Polska znajduje się w czołówce europejskich krajów, jeśli chodzi o liczbę osób palących. Po tytoń chętnie sięga jedna czwarta mieszkańców naszego kraju. Tymczasem nie jest tajemnicą, że jest on bardzo szkodliwy – również dla naszych zębów. Co warto wiedzieć na ten temat? Sprawdź!
Spis treści
Zmiana koloru zębów
Zacznijmy od tego, że palenie oddziałuje na zęby na wiele sposobów. Przede wszystkim, pod wpływem tytoniu, uzębienie zyskuje żółtą, a czasem nawet również brązową i czarną barwę, której nie da wyeliminować poprzez zabiegi higienizacyjne. To z kolei może być źródłem kompleksów. Kolor zmieniają również wypełnienia stomatologiczne, dlatego – ze względu na to, że nie da się ich wybielić – często trzeba je wymieniać.
Próchnica, parodontoza i nowotwory
Palenie tytoniu zwiększa również ryzyko próchnicy. Wynika to z tego, że w papierosach znajdują się substancje smoliste, pod wpływem których produkowane są mniejsze ilości śliny. Suchość w ustach to z kolei czynnik, który sprzyja powstawaniu omawianej przez nas choroby.
Wspomniane substancje smoliste wpływają również do zmiany środowiska w obrębie jamy ustnej, wskutek czego dochodzi do powstawania paradontozy. Palenie przyczynia się także do rozpulchniania dziąseł, w wyniku czego dochodzi do ich krwawienia, a także przedwczesnego wypadania zębów. Znacznie częściej u palaczy pojawiają się również nowotwory w obrębie jamy ustnej, które w większości przypadków przybierają postać złośliwą. Zmiany pojawiają się wówczas na błonach śluzowych.
Nieprzyjemny zapach z ust
Efektem palenia tytoniu jest również niezbyt przyjemny zapach z ust. To skutek resztek dymu tytoniowego, które osadzają się w koronach zębów, a następnie ulegają dalszym przekształceniom, w wyniku czego ów zapach staje się jeszcze bardziej intensywny.
Problemy przy zabiegach stomatologicznych
Tytoń ma niekorzystny wpływ na krążenie krwi. Co to oznacza w praktyce? Tkanki są przez to mniej ukrwione, a wykonywanie zabiegów stomatologicznych staje się bardziej ryzykowne. Nie da się u osób palących przeprowadzić również leczenia implantologicznego – implant może mieć problem z tym, aby zintegrować się z kością.
Jak palacze powinni dbać o zęby?
Najlepiej, gdyby palacze całkowicie zerwali z nałogiem, a przynajmniej w dużym stopniu ograniczyli palenie. Mamy jednak świadomość, że nie jest to takie proste. Dlatego, aby zmniejszyć ryzyko różnych chorób, należy myć zęby po każdym wypalanym papierosie. Jeżeli chodzi o samą pastę do zębów, dobrze jest wybrać tę o wyższym współczynniku ścieralności niż w przypadku standardowych produktów. Należy też płukać zęby specjalnymi płynami o właściwościach wybielających oraz przeciwdziałającym osadzaniu się kamienia. Ważne również, aby regularnie konsultować się ze stomatologiem.
Dowiedz się więcej
Jesteś palaczem i zastanawiasz się, co jeszcze możesz zrobić, aby utrzymać jamę ustną w prawidłowej kondycji? Odwiedź Orto-Live, a powiemy Ci więcej na ten temat. Zadzwoń na numer 602 660 944 lub wypełnij formularz i umów się z nami w wybranym terminie!