Zagrożenia dla szkliwa zębów


, Zagrożenia dla szkliwa zębów
bruksizm kwasy Orto-Live szkliwo

Szkliwo jest niezwykle ważne dla zębów, to nie ulega wątpliwości. Ale żeby mogło dobrze spełniać swoją rolę, musi być w dobrym stanie. Niestety może ono zostać osłabione przez szereg różnych czynników. Przyjrzyjmy się bliżej najpoważniejszym zagrożeniom dla szkliwa zębów.

 

Szkliwo – co warto wiedzieć?

Szkliwo zębów pełni bardzo istotną funkcję – chroni zębinę i miazgę przed mechanicznymi urazami i szkodliwym działaniem drobnoustrojów. Jest najtwardszą tkanką w ludzkim organizmie – w skali Mohsa jego twardość wynosi 5-6, co oznacza, że szkliwo jest twardsze na przykład niż gips.

Niestety mimo swojej twardości, szkliwo nie jest tak wytrzymałe, jak mogłoby się wydawać, o czym niemal każdy wcześniej czy później się przekonuje. Ulega ono demineralizacji oraz wszelkiego rodzaju uszkodzeniom. Co jest ich przyczyną?

 

Jak kwasy szkodzą szkliwu?

Przede wszystkim szkliwo jest podatne na działanie kwasów. Proces utraty szkliwa na skutek ich oddziaływania nazywany jest erozją. Wywołują ją na przykład bakterie. Tworzą one płytkę bakteryjną, pokrywającą zęby po każdym posiłku. Jeżeli zaniedba się odpowiedniego czyszczenia zębów, płytka ta w bardzo krótkim czasie ulega mineralizacji – wystarczy jej na to zaledwie dwanaście godzin. Zmineralizowana płytka zmienia się w twardy osad czyli kamień nazębny.

Bytujące w kamieniu bakterie pożywiają się dostarczanymi im cukrami i wydzielają kwasy, które przyczyniają się do demineralizacji szkliwa. Zostaje ono w ten sposób osłabione i zmniejszeniu ulega jego odporność na urazy. Gdy w efekcie szkliwo zostanie przerwane, bakterie przenikają coraz dalej, co może ostatecznie doprowadzić do zapalenia miazgi.

Ale do erozji szkliwa doprowadzają nie tylko kwasy produkowane przez bakterie. Niszczycielskich dla niego kwasów dostarczamy wraz z pokarmem – znajdują się w niektórych owocach (na przykład jabłkach i cytrusach), sokach owocowych, winie, napojach gazowanych. Szkliwo niszczeje też pod wpływem działania kwasów pochodzenia wewnętrznego, w wyniku zaburzeń odżywiania i refluksu żołądkowo-przełykowego.

 

Co jeszcze zagraża szkliwu zębów?

Ale nie tylko kwasy stanowią zagrożenie dla szkliwa. Może ono ucierpieć na skutek wad zgryzu. Nieprawidłowy zgryz destabilizuje siły nacisku w jamie ustnej, co prowadzi do przeciążenia niektórych zębów, a w efekcie do ścierania się lub kruszenia szkliwa.

Podobnie destruktywne działanie wywiera choroba okluzyjna. Na czym ona polega? Otóż okluzja to punkt styku między przeciwstawnymi zębami górnego i dolnego łuku zębowego. W chorobie okluzyjnej ten punkt zostaje zaburzony. To sprawia, że niektóre partie uzębienia są nadmiernie przeciążane. Efekt takiego stanu rzeczy nietrudno sobie wyobrazić – szkliwo się ściera lub kruszy.

Innym dużym zagrożeniem dla szkliwa zębów jest bruksizm. To dolegliwość, która polega na mimowolnym zaciskaniu szczęk i zgrzytaniu zębami podczas snu. Choroba ta ma prawdopodobnie podłoże psychiczne. W jej wyniku dochodzi do starcia szkliwa.

 

Jak dbać o szkliwo zębów?

