Choroba okluzyjna


, Choroba okluzyjna
bruksizm choroba okluzyjna diagnostyka wady zgryzu

Na czym polega choroba okluzyjna? W jaki sposób się objawia? No i najważniejsze – jak można ją leczyć? Czytaj dalej, a poznasz odpowiedzi na te pytania.

 

Choroba okluzyjna – co to takiego?

Jak można się domyślić, choroba okluzyjna wiąże się z nieprawidłową okluzją. A czym jest okluzja w takim razie? Ten termin oznacza układ zębów, czyli po prostu sposób, w jaki kontaktują się ze sobą zęby przeciwstawne (górne zęby szczęki i dolne żuchwy). Jeżeli okluzja jest prawidłowa, to górne zęby pokrywają dolne. W sytuacji, gdy tak nie jest, powstaje zgryz urazowy i wtedy właśnie mamy do czynienia z chorobą okluzyjną.

 

, Choroba okluzyjna

 

Choroba okluzyjna – przyczyny

Skąd bierze się choroba okluzyjna? Najczęstszą przyczyną są wady zgryzu. Mogą to być wady o charakterze pierwotnym, czyli zaburzenia rozwoju w obszarze twarzoczaszki, albo wtórnym, czyli nabyte z wiekiem. Wady wtórne w większości przypadków są skutkiem szkodliwych nawyków, takich jak przygryzanie przedmiotów, obgryzanie skórek i paznokci.

Choroba okluzyjna może być także spowodowana bruksizmem. To przypadłość, której objawy to niekontrolowane, mimowolne zgrzytanie zębami. Ataki takie zdarzają się szczególnie w nocy. Zęby są w tym czasie poddawane znacznie większemu naciskowi niż nawet podczas gryzienia twardych potraw.

 

Piękny uśmiech potrzebny natychmiast?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

 

Innym powodem choroby okluzyjnej może być efekt Godona. To zjawisko polega na tym, że kiedy zostaje utracony ząb, pozostałe zęby przesuwają się w kierunku powstałej luki. – w ten sposób skrócony zostaje łuk zębowy, a okluzja zostaje zaburzona.

Choroba okluzyjna może być także spowodowana innymi czynnikami – niewłaściwie wykonanymi wypełnieniami stomatologicznymi i uzupełnieniami protetycznymi, a także rozchwianiem i przemieszczeniami zębów, do których dochodzi w wyniku zaawansowanego stanu zapalnego przyzębia.

 

Choroba okluzyjna – objawy

Choroba okluzyjna jest o tyle podstępna, że począkowo może nie dawać żadnych objawów. Pierwszymi symptomami są z reguły migrenowe bóle głowy, ale ponieważ migreny mogą mieć różne przyczyny, Pacjenci zwykle nie domyślają się, że to właśnie problemy z okluzją są temu winne.

Gdy choroba osiągnie wyższe stadium rozwoju, zaczynają występować objawy takie jak bolesność i drętwienie mięśni twarzy, ból i trzeszczenie w stawach skroniowo-żuchwowych. Objawy nasilają się przede wszystkim po przebudzeniu i podczas żucia twardych pokarmów.

Do bardziej alarmujących objawów należy ścieranie się zębów. Szybciej można je zauważyć u Pacjentów z uzupełnieniami protetycznymi, ponieważ z powodu nieprawidłowego funkcjonowania mięśni ich korony i mosty ulegają uszkodzeniom.

 

Piękny uśmiech potrzebny natychmiast?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

 

Do innych objawów choroby okluzyjnej należą: rozchwianie zębów, obniżenie linii dziąseł, nadwrażliwość na temperaturę, przydziąsłowe ubytki klinowe, zaburzenia słuchu, a także napięciowe bóle głowy, pleców i karku.

 

Choroba okluzyjna – leczenie

Nie ma jednej określonej procedury leczenia choroby okluzyjnej, ponieważ rodzaj zastosowanej terapii zależy od tego, jakie są przyczyny tej przypadłości. Dlatego, aby leczenie mogło przynieść odpowiednie rezultaty, kluczem jest odkrycie faktycznej przyczyny choroby – wtedy można ją usunąć, a następnie skupić się na naprawie wyrządzonych przez nią w organizmie szkód.

