Zapalenie miazgi: możliwe powikłania i leczenie


, Zapalenie miazgi: możliwe powikłania i leczenie
miazga Orto-Live Radom stomatologia zachowawcza

Nieleczona próchnica może być źródłem poważnych problemów. Zapalenie miazgi zęba to choroba niebezpieczna dla zębów, jeśli nie wdroży się leczenia na wczesnym etapie. Dowiedz się, do jakich powikłań może doprowadzić, jeśli pozwoli się jej rozwinąć. Zapoznaj się z profilaktyką i poznaj metody leczenia.
 
 

Na czym polega zapalenie miazgi?

Zapalenie miazgi zęba to konsekwencja nieleczonej próchnicy. Stan ten wywiązuje się, gdy bakterie atakują najgłębsze tkanki. Choroba rozwija się etapowo. W pierwszym etapie jest jeszcze odwracalna. Dotknięci nią Pacjenci odczuwają niewielki ból, pojawiający się zwłaszcza podczas spożywania zimnych i słodkich produktów.
 
Drugi etap rozwoju zapalenia miazgi jest już fazą nieodwracalną. Stanu zapalnego nie można zahamować. Chorobie towarzyszy teraz ostry, pulsujący ból zęba nasilający się nocą.
 
W trzecim etapie dochodzi do martwicy miazgi. Początkowo nie daje on objawów. Dopiero badanie stomatologiczne pozwala stwierdzić głęboką próchnicę i częściowe zniszczenie sklepienia komory. W jamie ustnej dają się zaobserwować masy martwicze. Ząb traci naturalną barwę i połysk, często za to przybiera sino-niebieskawe zabarwienie. Ostatecznie martwa tkanka zaczyna ulegać rozkładowi i tworzy się zgorzel.
 
 

Jakie mogą być powikłania zapalenia miazgi?

Zbagatelizowanie objawów ostrego zapalenia miazgi, brak podjęcia leczenia na odpowiednio wczesnym etapie – takie zaniedbania skutkują rozwojem choroby, a co za tym idzie, mogą pojawić się powikłania. Kiedy dojdzie już do martwicy miazgi, konsekwencje mogą być katastrofalne – wymienić należy między innymi zapalenie okostnej.
 
Skutkiem martwicy miazgi mogą być też stany zapalne tkanek okołowierzchołkowych. Może się ono objawiać na różne sposoby. Charakterystyczne jest uczucie wysadzania zęba z zębodołu. Może też pojawić się ropień, czyli bolesne, zaczerwienione wygórowanie występujące wraz z gorączką, albo przetoka, czyli wygórowanie na dziąśle z uchodzącą ropą.
 
Oprócz tego bakterie mogą przedostać się do krwiobiegu, przyczyniając się do rozwoju poważnych chorób ogólnoustrojowych, takich jak sepsa, zapalenie mięśnia sercowego, ropień mózgu, kłębuszkowe zapalenie nerek i choroby reumatyczne.
 
 

Jak zapobiec zapaleniu miazgi?

Aby zapobiec zapaleniu miazgi, najistotniejsze jest dbanie o higienę jamy ustnej. Pamiętaj, że najlepiej myć zęby po każdym posiłku, a jeżeli nie masz takiej możliwości, to przynajmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Ogranicz spożywanie pokarmów z dużą zawartością cukru. Zaleca się też, aby kontrolować stan swojego uzębienia co pół roku – dzięki temu można zdiagnozować zapalenie miazgi na wczesnym etapie rozwoju choroby.
 
 

Jak leczy się zapalenie miazgi?

Rodzaj leczenia zależy od przyczyny stanu chorobowego i od stadium jego zaawansowania. Przy zmianach odwracalnych usuwa się próchnicę i zakłada stałe wypełnienie albo stosuje się preparaty odontotropowe, czyli takie, które pobudzają odkładanie nowych warstw zębiny. W tym celu wykorzystywany jest wodorotlenek wapnia jako podkład albo tlenek cynku z eugenolem jako opatrunek leczniczy zakładany na dwa lub trzy miesiące.
 