Jak widać, istnieje wiele zagrożeń, przed którymi szkliwo musi się uchronić. Ale możemy wspomóc je w tej walce. Przede wszystkim można poprawić stan swojego szkliwa dzięki regularnym higienizacjom w gabinecie dentystycznym. Zaleca się, aby poddawać się takim zabiegom przynajmniej raz na pół roku.

Higienizacje składają się z zabiegów takich jak skaling ultradźwiękami, piaskowanie, polerowanie i fluoryzacja. Pozwalają one usunąć kamień nazębny, oczyścić jamę ustną z osadów, wygładzić powierzchnię szkliwa i dostarczyć mu fluoru wzmacniającego jego budowę.

Dla stanu szkliwa ważna jest też odpowiednia dieta. Można je wspomóc i zwiększyć jego wytrzymałość, spożywając produkty bogate w wapń, stanowiący składnik budulcowy szkliwa, oraz fosfor, poprawiający jego wchłanianie. W odpowiednich ilościach pierwiastki te można dostarczyć organizmowi spożywając na przykład żółte sery i inne przetwory mleczne, szpinak, rukolę, sezam i wątróbkę.

Ważne jest też dostarczenie zębom witaminy D, wpływającej na mineralizację i twardość szkliwa, oraz witaminy A, która ma działanie przeciwbakteryjne i pomaga eliminować próchnicotwórcze drobnoustroje. Witaminy te są obecne między innymi w żółtym serze, jajach i rybach.

 

Umów się na wizytę!

Twoje szkliwo nie jest w najlepszym stanie? Umów się na wizytę w Orto-Live. Zdiagnozujemy problem i w razie potrzeby przeprowadzimy kompleksową higienizację. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.

Przeczytaj pozostałe wpisy na naszym blogu
Leczenie zębów w ciąży
ciąża Orto-Live profilaktyka Radom

Ciąża jest okresem niezwykle ważnym w życiu każdej kobiety. Dlatego niezwykle istotne jest, aby wiedzieć, czy zabiegi stomatologiczne mogą w tym czasie być niebezpieczne, a także znać podstawowe zasady, które pozwalają […]


Czytaj
Co zrobić gdy ząb wypadnie?
implanty korony Orto-Live Radom

Nieszczęśliwy wypadek albo zaniedbania związane z higieną jamy ustnej mogą być przyczyną pojawienia się luki w uzębieniu. Być może to właśnie przez nią wstydzisz się uśmiechać. Po co jednak ciągle borykać […]


Czytaj
Czy konieczna jest wymiana starych wypełnień?
leczenie kanałowe Orto-Live Radom stomatologia zachowawcza

Jednym z najczęstszych problemów, z jakim borykają się Pacjenci jest próchnica. W celu wyleczenia tej choroby przeprowadza się zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej. W przeszłości w takich przypadkach stosowane były wypełnienia […]


Czytaj

ORTO-LIVE - wysoko oceniana stomatologia

Zobacz, co mówią o nas Pacjenci

 

Klinika ORTO-LIVE


 