Żeby odkryć przyczynę choroby, należy wykonać dokładną diagnostykę. Mowa tu przede wszystkim o badaniach RTG i USG mięśni żwaczy i stawów skroniowo-żuchwowych.

Nie ulega wątpliwości, że wyeliminowanie źródła choroby może niestety być dość czasochłonne. Dlatego warto już wcześniej podjąć odpowiednie kroki, aby złagodzić objawy choroby. Sposobem na to może być ekwilibracja, czyli delikatna korekta niektórych zębów, pozwalająca przywrócić równomierne rozłożenie sił zgryzowych. Można też wykonać indywidualnie dopasowaną do uzębienia Pacjenta szynę relaksacyjną. Zakładana na zęby przeciwdziała ich ścieraniu.

 

Co możesz teraz zrobić?

Jeżeli podejrzewasz u siebie chorobę okluzyjną albo po prostu chciałbyś się upewnić, przyjdź do Orto-Live. Dokonamy dokładnej diagnozy, a jeśli badania wykażą rzeczywiście chorobę okluzyjną, zaproponujemy odpowiednie rozwiązanie problemu. Możesz się umówić na wizytę, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.





Przeczytaj pozostałe wpisy na naszym blogu
Co to są licówki?
licówki Orto-Live Radom stomatologia estetyczna

W dzisiejszych czasach estetyczny wygląd uśmiechu jest dostępny niemal dla każdego. A wszystko za sprawą prężnie rozwijającej się stomatologii estetycznej, która oferuje szeroki zakres usług, dedykowany osobom, dla których priorytetem […]


Czytaj
Jak zbudowany jest ząb?
budowa zęba Orto-Live Radom

Zęby wydają się być czymś prostym, ale to tylko pozory. Tak naprawdę każdy z nich ma złożoną budowę. Dziś opowiemy, z jakich części i tkanek składa się Twoje uzębienie. […]


Czytaj
Co to jest bonding i kiedy się go stosuje?
Bonding Radom licówki Orto-Live Radom

Bonding to odbudowa zębów żywicą kompozytową. Pozwala wyrównać strukturę zębów, skorygować ich kształt, zlikwidować przebarwienia, białe plamy, a także zamknąć szczeliny między zębami. Licówki kompozytowe to […]


Czytaj

ORTO-LIVE - wysoko oceniana stomatologia

Zobacz, co mówią o nas Pacjenci

 

Klinika ORTO-LIVE


 