W drugim etapie zapalenia miazgi nie można już niestety zastosować takiego leczenia. Nawet usunięcie próchnicy nie rozwiąże problemu – ząb stale będzie wykazywał nadwrażliwość na dotyk i jedzenie. Całkowite usunięcie uszkodzonej miazgi, opracowanie kanałów korzeniowych i wypełnienie ich gutaperką jest tutaj jedyną alternatywą dla ekstrakcji zęba. Miazga może zostać usunięta w znieczuleniu lub po założeniu na dziesięć do czternastu dni wkładki dewitalizacyjnej, która umartwia ząb.
 
 

Co możesz teraz zrobić?

Dostrzegasz u siebie objawy zapalenia miazgi? Nie czekaj, aż choroba się rozwinie. Im wcześniej podejmiesz leczenie, tym większa szansa, że uda się na wczesnym etapie zażegnać problem i uchronić przed poważnymi powikłaniami. W Orto-Live zdiagnozujemy problem i zaproponujemy leczenie odpowiednie do stadium, w jakim znajduje się choroba. Umów się na wizytę, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.

Przeczytaj pozostałe wpisy na naszym blogu
Jaką wybrać pastę do zębów?
Orto-Live pasta wybielająca pasta z fluorem pasty

Mycie zębów jest kluczem do utrzymania zdrowia uzębienia i jamy ustnej. Ale jaką pastę używać do tego celu? Poszczególne pasty różnią się składem, dlatego, żeby dobrze wybrać, trzeba wiedzieć, […]


Czytaj
Co zrobić gdy ząb wypadnie?
implanty korony Orto-Live Radom

Nieszczęśliwy wypadek albo zaniedbania związane z higieną jamy ustnej mogą być przyczyną pojawienia się luki w uzębieniu. Być może to właśnie przez nią wstydzisz się uśmiechać. Po co jednak ciągle borykać […]


Czytaj
Wpływ witaminy D na zdrowie zębów
Orto-Live Radom stomatologia zachowawcza witamina 3D

W dzisiejszych czasach większość ludzi ma świadomość, jak ważną rolę w profilaktyce schorzeń jamy ustnej oraz budowaniu wysokiej odporności organizmu, pełnią witaminy i minerały zawarte w naszej diecie. Na pierwszy plan […]


Czytaj

ORTO-LIVE - wysoko oceniana stomatologia

Zobacz, co mówią o nas Pacjenci

 

Klinika ORTO-LIVE


 