Orto-Live
4.5
Based on 19 reviews
powered by Google
Monika Luks
Monika Luks
12:34 12 Aug 20
Od kilku lat chodzę jestem Pacjentką Orto-Live i jestem bardzo zadowolona. Pani Doktor jest bardzo miła i zawsze porozmawia ze mną i opiszę co robić, aby zachować zdrowe zęby. Mimo, że kiedyś obawiałem się dentysty, to teraz nie mam żadnych problemów z zębami, co w dużej mierze jest zasługą Orto-Live. Pozdrawiam i Polecam
Anna Kowalska
Anna Kowalska
09:36 24 Mar 20
Pani Doktor Podgórska sprawia że można zapomnieć że jest się u dentysty. Dzięki niej wizyty u dentysty stały się dla mnie przyjemnością co kiedyś wydawało się niemożliwe :) Ślicznie dziękuję! :)
Janina Luc
Janina Luc
09:50 20 Feb 20
Szczerze polecam gabinet Orto Live. Mialam tu zakladana proteze i jestem bardzo zadowolona poniewaz teraz moge sie usmiechac i bez problemu jesc posilki a wczesniej unikalam. Bardzo dziekuje calemu zespolowi
Monika Dawidowska
Monika Dawidowska
14:03 15 Jan 20
Do gabinetu trafiłam z polecenia koleżanki i muszę jej bardzo podziękować :) Jestem po leczeniu ortodontycznym u Pani Doktor Janik-Podgórskiej która jest znakomitym fachowcem i pomogła mi uporać się z bardzo poważną wadą zgryzu jaką miałam :) Bardzo dziękuje Pani doktor oraz całemu zespołowi za podejście do Pacjenta. Nigdy do tej pory nie czułam się u dentysty tak swobodnie jak w Orto-Live :)
Hanka Jabłońska
Hanka Jabłońska
12:02 03 Jan 20
Jestem bardzo zadowolona z leczenia zachowawczego oraz ortodontycznego jakie miałam wykonywane w klinice Orto-Live :)) Wszystko przebiegało tak jak zostało mi wytłumaczone na początku leczenia za co jestem bardzo wdzięczna :)
Łukasz Malicki
Łukasz Malicki
08:40 13 Nov 19
Świetne miejsce dla Pacjentów w każdym wieku :) Miałem wykonywane złożone leczenie i jestem bardzo zadowolony :) Mój syn również rozpoczął przygodę z dentystą od tego gabinetu i jest zachwycony :) Pozdrawiam cały zespół :)
Dawid Nowak
Dawid Nowak
09:16 17 Oct 19
Miałem wykonywane leczenie ortododontyczne w Orto-Live i jestem bardzo zadowolony. Polecam wszystkim i dziękuję :)
Andrzej Wita
Andrzej Wita
09:09 17 Oct 19
Polecam wszystkim szukajacym dobrego dentysty w Radomiu i okolicy. Ja jestem bardzo zadowolony. Polecam dr Janik, która jest swietnym fachowcem. Pozdrawiam caly zespol Andrzej
sshe sshee
sshe sshee
16:24 18 Sep 19
Bardzo polecam leczenie u Pani Doktor Janik-Podgórskiej. Kompetentna osoba o dużej wiedzy.
Julia Nowacka
Julia Nowacka
07:34 12 Sep 19
Miałam wykonywane leczenie w gabinecie Orto Live i jestem bardzo zadowolona. Szczególnie polecam dr Janik-Podgórską, która widać że jest fachowcem a do swojej pracy podchodzi z wielką pasją.
Patryk Janusz
Patryk Janusz
10:44 09 Jul 19
Pani Doktor to osoba z niesamowitą empatią do drugiej osoby. Sympatyczne i profesjonalne podejście przekłada się na dobrą współpracę z gabinetem :)
Sylwia K.
Sylwia K.
21:09 30 May 19
Dr Janik gada obszernie na każdej wizycie co za tym idzie? Czas leczenia o ile można to tak nazwać wydłuża się. Cena za wizyty ktore skończyły się na gadaniu kosmiczne. Pani doktor na każdej z wizyt powtarzała to samo zamiast przejść do działania. Nie polecam.
Ola Potocka
Ola Potocka
09:10 05 Oct 18
Wygórowane ceny (wyższe niż w Warszawie) i przedłużanie leczenia to wizytówka gabinetu dr Janik.
Aleksandra Węglarz
Aleksandra Węglarz
09:55 03 Feb 18
Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, iż doktor Janik odmieniła moje życie. Od najmłodszych lat zajmowała się moim zgryzem. Dzięki ogromnej wiedzy, zaangażowaniu i cudownym podejściu do pacjenta wyleczyła moją poważną wadę. Dr Janik to wybitny specjalista, a przy tym niezwykle ciepła osoba, która z empatią, pełnym profesjonalizmem podchodzi do pacjenta. Z czystym sercem polecam i po raz kolejny serdecznie dziękuję...
Zobacz wszystkie opinie

 

