Na czym polega choroba okluzyjna? W jaki sposób się objawia? No i najważniejsze – jak można ją leczyć? Czytaj dalej, a poznasz odpowiedzi na te pytania.
Spis treści
Choroba okluzyjna – co to takiego?
Jak można się domyślić, choroba okluzyjna wiąże się z nieprawidłową okluzją. A czym jest okluzja w takim razie? Ten termin oznacza układ zębów, czyli po prostu sposób, w jaki kontaktują się ze sobą zęby przeciwstawne (górne zęby szczęki i dolne żuchwy). Jeżeli okluzja jest prawidłowa, to górne zęby pokrywają dolne. W sytuacji, gdy tak nie jest, powstaje zgryz urazowy i wtedy właśnie mamy do czynienia z chorobą okluzyjną.
Choroba okluzyjna – przyczyny
Skąd bierze się choroba okluzyjna? Najczęstszą przyczyną są wady zgryzu. Mogą to być wady o charakterze pierwotnym, czyli zaburzenia rozwoju w obszarze twarzoczaszki, albo wtórnym, czyli nabyte z wiekiem. Wady wtórne w większości przypadków są skutkiem szkodliwych nawyków, takich jak przygryzanie przedmiotów, obgryzanie skórek i paznokci.
Choroba okluzyjna może być także spowodowana bruksizmem. To przypadłość, której objawy to niekontrolowane, mimowolne zgrzytanie zębami. Ataki takie zdarzają się szczególnie w nocy. Zęby są w tym czasie poddawane znacznie większemu naciskowi niż nawet podczas gryzienia twardych potraw.
Innym powodem choroby okluzyjnej może być efekt Godona. To zjawisko polega na tym, że kiedy zostaje utracony ząb, pozostałe zęby przesuwają się w kierunku powstałej luki. – w ten sposób skrócony zostaje łuk zębowy, a okluzja zostaje zaburzona.
Choroba okluzyjna może być także spowodowana innymi czynnikami – niewłaściwie wykonanymi wypełnieniami stomatologicznymi i uzupełnieniami protetycznymi, a także rozchwianiem i przemieszczeniami zębów, do których dochodzi w wyniku zaawansowanego stanu zapalnego przyzębia.
Choroba okluzyjna – objawy
Choroba okluzyjna jest o tyle podstępna, że począkowo może nie dawać żadnych objawów. Pierwszymi symptomami są z reguły migrenowe bóle głowy, ale ponieważ migreny mogą mieć różne przyczyny, Pacjenci zwykle nie domyślają się, że to właśnie problemy z okluzją są temu winne.
Gdy choroba osiągnie wyższe stadium rozwoju, zaczynają występować objawy takie jak bolesność i drętwienie mięśni twarzy, ból i trzeszczenie w stawach skroniowo-żuchwowych. Objawy nasilają się przede wszystkim po przebudzeniu i podczas żucia twardych pokarmów.
Do bardziej alarmujących objawów należy ścieranie się zębów. Szybciej można je zauważyć u Pacjentów z uzupełnieniami protetycznymi, ponieważ z powodu nieprawidłowego funkcjonowania mięśni ich korony i mosty ulegają uszkodzeniom.
Do innych objawów choroby okluzyjnej należą: rozchwianie zębów, obniżenie linii dziąseł, nadwrażliwość na temperaturę, przydziąsłowe ubytki klinowe, zaburzenia słuchu, a także napięciowe bóle głowy, pleców i karku.
Choroba okluzyjna – leczenie
Nie ma jednej określonej procedury leczenia choroby okluzyjnej, ponieważ rodzaj zastosowanej terapii zależy od tego, jakie są przyczyny tej przypadłości. Dlatego, aby leczenie mogło przynieść odpowiednie rezultaty, kluczem jest odkrycie faktycznej przyczyny choroby – wtedy można ją usunąć, a następnie skupić się na naprawie wyrządzonych przez nią w organizmie szkód.
Żeby odkryć przyczynę choroby, należy wykonać dokładną diagnostykę. Mowa tu przede wszystkim o badaniach RTG i USG mięśni żwaczy i stawów skroniowo-żuchwowych.
Nie ulega wątpliwości, że wyeliminowanie źródła choroby może niestety być dość czasochłonne. Dlatego warto już wcześniej podjąć odpowiednie kroki, aby złagodzić objawy choroby. Sposobem na to może być ekwilibracja, czyli delikatna korekta niektórych zębów, pozwalająca przywrócić równomierne rozłożenie sił zgryzowych. Można też wykonać indywidualnie dopasowaną do uzębienia Pacjenta szynę relaksacyjną. Zakładana na zęby przeciwdziała ich ścieraniu.
Co możesz teraz zrobić?
Jeżeli podejrzewasz u siebie chorobę okluzyjną albo po prostu chciałbyś się upewnić, przyjdź do Orto-Live. Dokonamy dokładnej diagnozy, a jeśli badania wykażą rzeczywiście chorobę okluzyjną, zaproponujemy odpowiednie rozwiązanie problemu. Możesz się umówić na wizytę, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.