Palenie papierosów a zdrowie jamy ustnej


, Palenie papierosów a zdrowie jamy ustnej
Orto-Live papierosy profilaktyka Radom

Palacze prawie 4 razy częściej tracą zęby! Tak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Birmingham i Niemieckiego Instytutu Żywienia Człowieka. Dlaczego tak się dzieje? I jaki wpływ papierosy mają na zdrowie całej jamy ustnej? Spróbujemy bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu i zastanowić się, co należy zrobić, by jak najbardziej zminimalizować negatywne działanie tej popularnej używki.

Niebezpieczne substancje i wysoka temperatura

Czy wiedziałeś, że każdy papieros zawiera w sobie ponad 4 000 szkodliwych substancji, które mają negatywny wpływ na zdrowie całego organizmu, w tym również jamy ustnej? Nałóg ten może być źródłem wielu chorób, takich jak nadciśnienie, nowotwory czy katarakta. Palenie papierosów ma również negatywny wpływ na jamę ustną, o czym przekonują badania, potwierdzając, że ryzyko utraty zębów jest 4 razy większe u palaczy. Dzieje się tak, ponieważ zawarte w używce toksyny powodują podrażnienia. Te z kolei prowadzą do powstania schorzeń błony śluzowej i przyzębia, w tym również paradontozy, która obok próchnicy jest najczęstszą przyczyną utraty zębów.

Na rozwój wielu niepokojących zmian w jamie ustnej wpływ ma również temperatura dymu. Powoduje ona bowiem spękanie szkliwa i mikrourazy, które odpowiadają za osłabienie uzębienia, a także za większą ich podatność na różnego rodzaju dolegliwości. Ponadto u osób palących papierosy znacznie rośnie ryzyko rozwoju nowotworów gardła, języka czy ust, wymagające skomplikowanego leczenia. Nic więc dziwnego, że zaleca się zrezygnowanie z tego nałogu!

Niedobór witaminy C

Jak się okazuje, palenie papierosów może również odpowiadać za pojawienie się niedoboru witaminy C w organizmie. Jest to niezwykle negatywny skutek, ponieważ związek ten nie tylko odpowiada za zwiększoną odporność całego ciała, ale ma również niebagatelne znaczenie dla zdrowia jamy ustnej. Prawidłowa ilość witaminy C w organizmie pozwala zapobiec pojawieniu się infekcji czy rozwojowi zgorzeli w jamie ustnej.

Nieestetyczne przebarwienia i kamień nazębny

Jednym ze skutków palenia papierosów jest również pojawienie się nieestetycznych żółtych, a nawet brunatnych przebarwień na zębach, które mają niezwykle negatywny wpływ na estetykę uśmiechu. Wiele osób traci przez to pewność siebie i wstydzi się wyglądu swojego uzębienia. Dodatkowo palacze są znacznie bardziej narażeni na odkładanie się kamienia nazębnego. Powoduje on również pogorszenie estetyki uśmiechu, lecz przede wszystkim jest źródłem rozwoju próchnicy oraz paradontozy. Odkładanie się kamienia nazębnego poniżej linii dziąseł może w konsekwencji doprowadzić do odsłonięcia się szyjek zębowych, a tym samym do rozchwiania uzębienia. Stąd jest już niezwykle krótka droga do utraty zębów, co niezwykle negatywnie wpływa na jakość życia.

Pogorszenie jakości życia

Palenie papierosów powoduje również suchość w ustach, co z kolei może skutkować wystąpieniem bolesnych owrzodzeń i aft, co jest niezwykle uciążliwą przypadłością, z którą trudno się uporać. Nierzadkim problem wśród palaczy jest również halitoza, czyli nieprzyjemny zapach wydobywający się ust. Dla wielu osób może on być powodem do wstydu, a tym samym sprawić, że utracona zostanie pewność siebie. Może to mieć przełożenie nie tylko na życie towarzyskie, ale również zawodowe, szczególnie w pracy opierającej się w głównej mierze na kontakcie z drugim człowiekiem. Wszystko to sprawia, że palenie papierosów znacznie pogarsza jakość życia.

Dobre praktyki

Najlepszym sposobem na uporanie się z negatywnymi skutkami nałogu jest jego rzucenie. Świetnie zdajemy sobie sprawę, że rozwiązanie to nie należy do najłatwiejszych, ale zachęcamy do powzięcia tej decyzji. Dzięki temu poprawi się nie tylko ogólny stan zdrowia, ale również samopoczucie i estetyka uśmiechu oraz twarzy.