Orto-Live
5.0
powered by Facebook
Julia Wu
Julia Wu
2019-09-05T09:08:26+0000
Polecam. Chodzę regularnie na wizyty od dłuższego czasu i jestem bardzo zadowolona!
Przemyslaw Skrzek
Przemyslaw Skrzek
2018-03-27T23:02:05+0000
Rafał Janas
Rafał Janas
2018-03-21T20:34:54+0000
super atmosfera, profesjonalna obsługa i pełne zadowolenie
Magdalena Nowacka
Magdalena Nowacka
2018-02-26T12:43:11+0000
Najlepsi z najlepszych !
Asia Wojtunik
Asia Wojtunik
2018-02-24T08:56:41+0000
Kasia Zakrzewska
Kasia Zakrzewska
2018-02-06T15:29:23+0000
Aleksandra Markowska
Aleksandra Markowska
2017-10-31T13:45:29+0000
Pełen profesjonalizm � 10/10!
Stanisław Skrzyński
Stanisław Skrzyński
2017-08-11T21:41:31+0000
Kasia Janicka
Kasia Janicka
2017-06-24T13:27:18+0000
Agata Niewadzisz
Agata Niewadzisz
2017-06-12T18:47:39+0000
Patrycja Zasada
Patrycja Zasada
2017-04-10T19:02:34+0000
Julia Szerling-Pielas
Julia Szerling-Pielas
2017-03-20T12:58:50+0000
Wiola Kądrowska
Wiola Kądrowska
2017-03-17T14:06:05+0000
Katarzyna Niedużak
Katarzyna Niedużak
2017-02-21T18:21:57+0000
Małgorzata Bartoszcze-Tomaszewska
Małgorzata Bartoszcze-Tomaszewska
2016-12-07T21:33:04+0000
Barbara Rozińska
Barbara Rozińska
2016-05-21T19:05:04+0000
Super pełen profesjonalizm. Polecam serdecznie
Bogusław Kopka
Bogusław Kopka
2016-01-14T08:13:13+0000
Bardzo dobra klinika, życzliwi ludzie, kompleksowe leczenie z udziałem różnych specjalistów. Podejmują decyzję o zastosowaniu leczenia po konsultacjach z różnymi lekarzami, szybka i profesjonalna diagnoza, dzięki czemu nie trzeba tracić czasu i pieniędzy na dodatkowe badania. Polecam, dr hab. Bogusław Kopka, prof. historiiread more
Aleksandra Korycka
Aleksandra Korycka
2015-12-23T20:02:43+0000
Magdalena Zakonnik
Magdalena Zakonnik
2015-07-23T10:44:26+0000
Linda Banasik
Linda Banasik
2015-07-09T20:32:13+0000
Konrad Chmielewski
Konrad Chmielewski
2015-03-10T08:14:57+0000
Ola Janik
Ola Janik
2015-03-09T22:34:32+0000
Ada Gruszczak
Ada Gruszczak
2015-03-09T19:14:25+0000
Michał Czyżewski
Michał Czyżewski
2015-03-08T23:17:21+0000
10 RZECZY, które powinieneś wiedzieć,
zanim wybierzesz swojego dentystę
   

Przeczytaj także porady naszych ekspertów

   
Papierosy a zdrowie jamy ustnej
choroby jamy ustnej Orto-Live papierosy skutki palenia

Że papierosy szkodzą, o tym wszyscy już wiedzą. Ale czy wiesz, że nie tylko dla płuc są one szkodliwe? Palenie papierosów niekorzystnie odbija się również na stanie zębów i jamy ustnej.   […]


Czytaj
Paradontoza – przyczyny, objawy i leczenie
choroby jamy ustnej dziąsła Orto-Live paradontoza

Paradontoza jest poważnym zapaleniem przyzębia. To najczęstsze obok próchnicy schorzenie jamy ustnej. Choroba ta uszkadza struktury otaczające i utrzymujące zęby: cement korzeniowy, ozębną, dziąsło, kość wyrostka zębodołowego. […]


Czytaj
Nadwrażliwość zębów
ból nadwrażliwe zęby nadwrażliwość zębów Orto-Live

Ząb reaguje w zetknięciu z zimnym lub gorącym posiłkiem? A może daje o sobie znać, gdy jesz coś kwaśnego lub słodkiego? Znasz ten ból? Prawdopodobnie to nadwrażliwe zęby. Nie jest to […]


Czytaj
Wszelkie prawa zastrzeżone