Zgorzel zęba to choroba, która nie tylko potrafi być bolesna, ale też niesie ze sobą niebezpieczne następstwa, jeżeli w porę nie podejmie się leczenia. Może doprowadzić do groźnych dla organizmu komplikacji: stanu zapalnego okostnej, zakażenia tkanek, zniszczenia kości przy korzeniu zęba, a nawet przedostawania się bakterii do krwiobiegu, co skutkuje chorobami ogólnoustrojowymi.
Spis treści
Na czym polega zgorzel?
Potocznie mówi się o zgorzeli zęba, ale tak naprawdę, ściśle mówiąc, chodzi o zgorzel miazgi. Zgorzel to stan, w którym dochodzi do rozpadu gnilnego tkanek w żywym organizmie. Rozpad ten jest uwarunkowany obecnością bakterii. Tutaj oczywiście zajmujemy się zębami, i to pod tym kątem omawiać będziemy to schorzenie, ale warto wiedzieć, że zgorzel może się rozwinąć w każdej lokalizacji ciała ludzkiego, która jest wystawiona na kontakt ze światem zewnętrznym.
Jakie są przyczyny zgorzeli zęba?
Szkliwo i zębina to twarde tkanki zęba, ochraniające znajdującą się w ich wnętrzu miazgę, zbudowaną z nerwów i naczyń krwionośnych. Ale zdarzają się sytuacje, w których ta ochrona okazuje się niewystarczająca.
Najczęstszą przyczyną zgorzeli jest niewłaściwa higiena zębów i jamy ustnej. W wyniku zaniedbań w tej dziedzinie rozwija się próchnica. Niszczy ona zmineralizowane tkanki zęba, a dzieje się to w wyniku działania kwasów, które są produkowane w procesach metabolicznych bakterii. Nawet przez niewielki ubytek próchnicowy toksyny bakteryjne przenikają do miazgi, co skutkuje jej podrażnieniem i rozwojem stanu zapalnego. We wczesnym stadium rozwoju jest to zjawisko odwracalne – ustępuje, gdy usunięty zostanie bodziec drażniący, a ubytek opracowany i wypełniony.
Jeżeli jednak leczenie nie zostanie wdrożone odpowiednio szybko, zapalenie przejdzie stopniowo do fazy nieodwracalnej, po czym dochodzi do obumarcia miazgi. Ponieważ w środowisku jamy ustnej panują warunki dogodne dla rozwoju bakterii gnilnych (odpowiednia temperatura i duża wilgotność), miazga zęba stopniowo traci swój prawidłowy wygląd i zmienia się w szarobrunatną masę o nieprzyjemnym zapachu.
Zapisz się na konsultację
Poznaj atuty:
- Koszt konsultacji od 100 zł
- Lekarz zweryfikuje stan Twojego uzębienia
- Poznasz plan i koszty leczenia
Po wysłaniu formularza nasza recepcjonistka niezwłocznie skontaktuje się z Tobą w celu ustalenia terminu wizyty.- Koszt konsultacji od 100 zł
Jakie są objawy zgorzeli miazgi?
Co ciekawe, zgorzel miazgi może nie dawać żadnych objawów. W procesach metabolicznych bakterii i podczas rozpadu tkanek powstają silnie toksyczne związki chemiczne. Jeżeli jednak komora zęba pozostaje szeroko otwarta, co umożliwia swobodny odpływ tych związków, zgorzel ma tendencję do bezobjawowego przebiegu.
Inaczej wygląda sytuacja, jeżeli komora jest zamknięta. Wówczas w jamie zęba narasta ciśnienie, co objawia się samoistnym, ostrym, pulsującym bólem. Pacjenci często mają problem z jego umiejscowieniem. Z reguły promieniuje w kierunku ucha lub skroni, a przy tym ma rozlany charakter – to dlatego trudno wskazać, który konkretnie ząb jest źródłem problemu.
Aby zlokalizować ten ząb, należy przejrzeć dokładnie uzębienie. Często ząb dotknięty zgorzelą różni się od pozostałych. Jego barwa staje się ciemniejsza – szara lub brązowa.
Innym objawem zgorzeli jest przykry zapach z ust i nieprzyjemny posmak. Oprócz tego pojawia się uczucie zbyt wysokiego zęba lub wysadzania zęba z zębodołu. To dlatego, że zapalenie z reguły obejmuje tkanki znajdujące się wokół wierzchołka korzenia.
Jak leczy się zgorzel miazgi?
Podstawą jest dokładna diagnostyka oparta na badaniu RTG. Po rozpoznaniu schorzenia można przystąpić do leczenia. Jego przebieg zależy od stadium rozwoju zgorzeli, to znaczy od tego, czy można przeprowadzić leczenie endodontyczne, czy też jedynym wyjściem jest już niestety tylko ekstrakcja. W przypadku leczenia endodontycznego najpierw zatruwa się ząb, a następnie przystępuje do zlikwidowania tkanek zainfekowanych próchnicą i wytłuszczenia mas zgorzelinowych za pomocą pilników endodontycznych. Trzeba opracować kanały, oczyścić ząb z drobnoustrojów i osuszyć jego jamę. Zakłada się wkładkę dezynfekującą, którą należy nosić w zębie przez kilka dni. Potem kanały są osuszane, a na końcu zostają wypełnione, a na ząb zakłada się stałe wypełnienie.
Co możesz teraz zrobić?
Obawiasz się, że możesz mieć zgorzel miazgi? Umów się na wizytę – niech oceni to lekarz. W Orto-Live przeprowadzimy dokładną diagnozę. Sprawdzimy, czy to rzeczywiście zgorzel, a jeśli tak, to w jakim stadium rozwoju, i zaplanujemy odpowiednie leczenie. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.