Palacze powinni pamiętać o częstszych wizytach w klinice stomatologicznej w celu wykonywania pełnego pakietu zabiegów profilaktycznych. Spowodowane jest to faktem, że osoby palące papierosy są szczególnie narażone na odkładanie się kamienia nazębnego, który jest przyczyną wielu negatywnych dolegliwości. Ponadto profesjonalna higienizacja jamy ustnej pomaga usunąć nieestetyczne przebarwienia, dzięki czemu możliwe jest wyraźne poprawienie wyglądu uzębienia.

Dobrym rozwiązaniem jest również korzystanie ze specjalnych past, które przeznaczone są dla osób palących papierosy, dzięki czemu jeszcze lepiej można zadbać o higienę jamy ustnej. Ponadto warto zadbać o zbilansowanie diety w taki sposób, aby wraz z pożywieniem dostarczyć do organizmu niezbędne składniki. Szczególnie ważne jest uzupełnienie niedoborów witaminy C, E i A, dzięki czemu można skutecznie zapobiec pojawieniu się negatywnych dolegliwości w jamie ustnej.

Co możesz teraz zrobić?

Regularna profesjonalna higienizacja jamy ustnej jest niezbędna do tego, aby zachować zdrowe i piękne zęby. W naszej klinice wykonujemy wszystkie zabiegi profilaktyczne, dzięki czemu możemy skutecznie zapobiec pojawieniu się chorób wymagających skomplikowanego leczenia stomatologicznego. W Orto-Live profesjonalnie zadbamy o zdrowie całej Twoje jamy ustnej. Aby umówić się na wizytę, wystarczy zadzwonić pod numer 602 660 944 lub wysłać formularz.

Przeczytaj pozostałe wpisy na naszym blogu
Paradontoza i próchnica głównymi przyczynami wypadania zębów
Orto-Live periodontologia Radom stomatologia zachowawcza

Lekarze nieustannie przypominają o prawidłowej higienie jamy ustnej nie tylko wykonywanej w domu, ale również w gabinecie stomatologicznym. To właśnie dzięki tym prostym czynnościom bardzo skutecznie można zapobiec rozwojowi […]


Czytaj
Jak leczyć zanik kości?
implanty Orto-Live Radom zanik kości

Braki w uzębieniu prowadzą do wielu przykrych konsekwencji. Jedną z najpoważniejszych jest zanik kości, który ma wpływ nie tylko na estetykę twarzy, ale również na codzienne funkcjonowanie. Niektórzy Pacjenci zadają sobie […]


Czytaj
Implant zęba – jaki jest jego całkowity koszt?

Wszczepienie implantu zęba jest bardzo skuteczną metodą odbudowy pojedynczych ubytków w uzębieniu. Założenie na niego odpowiedniej odbudowy (w tym przypadku jest to np. protetyczna korona pełnoceramiczna) skutecznie przywróci […]


Czytaj

ORTO-LIVE - wysoko oceniana stomatologia

Zobacz, co mówią o nas Pacjenci

 

Klinika ORTO-LIVE


 

