

Stres w ogromnym stopniu wpływa na jakość naszego życia. Co więcej, oddziałuje on na stan jamy ustnej i doprowadza do wielu problemów związanych z naszym uzębieniem. W tym artykule poruszymy kwestię czterech popularnych schorzeń, do których przyczynia się stresujący tryb życia i których skutki są długoterminowe.
Spis treści
Wpływ stresu a kserostomia
Chroniczny stres może wpłynąć na pojawienie się kserostomii, a więc suchości jamy ustnej. Zdarza się, że zaburza on pracę ślinianek, które w trudnych sytuacjach wytwarzają mniejszą ilość śliny – jej wydzielanie jest bowiem regulowane przez nasz układ nerwowy. Tymczasem ślina spełnia szereg ważnych funkcji, m.in. neutralizuje produkowane przez bakterie kwasy, a co za tym idzie – chroni jamę ustną przed grzybami oraz próchnicą. Jej zmniejszona ilość może doprowadzić m.in. do halitozy, próchnicy czy też urazów mechanicznych błony śluzowej jamy ustnej.
Wpływ stresu a bruksizm
Bruksizm, czyli nadmierne zgrzytanie zębami (zwłaszcza w nocy), to dolegliwość, która często wywoływana jest właśnie stresem. Niestety, niesie ona ze sobą poważne konsekwencje. Prowadzi do ścierania się zębów, wskutek czego te słabną i są mniej odporne na działanie czynników zewnętrznych. Co więcej, w wyniku bruksizmu szkliwo niekiedy kruszy się, a następnie – pęka. A to dopiero początek problemów, do których bruksizm może doprowadzić. Nie można zapomnieć tu m.in. o rozchwianiu zębów czy zanikach przyzębia. Ze względu na to, że problem jest dość złożony, w tym przypadku konieczna jest często współpraca kilku lekarzy, w tym ortodonty, fizjoterapeuty, a nawet psychoterapeuty.
Wpływ stresu a owrzodzenia w obrębie jamy ustnej
Silny stres doprowadza do znacznego obniżenia odporności. W takiej sytuacji nierzadko dochodzi do powstawania nadżerek, czyli aft w jamie ustnej. Czasem pojawiają się one solo, innym razem – w całych skupiskach. Można je rozpoznać po tym, że są małe, owalne i pokryte białym nalotem. Oprócz tego bardzo utrudniają codzienne funkcjonowanie i wykonywanie podstawowych czynności, takich jak jedzenie, picie czy nawet mycie zębów. Prawdopodobieństwo ich pojawienia się zwiększa się wtedy, gdy doszło do jakichś zaniedbań, jeśli chodzi o higienę jamy ustnej, jak również i dietę.
Wpływ stresu a choroba okluzyjna
Choroba okluzyjna to schorzenie, które wiąże się z bardzo wyrazistymi objawami. W tym przypadku również pojawia się zgrzytanie zębów, ale w parze z ich nadwrażliwością oraz odczuwanymi z rana bólami szyi i głowy. Jest to schorzenie, w którym dochodzi do zaburzenia pracy układu żucia. Wywoływane są one z kolei na skutek nieodpowiednio stykających się ze sobą łuków zębowych. Jaki związek z tym ma stres? Głównie taki, że jest on katalizatorem całej choroby i przyczynia się do nasilenia jej objawów. Jeśli masz wrażenie, że niektóre Twoje zęby są krótsze, towarzyszą im ubytki przyszyjkowe, a do tego często przegryzasz język lub błonę śluzową policzków, to znak, że pora wybrać się do stomatologa.
Skontaktuj się z nami
Pragniesz dowiedzieć się więcej o wpływie stresu na zdrowie jamy ustnej? Zastanawiasz się, jakie jeszcze może on powodować problemy? W takim razie zachęcamy do wizyty w naszym gabinecie. Aby porozmawiać z nami osobiście, zadzwoń na numer 602 660 944lub wypełnij formularz na stronie.