

W niektórych przypadkach jedynym możliwym wyjściem jest usunięcie zęba. Jednak w wielu sytuacjach ząb da się jeszcze uratować. Część Pacjentów niestety woli usuwać zęby niż leczyć je kanałowo, przede wszystkim ze względów finansowych. Nie wiedzą, że utrata nawet jednego zęba pociąga za sobą poważniejsze konsekwencje.
Spis treści
Jakie są skutki usunięcia zęba?
Dlaczego nie należy usuwać zębów, jeśli da się znaleźć inne rozwiązanie? Mogłoby się wydawać, że usunięcie jednego zęba nie powinno pociągnąć za sobą istotnych reperkusji, ale to tylko pozory. I nie chodzi jedynie o estetykę. Oczywiście nie ulega wątpliwości, że braki w uzębieniu niekorzystnie odbijają się na wyglądzie, a to z kolei przekładać się może na gorsze samopoczucie i wycofywanie się z życia towarzyskiego, ale trzeba się liczyć i z poważniejszymi konsekwencjami.
Nawet pojedyncza luka w uzębieniu sprawia, że otaczające ją tkanki kostne i dziąsła tracą właściwe podparcie i po jakimś czasie w efekcie zaczynają po prostu zanikać.
Oprócz tego brak zęba przekłada się na problemy z jedzeniem. Żucie pokarmów staje się mniej dokładne. Przez to do układu trawiennego trafiają większe kawałki jedzenia niż przed utratą zęba. To obciążenie, które może skutkować problemami trawiennymi. Nie tylko jeść, ale i mówić jest trudniej. Braki w uzębieniu mogą sprawić, że język nie będzie właściwie podparty, co utrudni lub nawet uniemożliwi właściwą artykulację pewnych głosek.
Ale to jeszcze nie wszystko. Braki zębów prowadzą do rozwoju wad zgryzu. Zęby pochylają się w kierunku luki, a z upływem czasu nawet zaczynają się przesuwać.
Kolejną kwestią, na którą trzeba zwrócić tu uwagę, są zaburzenia okluzyjne. Okluzja to punkt styku zębów górnego i dolnego łuku. Kiedy w którymś łuku brakuje zęba, wówczas siły oddziałujące na pojedyncze zęby i całe ich partie zostają zaburzone. Choroba okluzyjna skutkuje nadmiernym ścieraniem się zębów oraz ich rozchwianiem, które w konsekwencji może doprowadzać do utraty kolejnych zębów.
Właśnie z tych przyczyn, zamiast usuwać ząb, powinno się go ratować zawsze, jeśli tylko jest na to szansa.
Kiedy można uratować ząb?
Często istnieje alternatywa dla usunięcia zęba. Jest nią przeprowadzenie leczenia kanałowego. Polega ono na wykonaniu otworu w koronie zęba, dokładnym oczyszczeniu korony i kanałów z miazgi i bakterii, a następnie wypełnieniu pozostawionej przestrzeni płynną gutaperką.
Kiedyś przeprowadzenie leczenia kanałowego wiązało się z koniecznością odbycia kilku wizyt. Obecnie taki zabieg można wykonać już w ciągu jednej wizyty. To zasługa stosowanych technologii. W Orto-Live wykorzystujemy do zabiegu mikroskop stomatologiczny, umożliwiający uzyskanie nawet 25-krotnego przybliżenia pola zabiegowego. Można dzięki niemu uzyskać większą precyzję zabiegu – jego skuteczność zostaje zwiększona do 95%, a czas potrzebny na wykonanie ulega skróceniu.
W jakich sytuacjach dostępna jest taka alternatywa? Przeprowadzenie leczenia kanałowego jest możliwą opcją w przypadku uszkodzenia, stanu zapalnego, a nawet martwicy miazgi, pod warunkiem, że wykazuje ona jakąkolwiek żywotność.
Oczywiście zdarzają się także sytuacje, gdy leczenie kanałowe już nie pomoże i jedyną możliwością pozostaje usunięcie zęba, czyli ekstrakcja. Jest tak w przypadku wystąpienia dotkliwych ubytków, które poważnie osłabiają strukturę zęba, a ich leczenie jest niemożliwe lub jego skuteczność wątpliwa. Również w przypadku złamań i pęknięć o dużej powierzchni usunięcie może być jedynym rozwiązaniem, szczególnie jeśli złamanie przebiega poniżej linii dziąseł.
Co możesz teraz zrobić?
Masz problem z zębem i nie wiesz, czy da się go w jakiś sposób uratować? Przyjdź do Orto-Live. Dokonamy oceny, jakie są szanse na uratowanie zęba, i zaproponujemy optymalne rozwiązanie. Możesz umówić się na wizytę, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.