Orto-Live
4.5
Based on 19 reviews
powered by Google
Monika Luks
Monika Luks
12:34 12 Aug 20
Od kilku lat chodzę jestem Pacjentką Orto-Live i jestem bardzo zadowolona. Pani Doktor jest bardzo miła i zawsze porozmawia ze mną i opiszę co robić, aby zachować zdrowe zęby. Mimo, że kiedyś obawiałem się dentysty, to teraz nie mam żadnych problemów z zębami, co w dużej mierze jest zasługą Orto-Live. Pozdrawiam i Polecam
Anna Kowalska
Anna Kowalska
09:36 24 Mar 20
Pani Doktor Podgórska sprawia że można zapomnieć że jest się u dentysty. Dzięki niej wizyty u dentysty stały się dla mnie przyjemnością co kiedyś wydawało się niemożliwe :) Ślicznie dziękuję! :)
Janina Luc
Janina Luc
09:50 20 Feb 20
Szczerze polecam gabinet Orto Live. Mialam tu zakladana proteze i jestem bardzo zadowolona poniewaz teraz moge sie usmiechac i bez problemu jesc posilki a wczesniej unikalam. Bardzo dziekuje calemu zespolowi
Monika Dawidowska
Monika Dawidowska
14:03 15 Jan 20
Do gabinetu trafiłam z polecenia koleżanki i muszę jej bardzo podziękować :) Jestem po leczeniu ortodontycznym u Pani Doktor Janik-Podgórskiej która jest znakomitym fachowcem i pomogła mi uporać się z bardzo poważną wadą zgryzu jaką miałam :) Bardzo dziękuje Pani doktor oraz całemu zespołowi za podejście do Pacjenta. Nigdy do tej pory nie czułam się u dentysty tak swobodnie jak w Orto-Live :)
Hanka Jabłońska
Hanka Jabłońska
12:02 03 Jan 20
Jestem bardzo zadowolona z leczenia zachowawczego oraz ortodontycznego jakie miałam wykonywane w klinice Orto-Live :)) Wszystko przebiegało tak jak zostało mi wytłumaczone na początku leczenia za co jestem bardzo wdzięczna :)
Łukasz Malicki
Łukasz Malicki
08:40 13 Nov 19
Świetne miejsce dla Pacjentów w każdym wieku :) Miałem wykonywane złożone leczenie i jestem bardzo zadowolony :) Mój syn również rozpoczął przygodę z dentystą od tego gabinetu i jest zachwycony :) Pozdrawiam cały zespół :)
Dawid Nowak
Dawid Nowak
09:16 17 Oct 19
Miałem wykonywane leczenie ortododontyczne w Orto-Live i jestem bardzo zadowolony. Polecam wszystkim i dziękuję :)
Andrzej Wita
Andrzej Wita
09:09 17 Oct 19
Polecam wszystkim szukajacym dobrego dentysty w Radomiu i okolicy. Ja jestem bardzo zadowolony. Polecam dr Janik, która jest swietnym fachowcem. Pozdrawiam caly zespol Andrzej
sshe sshee
sshe sshee
16:24 18 Sep 19
Bardzo polecam leczenie u Pani Doktor Janik-Podgórskiej. Kompetentna osoba o dużej wiedzy.
Julia Nowacka
Julia Nowacka
07:34 12 Sep 19
Miałam wykonywane leczenie w gabinecie Orto Live i jestem bardzo zadowolona. Szczególnie polecam dr Janik-Podgórską, która widać że jest fachowcem a do swojej pracy podchodzi z wielką pasją.
Patryk Janusz
Patryk Janusz
10:44 09 Jul 19
Pani Doktor to osoba z niesamowitą empatią do drugiej osoby. Sympatyczne i profesjonalne podejście przekłada się na dobrą współpracę z gabinetem :)
Sylwia K.
Sylwia K.
21:09 30 May 19
Dr Janik gada obszernie na każdej wizycie co za tym idzie? Czas leczenia o ile można to tak nazwać wydłuża się. Cena za wizyty ktore skończyły się na gadaniu kosmiczne. Pani doktor na każdej z wizyt powtarzała to samo zamiast przejść do działania. Nie polecam.
Ola Potocka
Ola Potocka
09:10 05 Oct 18
Wygórowane ceny (wyższe niż w Warszawie) i przedłużanie leczenia to wizytówka gabinetu dr Janik.
Aleksandra Węglarz
Aleksandra Węglarz
09:55 03 Feb 18
Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, iż doktor Janik odmieniła moje życie. Od najmłodszych lat zajmowała się moim zgryzem. Dzięki ogromnej wiedzy, zaangażowaniu i cudownym podejściu do pacjenta wyleczyła moją poważną wadę. Dr Janik to wybitny specjalista, a przy tym niezwykle ciepła osoba, która z empatią, pełnym profesjonalizmem podchodzi do pacjenta. Z czystym sercem polecam i po raz kolejny serdecznie dziękuję...
Zobacz wszystkie opinie

 

