Czym są wypełnienia inlay/onlay? W jaki sposób różnią się od tradycyjnie używanych wypełnień? W jakich przypadkach się je stosuje?
Spis treści
Wypełnienia inlay/onlay – co to takiego?
inlay i onlay są szczególnym rodzajem wypełnień stomatologicznych. Są to koronowe wkłady (inlay) i nakłady (onlay). Za pomocą kompozytowego lub porcelanowego elementu odbudowuje się ząb w taki sposób, by wiernie odwzorować naturalną koronę zębową. Uzyskuje się efekt korony z guzkami, czyli takiej, jak naturalna powierzchnia zębów umożliwiająca żucie. W ten sposób ząb odzyskuje pełną funkcjonalność, a ryzyko mechanicznych uszkodzeń i nawrotów próchnicy zostaje ograniczone. Przywrócone zostaje równomierne rozłożenie sił nacisku, które oddziałują na powierzchnię zęba, a tym samym prawidłowe warunki zgryzowe.
Inlay i onlay przejmują zatem funkcje naturalnych koron zębowych. Mają też odpowiednie walory estetyczne, by skutecznie je zastępować. Ich kolor może być idealnie dobrany do naturalnej barwy zębów, a stopień przezierności jest bardzo zbliżony do naturalnego szkliwa.
Inlay i onlay – jakie są różnice?
Czym różnią się wzajemnie inlay i onlay? Inlay jest wkładem stosowanym w przypadkach, które wymagają odbudowy dużych powierzchni żujących zębów. Jest on osadzany na zębie w ten sposób, aby przynajmniej z dwóch stron stykał się z koroną i pokrywał przestrzenie żujące i stoki guzków żujących.
Onlay jest nakładem, który też pokrywa taki obszar, ale oprócz tego odtwarza również szczyty guzków. Szczególnym rodzajem nakładu onlay jest overlay. To stosowane w przypadku wyjątkowo rozległych ubytków wypełnienie, które oprócz powierzchni żującej i guzków odtwarza także powierzchnie boczne.
Jak wykonuje się wypełnienia inlay/onlay?
Leczenie ma taki sam przebieg jak z zastosowaniem klasycznych wypełnień, czyli sprowadza się zasadniczo do usunięcia chorych tkanek zęba i odbudowy ubytku przy użyciu wypełnienia. I tutaj pojawiają się pewne różnice. Najpierw Pacjentowi zakłada się wypełnienie tradycyjne, ale tylko na pewien czas. To dlatego, że wypełnienia inlay/onlay nie można przygotować od razu na miejscu – musi się tym zająć profesjonalny protetyk. W tym celu pobiera się odcisk zęba, wykonany za pomocą masy plastycznej lub wewnątrzustnego skanera. Na jego podstawie w laboratorium wykonane zostanie docelowe wypełnienie.
Na następnej wizycie w gabinecie stomatologicznym tymczasowe wypełnienie zostaje wymienione na inlay/onlay. Wypełnienie powinno być jak najlepiej dopasowane do zębów – zarówno wyleczonego jak i tych, które z nim sąsiadują. Jeśli okaże się, że tak nie jest, to na miejscu w gabinecie dokonuje się jeszcze drobnych poprawek. Jeżeli jednak potrzebne będą większe naprawy, wypełnienie musi wrócić do protetyka.
Co możesz teraz zrobić?
Jeśli Twoje zęby potrzebują leczenia, odwiedź Orto-Live. Oprócz tradycyjnych wypełnień oferujemy naszym Pacjentom również wkłady inlay i nakłady onlay. Umów się na wizytę – możesz to zrobić, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.