
Ząb zatrzymany – przyczyny, objawy leczenie. O tym wszystkim przeczytasz w dzisiejszym wpisie. Zapraszamy! Dowiedz się, jak rozpoznać tę nieprawidłowość i jak radzić sobie z zębem zatrzymanym.
Spis treści
Ząb zatrzymany – co to takiego?
Ząb zatrzymany to taki ząb, który, mimo że pod względem anatomicznym jest wykształcony prawidłowo, nie wyrżnął się ponad powierzchnię dziąsła. Zatrzymane zęby to zęby stałe, które pozostają w układzie kostnym – nie osiągają płaszczyzny zgryzu, chociaż zakończył się już okres ich fizjologicznego wyrzynania. Najczęściej zdarza się to w przypadku zębów trzonowych (przede wszystkim ósemek) oraz górnych kłów, ale może dotyczyć również innych zębów.
Zatrzymanie zęba może być całkowite lub częściowe. Ząb całkowicie zatrzymany to taki, który jest w pełni otoczony przez kość. Nie widać go nad powierzchnią dziąsła, a jego obecność może być stwierdzona dopiero na podstawie zdjęcia radiologicznego. Ząb częściowo zatrzymany natomiast to taki, którego korona częściowo wystaje ponad powierzchnię dziąsła.
Ząb zatrzymany – przyczyny
Skąd biorą się zatrzymane zęby? Do zatrzymania zęba dochodzi najczęściej w sytuacji, gdy jest za mało miejsca w łuku zębowym, przez co zębowi uniemożliwione zostaje prawidłowe wyrżnięcie. Ograniczenie miejsca w łuku zębowym to z reguły (chociaż nie zawsze) efekt zbyt późnego wypadnięcia zęba mlecznego. Jeżeli taki ząb zbyt długo zajmuje miejsce w zębodole, staje się przeszkodą dla zęba stałego, który powinien już pojawić się na jego miejscu. Pozostałe zęby są wtedy ułożone zbyt ciasno. W efekcie takiego stłoczenia zębów dochodzi właśnie do zatrzymania zęba. To jeden z powodów, dla których tak ważne są kontrolne wizyty stomatologiczne w wieku dziecięcym – pozwalają w porę wykryć nieprawidłowości.
Ale przyczyny zatrzymania zęba mogą być też inne. Zatrzymany ząb może być skutkiem niedoborów witamin (zwłaszcza A i D), zmian hormonalnych, urazu szczęki oraz nieodpowiednich metod leczenia stomatologicznego. Nie bez znaczenia jest podłoże genetyczne – tendencja do zęba zatrzymanego bywa dziedziczna.
Jakie są objawy zęba zatrzymanego?
Rozpoznanie, że doszło do zatrzymania zęba, w większości przypadków nie jest trudne. Brak zęba w łuku zębowym bez trudu daje się dostrzec, a sam posiadacz zęba zatrzymanego może wyczuć językiem, że coś jest nie tak. Problemy ze zdiagnozowaniem zęba zatrzymanego mogą wystąpić właściwie jedynie w przypadku ósemek. Wyrzynają się one najpóźniej i nie u każdego, toteż brak widocznej ósemki w łuku zębowym nie budzi podejrzeń. Dopiero badanie radiologiczne pozwala stwierdzić, że ząb mądrości utknął w kości szczęki lub żuchwy.
Obecność zęba zatrzymanego wiąże się z pewnymi objawami, na które również warto zwrócić uwagę. Są to: przewlekły ból, nieprawidłowy zgryz, trudności z otwieraniem ust, szczękościsk.
Leczenie zęba zatrzymanego
Jak zwykle w przypadku leczenia stomatologicznego (a prawdę mówiąc, to również każdego innego) podstawą jest dokładna diagnoza. Ząb zatrzymany rozpoznaje się na podstawie przeglądu i zdjęcia RTG. A co zrobić, gdy diagnoza wykaże zatrzymany ząb? Jakie są procedury medyczne w takim przypadku?
Nie ulega wątpliwości, że zatrzymany ząb wymaga leczenia, ale na czym ono polega? Nie mamy dobrych wiadomości – najczęściej jedynym wyjściem jest ekstrakcja, czyli chirurgiczne usunięcie zęba zatrzymanego.
Ale nie zawsze jest to konieczne. W pewnych przypadkach zamiast tego można przeprowadzić ściąganie zęba zatrzymanego poprzez leczenie ortodontyczne. Właśnie takie rozwiązanie jest z reguły wdrażane w przypadku zębów przednich.
W jaki sposób to przebiega? Zatrzymany ząb zostaje chirurgicznie odsłonięty, a następnie stosuje się leczenie aparatem ortodontycznym. W ten sposób zatrzymany ząb można przywrócić do prawidłowego ułożenia. To jednak długotrwały proces – może potrwać nawet dwa lata. Warto jednak zdecydować się na ściąganie zęba zatrzymanego, gdyż przynosi to wymierne rezultaty.
Co możesz teraz zrobić?
Masz problem z zębem zatrzymanym? A może chciałbyś tylko upewnić się, czy nie doszło u Ciebie do zatrzymania zęba? W takim razie wizyta w gabinecie stomatologicznym jest niezbędna. Umów się na wizytę w Orto-Live. Możesz to zrobić, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.