Zgryz otwarty to poważna dysfunkcja, która może w znacznym stopniu utrudnić codzienne funkcjonowanie. Na szczęście dysponujemy odpowiednimi metodami, by poradzić sobie z tym problemem.
Spis treści
Co to jest zgryz otwarty?
Zgryz otwarty to wada zgryzu polegająca na tym, że nie stykają się ze sobą górne i dolne zęby. Pomiędzy górnym i dolnym łukiem zębowym znajduje się wtedy przestrzeń zwana szparą niedogryzową.
Wyróżniamy trzy typy zgryzu otwartego. Pierwszym jest zgryz otwarty częściowy przedni, występujący, gdy szpara niedogryzowa znajduje się między przednimi zębami – siekaczami i kłami. Jeśli natomiast jest ona ulokowana w odcinku bocznym, między zębami przedtrzonowymi i trzonowymi, mówimy o zgryzie otwartym częściowym bocznym. Tego rodzaju zgryz może występować po jednej ze stron łuku zębowego lub obustronnie. Najbardziej zaawansowaną odmianą jest zgryz otwarty całkowity – w tym przypadku obie szczęki są znacznie rozchylone. W niektórych przypadkach odgięty jest również trzon żuchwy, a w kontakcie zwarciowym pozostają jedynie ostatnie zęby trzonowe.
Jakie są skutki zgryzu otwartego?
Zgryz otwarty wiąże się z licznymi powikłaniami utrudniającymi normalne funkcjonowanie. Efekty tej wady zgryzu to między innymi nieprawidłowe ułożenie żuchwy i szczęki, obniżenie napięcia mięśniowego w wargach oraz problemy z prawidłową wymową. W przypadku zgryzu otwartego całkowitego twarz jest wydłużona, a górna warga skrócona, przez co występują problemy z gryzieniem. Odgryzanie kęsów pokarmu oraz ich żucie jest utrudnione, a niekiedy nawet niewykonalne. Z tego powodu może dochodzić także do zaburzeń pracy układu pokarmowego.
Jakie są przyczyny zgryzu otwartego?
Najczęstszą przyczyną zgryzu otwartego jest przetrwanie niemowlęcego sposobu połykania. Otóż niemowlęta przełykają w taki sposób, że język wchodzi między górny i dolny wał dziąsłowy. Sposób ten zwykle zanika, kiedy dziecku wyrastają mleczne zęby. Zdarza się jednak, że się utrwali, na przykład jeżeli dziecko jest zbyt długo karmione butelką ze smoczkiem lub pokarmem o papkowatej konsystencji.
Zgryz otwarty może także powstać z powodu różnych nawyków, na przykład ssania smoczka, kciuka lub języka pomiędzy zębami bocznymi albo nagryzania na dolną wargę i policzki, czy też obgryzania paznokci. Jego przyczyną mogą być też niektóre choroby endokrynologiczne i zespoły genetyczne.
Jak leczy się zgryz otwarty?
Metoda leczenia jest dobierana w zależności od wieku Pacjenta. Terapia łatwiej przebiega u dzieci – ponieważ ich rozwój kostny jeszcze się nie zakończył, łatwiej przemieścić ich zęby na prawidłowe pozycje. Dlatego duże znaczenie ma jak najwcześniejsze zdiagnozowanie wady zgryzu i rozpoczęcie leczenia.
Kluczowe dla sukcesu jest tutaj wyeliminowanie złych nawyków, które utrwalają i pogłębiają zgryz otwarty. Aby skorygować taki zgryz, stosujemy odpowiedni aparat ortodontyczny. Hamuje on wzrost zębów stykających się z zębami przeciwstawnymi oraz stymuluje zęby w zgryzie otwartym do zwarcia z zębami położonymi naprzeciw.
U dorosłych Pacjentów leczenie trwa dłużej. Również tutaj stosujemy odpowiednio dobrany aparat ortodontyczny. Po jego zdjęciu efekty utrwalamy za pomocą aparatu retencyjnego.
W przypadku zgryzu otwartego całkowitego leczenie aparatem może okazać się niewystarczające, w wielu przypadkach konieczne okazuje się również przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, aby ukształtować łuki zębowe w ten sposób, by stały się bardziej zwarte.
Co możesz teraz zrobić?
Aby dowiedzieć się więcej o zgryzie otwartym i metodach jego leczenia, przyjdź do Orto-Live. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.