odzyskania zdrowia zębów i jamy ustnej. Jest podstawą skutecznej terapii. Służy temu, by lekarz mógł zdiagnozować problemy Pacjenta – nawet te, z których istnienia dotąd nie zdawał on sobie sprawy – oraz opracować na tej podstawie dokładny plan leczenia. Chodzi więc o to, żeby nie przystępować do leczenia bez odpowiedniego przygotowania – im dokładniej zostanie ono zaplanowane, tym większa jest szansa powodzenia.
Takie podejście wywodzi się z koncepcji stomatologii holistycznej. Kładzie ona nacisk na wzajemne zależności w organizmie. Wszystko w ludzkim ciele jest w pewien sposób wzajemnie powiązane. Jedne schorzenia i dysfunkcje wynikają z innych i same przyczyniają się do rozwoju jeszcze innych. Dlatego leczenie miejscowe, choć przynosi doraźną pomoc, bywa nieskuteczne w dłuższej perspektywie. Stomatologia holistyczna podkreśla więc wagę leczenia kompleksowego, które ma za zadanie przywrócić Pacjentowi pełne zdrowie jamy ustnej. Ale aby skutecznie takie leczenie przeprowadzić, trzeba wykonać ten pierwszy krok, którym powinna być właśnie konsultacja stomatologiczna.
Jaki jest przebieg wizyty konsultacyjnej?
W jaki sposób przebiega taka pierwsza wizyta w gabinecie? Jej najważniejszym elementem jest przegląd stomatologiczny przeprowadzony przez lekarza. Polega na dokładnych oględzinach całej jamy ustnej. Lekarz ocenia ryzyko próchnicy zębów oraz stan wszystkich struktur jamy ustnej – nie tylko zębów, ale i stawów skroniowo-żuchwowych, dziąseł, policzków, podniebienia, warg, ślinianek, języka, kości podtrzymujących zęby, prawidłowości zgryzu i mięśni żuchwy. Ocenia też ryzyko pojawienia się zmian nowotworowych oraz sprawdza, które miejsca w jamie ustnej wymagają uzupełnienia protetycznego bądź implantologicznego.
Ale wizyta konsultacyjna nie ogranicza się do samego przeglądu stomatologicznego. Oprócz tego dentysta przeprowadza również wywiad lekarski, zadając Pacjentowi pytania dotyczące ogólnego stanu jego zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem chorób przewlekłych i zażywanych leków. To bardzo ważne dla poznania ewentualnych przeciwwskazań do konkretnych zabiegów i ustalenia takiego planu leczenia, który zagwarantuje, że terapia będzie nie tylko skuteczna, ale również bezpieczna dla Pacjenta. Oprócz tego lekarz stara się podczas konsultacji poznać potrzeby i oczekiwania Pacjenta.
Efektem wszystkich tych działań jest szczegółowy plan leczenia sporządzony przez dentystę. Plan taki obejmuje wszystkie kolejne kroki prowadzące do przywrócenia Pacjentowi pełni zdrowia i funkcjonalności jamy ustnej. Powinien uwzględniać wszystkie zabiegi, jakie w tym celu trzeba będzie wykonać, wraz z ich kosztami. Dzięki temu Pacjent będzie wiedział, co go czeka – leczenie na każdym etapie będzie procesem przewidywalnym, z którym jest on zaznajomiony. W ten sposób, wiedząc, że nie czekają go tu żadne niespodzianki, zwiększa się u Pacjenta poziom komfortu i poczucia bezpieczeństwa podczas terapii. Dlatego lekarz powinien omówić plan leczenia z Pacjentem, wyjaśniając jego kolejne punkty i cierpliwie oraz klarownie odpowiadając na wszelkie ewentualne pytania.
Co możesz teraz zrobić?
Leczenie kompleksowe w duchu stomatologii holistycznej to wieloetapowy, złożony proces, dlatego trzeba go rozważnie zaplanować, aby przyniósł pożądane efekty. Temu celowi właśnie służy wizyta konsultacyjna. Na taką wizytę w Orto-Live możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.