Orto-Live
5.0
powered by Facebook
Julia Wu
Julia Wu
2019-09-05T09:08:26+0000
Polecam. Chodzę regularnie na wizyty od dłuższego czasu i jestem bardzo zadowolona!
Przemyslaw Skrzek
Przemyslaw Skrzek
2018-03-27T23:02:05+0000
Rafał Janas
Rafał Janas
2018-03-21T20:34:54+0000
super atmosfera, profesjonalna obsługa i pełne zadowolenie
Magdalena Nowacka
Magdalena Nowacka
2018-02-26T12:43:11+0000
Najlepsi z najlepszych !
Asia Wojtunik
Asia Wojtunik
2018-02-24T08:56:41+0000
Kasia Zakrzewska
Kasia Zakrzewska
2018-02-06T15:29:23+0000
Aleksandra Markowska
Aleksandra Markowska
2017-10-31T13:45:29+0000
Pełen profesjonalizm � 10/10!
Stanisław Skrzyński
Stanisław Skrzyński
2017-08-11T21:41:31+0000
Kasia Janicka
Kasia Janicka
2017-06-24T13:27:18+0000
Agata Niewadzisz
Agata Niewadzisz
2017-06-12T18:47:39+0000
Patrycja Zasada
Patrycja Zasada
2017-04-10T19:02:34+0000
Julia Szerling-Pielas
Julia Szerling-Pielas
2017-03-20T12:58:50+0000
Wiola Kądrowska
Wiola Kądrowska
2017-03-17T14:06:05+0000
Katarzyna Niedużak
Katarzyna Niedużak
2017-02-21T18:21:57+0000
Małgorzata Bartoszcze-Tomaszewska
Małgorzata Bartoszcze-Tomaszewska
2016-12-07T21:33:04+0000
Barbara Rozińska
Barbara Rozińska
2016-05-21T19:05:04+0000
Super pełen profesjonalizm. Polecam serdecznie
Bogusław Kopka
Bogusław Kopka
2016-01-14T08:13:13+0000
Bardzo dobra klinika, życzliwi ludzie, kompleksowe leczenie z udziałem różnych specjalistów. Podejmują decyzję o zastosowaniu leczenia po konsultacjach z różnymi lekarzami, szybka i profesjonalna diagnoza, dzięki czemu nie trzeba tracić czasu i pieniędzy na dodatkowe badania. Polecam, dr hab. Bogusław Kopka, prof. historiiread more
Aleksandra Korycka
Aleksandra Korycka
2015-12-23T20:02:43+0000
Magdalena Zakonnik
Magdalena Zakonnik
2015-07-23T10:44:26+0000
Linda Banasik
Linda Banasik
2015-07-09T20:32:13+0000
Konrad Chmielewski
Konrad Chmielewski
2015-03-10T08:14:57+0000
Ola Janik
Ola Janik
2015-03-09T22:34:32+0000
Ada Gruszczak
Ada Gruszczak
2015-03-09T19:14:25+0000
Michał Czyżewski
Michał Czyżewski
2015-03-08T23:17:21+0000




   

Przeczytaj także porady naszych ekspertów

   
Porażenie nerwu po znieczuleniu stomatologicznym – przyczyny, objawy i leczenie
Orto-Live porażenie nerwu Radom znieczulenie stomatologiczne

Porażenie nerwu po znieczuleniu stomatologicznym to rzadkie, ale potencjalnie poważne powikłanie, które może wystąpić po podaniu znieczulenia miejscowego podczas zabiegów dentystycznych. Mimo że większość Pacjentów doświadcza jedynie chwilowego drętwienia, […]


Czytaj
Jak dbać o zęby po wybielaniu – praktyczny przewodnik
Orto-Live Radom stomatologia estetyczna wybielanie zębów

Wybielanie zębów to popularny zabieg, który pozwala odzyskać blask uśmiechu, nadając zębom zdrowszy i estetyczniejszy wygląd. Aby jednak efekty wybielania były trwałe, a zęby pozostały w dobrej kondycji, ważne jest, […]


Czytaj
Tymczasowe wypełnienie zęba – co warto wiedzieć?
Orto-Live Radom stomatologia zachowawcza tymczasowa plomba

Tymczasowe wypełnienie zęba jest stosowane w sytuacjach, gdy ząb wymaga leczenia, ale ostateczna rekonstrukcja nie może być jeszcze wykonana. Wypełnienia te, choć przejściowe, odgrywają ważną rolę w ochronie zęba […]


Czytaj
Wszelkie prawa zastrzeżone