W dzisiejszym wpisie opowiemy o chorobie okluzyjnej. Dowiesz się, na czym ona polega i z jakimi wiąże się objawami, a także jak się ją leczy.
Spis treści
Choroba okluzyjna – co to takiego?
Choroba okluzyjna to zaburzenia okluzji, czyli sposobu, w jaki kontaktują się ze sobą zęby przeciwstawne (górne i dolne). W naturalnym układzie zęby górne powinny pokrywać dolne. Nie zawsze jednak się tak dzieje. Zdarzają się przykłady zgryzu urazowego – kontakt zębów przeciwstawnych jest wtedy nieprawidłowy. I właśnie taki stan nazywamy chorobą okluzyjną.
Jakie są przyczyny choroby okluzyjnej?
Najczęstszym powodem choroby okluzyjnej są wady zgryzu. Wady o charakterze pierwotnym są efektem zaburzeń rozwoju w obszarze twarzoczaszki, natomiast wady wtórne objawiają się z wiekiem, zwykle jako skutek szkodliwych nawyków, takich jak przygryzanie przedmiotów czy obgryzanie paznokci i skórek.
Choroba okluzyjna może być również spowodowana bruksizmem, czyli przypadłością związaną z napadami niekontrolowanego zgrzytania zębami., przez co są one poddawane znacznie większemu naciskowi niż w normalnych sytuacjach.
Również efekt Godona może odpowiadać za chorobę okluzyjną. Zachodzi on w przypadku utraty zęba, a polega na przemieszczaniu się pozostałych zębów w kierunku powstałej luki, co sprawia, że łuk zębowy zostaje skrócony, a okluzja zaburzona.
Choroba okluzyjna może też być spowodowana niewłaściwie wykonanym wypełnieniem stomatologicznym lub uzupełnieniem protetycznym, a także może wynikać ze stanów zapalnych przyzębia, powodujących rozchwianie i przemieszczenie zębów.
Jakie są objawy choroby okluzyjnej?
W początkowym etapie rozwoju choroba okluzyjna może przebiegać bezobjawowo. Później z reguły pojawiają się migrenowe bóle głowy. W miarę rozwoju choroby dołączają do nich inne symptomy, takie jak ból i drętwienie mięśni twarzy, trzeszczenie i bolesność stawów skroniowo-żuchwowych. Objawy te nasilają się przede wszystkim po przebudzeniu i podczas żucia twardych pokarmów.
Charakterystycznym objawem jest też nasilone ścieranie się zębów. Szybciej można je zauważyć u Pacjentów z uzupełnieniami protetycznymi, ponieważ ulegają one wtedy często uszkodzeniu. Inne objawy choroby okluzyjnej to obniżenie linii dziąseł, rozchwianie zębów, ich nadwrażliwość na temperaturę, a także napięciowe bóle głowy, karku i pleców.
Jak leczy się chorobę okluzyjną?
Terapię dobiera się w zależności od tego, co w danym przypadku jest przyczyną choroby okluzyjnej. Dlatego tak ważna jest dokładna diagnostyka, umożliwiająca odkrycie źródła problemu. Przyczynę choroby trzeba usunąć, a poczynione przez chorobę szkody naprawić.
W wielu przypadkach stosuje się też środki służące zminimalizowaniu szkodliwego wpływu choroby okluzyjnej. Należy do nich szyna relaksacyjna zakładana na zęby, by przeciwdziałać ich ścieraniu, a także ekwilibracja, czyli delikatna korekta zębów przywracająca równomierne rozłożenie sił zgryzowych.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o chorobie okluzyjnej, zapraszamy do Orto-Live. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.