Orto-Live
4.5
Based on 19 reviews
powered by Google
Monika Luks
Monika Luks
12:34 12 Aug 20
Od kilku lat chodzę jestem Pacjentką Orto-Live i jestem bardzo zadowolona. Pani Doktor jest bardzo miła i zawsze porozmawia ze mną i opiszę co robić, aby zachować zdrowe zęby. Mimo, że kiedyś obawiałem się dentysty, to teraz nie mam żadnych problemów z zębami, co w dużej mierze jest zasługą Orto-Live. Pozdrawiam i Polecam
Anna Kowalska
Anna Kowalska
09:36 24 Mar 20
Pani Doktor Podgórska sprawia że można zapomnieć że jest się u dentysty. Dzięki niej wizyty u dentysty stały się dla mnie przyjemnością co kiedyś wydawało się niemożliwe :) Ślicznie dziękuję! :)
Janina Luc
Janina Luc
09:50 20 Feb 20
Szczerze polecam gabinet Orto Live. Mialam tu zakladana proteze i jestem bardzo zadowolona poniewaz teraz moge sie usmiechac i bez problemu jesc posilki a wczesniej unikalam. Bardzo dziekuje calemu zespolowi
Monika Dawidowska
Monika Dawidowska
14:03 15 Jan 20
Do gabinetu trafiłam z polecenia koleżanki i muszę jej bardzo podziękować :) Jestem po leczeniu ortodontycznym u Pani Doktor Janik-Podgórskiej która jest znakomitym fachowcem i pomogła mi uporać się z bardzo poważną wadą zgryzu jaką miałam :) Bardzo dziękuje Pani doktor oraz całemu zespołowi za podejście do Pacjenta. Nigdy do tej pory nie czułam się u dentysty tak swobodnie jak w Orto-Live :)
Hanka Jabłońska
Hanka Jabłońska
12:02 03 Jan 20
Jestem bardzo zadowolona z leczenia zachowawczego oraz ortodontycznego jakie miałam wykonywane w klinice Orto-Live :)) Wszystko przebiegało tak jak zostało mi wytłumaczone na początku leczenia za co jestem bardzo wdzięczna :)
Łukasz Malicki
Łukasz Malicki
08:40 13 Nov 19
Świetne miejsce dla Pacjentów w każdym wieku :) Miałem wykonywane złożone leczenie i jestem bardzo zadowolony :) Mój syn również rozpoczął przygodę z dentystą od tego gabinetu i jest zachwycony :) Pozdrawiam cały zespół :)
Dawid Nowak
Dawid Nowak
09:16 17 Oct 19
Miałem wykonywane leczenie ortododontyczne w Orto-Live i jestem bardzo zadowolony. Polecam wszystkim i dziękuję :)
Andrzej Wita
Andrzej Wita
09:09 17 Oct 19
Polecam wszystkim szukajacym dobrego dentysty w Radomiu i okolicy. Ja jestem bardzo zadowolony. Polecam dr Janik, która jest swietnym fachowcem. Pozdrawiam caly zespol Andrzej
sshe sshee
sshe sshee
16:24 18 Sep 19
Bardzo polecam leczenie u Pani Doktor Janik-Podgórskiej. Kompetentna osoba o dużej wiedzy.
Julia Nowacka
Julia Nowacka
07:34 12 Sep 19
Miałam wykonywane leczenie w gabinecie Orto Live i jestem bardzo zadowolona. Szczególnie polecam dr Janik-Podgórską, która widać że jest fachowcem a do swojej pracy podchodzi z wielką pasją.
Patryk Janusz
Patryk Janusz
10:44 09 Jul 19
Pani Doktor to osoba z niesamowitą empatią do drugiej osoby. Sympatyczne i profesjonalne podejście przekłada się na dobrą współpracę z gabinetem :)
Sylwia K.
Sylwia K.
21:09 30 May 19
Dr Janik gada obszernie na każdej wizycie co za tym idzie? Czas leczenia o ile można to tak nazwać wydłuża się. Cena za wizyty ktore skończyły się na gadaniu kosmiczne. Pani doktor na każdej z wizyt powtarzała to samo zamiast przejść do działania. Nie polecam.
Ola Potocka
Ola Potocka
09:10 05 Oct 18
Wygórowane ceny (wyższe niż w Warszawie) i przedłużanie leczenia to wizytówka gabinetu dr Janik.
Aleksandra Węglarz
Aleksandra Węglarz
09:55 03 Feb 18
Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, iż doktor Janik odmieniła moje życie. Od najmłodszych lat zajmowała się moim zgryzem. Dzięki ogromnej wiedzy, zaangażowaniu i cudownym podejściu do pacjenta wyleczyła moją poważną wadę. Dr Janik to wybitny specjalista, a przy tym niezwykle ciepła osoba, która z empatią, pełnym profesjonalizmem podchodzi do pacjenta. Z czystym sercem polecam i po raz kolejny serdecznie dziękuję...
Zobacz wszystkie opinie

 

