Nic nie jest wieczne. Również wypełnienia stomatologiczne wymagają co jakiś czas wymiany. W jakich sytuacjach wymienia się plomby? Przyjrzyjmy się bliżej najczęstszym przypadkom.
Spis treści
Jak długo utrzymują się wypełnienia?
Nowoczesne wypełnienia są trwałe i wytrzymałe, toteż przez lata mogą dobrze spełniać swoje funkcje. Nie są jednak wieczne, zużywają się z biegiem czasu. Żywotność wypełnienia zależy głównie – choć nie tylko – od materiału, z jakiego jest wykonane. Najdłużej wytrzymują wypełnienia amalgamatowe – aż około dziesięciu lat. Wypełnienia kompozytowe nie są aż tak trwałe, ale i one wytrzymują od pięciu do dziesięciu lat. Ale to tylko orientacyjne liczby – wypełnienia mogą utrzymać się nawet dłużej, jeśli odpowiednio się o nie dba. Trzeba jednak na bieżąco kontrolować stan swoich plomb u dentysty. A w jakich sytuacjach potrzebna może być wymiana wypełnienia?
Ból zęba
Ból zęba, na którym znajduje się wypełnienie, może oznaczać, że w wypełnieniu pojawiła się nieszczelność i z tego powodu rozwinęła się pod nim próchnica. W jaki sposób można uporać się z tym problemem? Rozwiązaniem jest ponowne wyleczenie zęba. A zatem należy udać się do dentysty, aby usunął wypełnienie i zainfekowane przez próchnicę tkanki zęba, a następnie założył nową plombę.
Urazy lub wypadnięcie wypełnienia
Wraz z upływem lat wypełnienie stomatologiczne zużywa się i ściera. Efekt tego procesu jest taki, że może ono się kruszyć i ulec rozszczelnieniu. Wówczas może rozwinąć się w zębie próchnica wtórna. Żeby nie dopuścić do takiej sytuacji, powinno się regularnie kontrolować stan swoich wypełnień. Jeżeli plomba jest już stara, pęknięta, ukruszona czy obluzowana, nadaje się do wymiany. Zdarza się zresztą, że wypełnienie samo wypadnie, najczęściej z powodu mechanicznego uszkodzenia.
Przebarwienia
Motywacją do wymiany plomby może być również zmiana jej koloru. Z biegiem czasu wypełnienie może ściemnieć i zżółknąć, przez co zacznie się odcinać kolorystycznie od naturalnej części zębów. W miejscu połączenia wypełnienia z tkankami zęba może się pojawić brunatna obwódka, co jeszcze bardziej podkreśla ten efekt. Takie wypełnienia zaburzają efekt estetyczny uśmiechu, dlatego również warto wówczas rozważyć ich wymianę.
Wypełnienia amalgamatowe
Pacjenci wymieniają też plomby, jeżeli chcą zastąpić swoje stare amalgamatowe wypełnienia nowocześniejszymi wypełnieniami z kompozytu. Wypełnienia amalgamatowe są obecnie uważane za przestarzałe. Chociaż amalgamat jest trwałym materiałem, to jednak ma pewne niepożądane cechy. Jego kolor w niczym nie przypomina naturalnej barwy zębów, przez co zaburza estetykę uśmiechu. Może też być szkodliwy dla zdrowia – amalgamaty z fazą gamma uwalniają cząsteczki rtęci do organizmu.
Co możesz teraz zrobić?
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o wymianie wypełnień, przyjdź do Orto-Live. Na wizytę u nas możesz się zapisać, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.