Orto-Live
5.0
powered by Facebook
Julia Wu
Julia Wu
2019-09-05T09:08:26+0000
Polecam. Chodzę regularnie na wizyty od dłuższego czasu i jestem bardzo zadowolona!
Przemyslaw Skrzek
Przemyslaw Skrzek
2018-03-27T23:02:05+0000
Rafał Janas
Rafał Janas
2018-03-21T20:34:54+0000
super atmosfera, profesjonalna obsługa i pełne zadowolenie
Magdalena Nowacka
Magdalena Nowacka
2018-02-26T12:43:11+0000
Najlepsi z najlepszych !
Asia Wojtunik
Asia Wojtunik
2018-02-24T08:56:41+0000
Kasia Zakrzewska
Kasia Zakrzewska
2018-02-06T15:29:23+0000
Aleksandra Markowska
Aleksandra Markowska
2017-10-31T13:45:29+0000
Pełen profesjonalizm � 10/10!
Stanisław Skrzyński
Stanisław Skrzyński
2017-08-11T21:41:31+0000
Kasia Janicka
Kasia Janicka
2017-06-24T13:27:18+0000
Agata Niewadzisz
Agata Niewadzisz
2017-06-12T18:47:39+0000
Patrycja Zasada
Patrycja Zasada
2017-04-10T19:02:34+0000
Julia Szerling-Pielas
Julia Szerling-Pielas
2017-03-20T12:58:50+0000
Wiola Kądrowska
Wiola Kądrowska
2017-03-17T14:06:05+0000
Katarzyna Niedużak
Katarzyna Niedużak
2017-02-21T18:21:57+0000
Małgorzata Bartoszcze-Tomaszewska
Małgorzata Bartoszcze-Tomaszewska
2016-12-07T21:33:04+0000
Barbara Rozińska
Barbara Rozińska
2016-05-21T19:05:04+0000
Super pełen profesjonalizm. Polecam serdecznie
Bogusław Kopka
Bogusław Kopka
2016-01-14T08:13:13+0000
Bardzo dobra klinika, życzliwi ludzie, kompleksowe leczenie z udziałem różnych specjalistów. Podejmują decyzję o zastosowaniu leczenia po konsultacjach z różnymi lekarzami, szybka i profesjonalna diagnoza, dzięki czemu nie trzeba tracić czasu i pieniędzy na dodatkowe badania. Polecam, dr hab. Bogusław Kopka, prof. historiiread more
Aleksandra Korycka
Aleksandra Korycka
2015-12-23T20:02:43+0000
Magdalena Zakonnik
Magdalena Zakonnik
2015-07-23T10:44:26+0000
Linda Banasik
Linda Banasik
2015-07-09T20:32:13+0000
Konrad Chmielewski
Konrad Chmielewski
2015-03-10T08:14:57+0000
Ola Janik
Ola Janik
2015-03-09T22:34:32+0000
Ada Gruszczak
Ada Gruszczak
2015-03-09T19:14:25+0000
Michał Czyżewski
Michał Czyżewski
2015-03-08T23:17:21+0000
10 RZECZY, które powinieneś wiedzieć,
zanim wybierzesz swojego dentystę
   

Przeczytaj także porady naszych ekspertów

   
Papierosy a zdrowie jamy ustnej
choroby jamy ustnej Orto-Live papierosy skutki palenia

Że papierosy szkodzą, o tym wszyscy już wiedzą. Ale czy wiesz, że nie tylko dla płuc są one szkodliwe? Palenie papierosów niekorzystnie odbija się również na stanie zębów i jamy ustnej.   […]


Czytaj
Paradontoza – przyczyny, objawy i leczenie
choroby jamy ustnej dziąsła Orto-Live paradontoza

Paradontoza jest poważnym zapaleniem przyzębia. To najczęstsze obok próchnicy schorzenie jamy ustnej. Choroba ta uszkadza struktury otaczające i utrzymujące zęby: cement korzeniowy, ozębną, dziąsło, kość wyrostka zębodołowego. […]


Czytaj
Nadwrażliwość zębów
ból nadwrażliwe zęby nadwrażliwość zębów Orto-Live

Ząb reaguje w zetknięciu z zimnym lub gorącym posiłkiem? A może daje o sobie znać, gdy jesz coś kwaśnego lub słodkiego? Znasz ten ból? Prawdopodobnie to nadwrażliwe zęby. Nie jest to […]


Czytaj
Wszelkie prawa zastrzeżone