Orto-Live
4.5
Based on 19 reviews
powered by Google
Monika Luks
Monika Luks
12:34 12 Aug 20
Od kilku lat chodzę jestem Pacjentką Orto-Live i jestem bardzo zadowolona. Pani Doktor jest bardzo miła i zawsze porozmawia ze mną i opiszę co robić, aby zachować zdrowe zęby. Mimo, że kiedyś obawiałem się dentysty, to teraz nie mam żadnych problemów z zębami, co w dużej mierze jest zasługą Orto-Live. Pozdrawiam i Polecam
Anna Kowalska
Anna Kowalska
09:36 24 Mar 20
Pani Doktor Podgórska sprawia że można zapomnieć że jest się u dentysty. Dzięki niej wizyty u dentysty stały się dla mnie przyjemnością co kiedyś wydawało się niemożliwe :) Ślicznie dziękuję! :)
Janina Luc
Janina Luc
09:50 20 Feb 20
Szczerze polecam gabinet Orto Live. Mialam tu zakladana proteze i jestem bardzo zadowolona poniewaz teraz moge sie usmiechac i bez problemu jesc posilki a wczesniej unikalam. Bardzo dziekuje calemu zespolowi
Monika Dawidowska
Monika Dawidowska
14:03 15 Jan 20
Do gabinetu trafiłam z polecenia koleżanki i muszę jej bardzo podziękować :) Jestem po leczeniu ortodontycznym u Pani Doktor Janik-Podgórskiej która jest znakomitym fachowcem i pomogła mi uporać się z bardzo poważną wadą zgryzu jaką miałam :) Bardzo dziękuje Pani doktor oraz całemu zespołowi za podejście do Pacjenta. Nigdy do tej pory nie czułam się u dentysty tak swobodnie jak w Orto-Live :)
Hanka Jabłońska
Hanka Jabłońska
12:02 03 Jan 20
Jestem bardzo zadowolona z leczenia zachowawczego oraz ortodontycznego jakie miałam wykonywane w klinice Orto-Live :)) Wszystko przebiegało tak jak zostało mi wytłumaczone na początku leczenia za co jestem bardzo wdzięczna :)
Łukasz Malicki
Łukasz Malicki
08:40 13 Nov 19
Świetne miejsce dla Pacjentów w każdym wieku :) Miałem wykonywane złożone leczenie i jestem bardzo zadowolony :) Mój syn również rozpoczął przygodę z dentystą od tego gabinetu i jest zachwycony :) Pozdrawiam cały zespół :)
Dawid Nowak
Dawid Nowak
09:16 17 Oct 19
Miałem wykonywane leczenie ortododontyczne w Orto-Live i jestem bardzo zadowolony. Polecam wszystkim i dziękuję :)
Andrzej Wita
Andrzej Wita
09:09 17 Oct 19
Polecam wszystkim szukajacym dobrego dentysty w Radomiu i okolicy. Ja jestem bardzo zadowolony. Polecam dr Janik, która jest swietnym fachowcem. Pozdrawiam caly zespol Andrzej
sshe sshee
sshe sshee
16:24 18 Sep 19
Bardzo polecam leczenie u Pani Doktor Janik-Podgórskiej. Kompetentna osoba o dużej wiedzy.
Julia Nowacka
Julia Nowacka
07:34 12 Sep 19
Miałam wykonywane leczenie w gabinecie Orto Live i jestem bardzo zadowolona. Szczególnie polecam dr Janik-Podgórską, która widać że jest fachowcem a do swojej pracy podchodzi z wielką pasją.
Patryk Janusz
Patryk Janusz
10:44 09 Jul 19
Pani Doktor to osoba z niesamowitą empatią do drugiej osoby. Sympatyczne i profesjonalne podejście przekłada się na dobrą współpracę z gabinetem :)
Sylwia K.
Sylwia K.
21:09 30 May 19
Dr Janik gada obszernie na każdej wizycie co za tym idzie? Czas leczenia o ile można to tak nazwać wydłuża się. Cena za wizyty ktore skończyły się na gadaniu kosmiczne. Pani doktor na każdej z wizyt powtarzała to samo zamiast przejść do działania. Nie polecam.
Ola Potocka
Ola Potocka
09:10 05 Oct 18
Wygórowane ceny (wyższe niż w Warszawie) i przedłużanie leczenia to wizytówka gabinetu dr Janik.
Aleksandra Węglarz
Aleksandra Węglarz
09:55 03 Feb 18
Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, iż doktor Janik odmieniła moje życie. Od najmłodszych lat zajmowała się moim zgryzem. Dzięki ogromnej wiedzy, zaangażowaniu i cudownym podejściu do pacjenta wyleczyła moją poważną wadę. Dr Janik to wybitny specjalista, a przy tym niezwykle ciepła osoba, która z empatią, pełnym profesjonalizmem podchodzi do pacjenta. Z czystym sercem polecam i po raz kolejny serdecznie dziękuję...
Zobacz wszystkie opinie

 

Orto-Live
5.0
powered by Facebook
Julia Wu
Julia Wu
2019-09-05T09:08:26+0000
Polecam. Chodzę regularnie na wizyty od dłuższego czasu i jestem bardzo zadowolona!
Przemyslaw Skrzek
Przemyslaw Skrzek
2018-03-27T23:02:05+0000
Rafał Janas
Rafał Janas
2018-03-21T20:34:54+0000
super atmosfera, profesjonalna obsługa i pełne zadowolenie
Magdalena Nowacka
Magdalena Nowacka
2018-02-26T12:43:11+0000
Najlepsi z najlepszych !
Asia Wojtunik
Asia Wojtunik
2018-02-24T08:56:41+0000
Kasia Zakrzewska
Kasia Zakrzewska
2018-02-06T15:29:23+0000
Aleksandra Markowska
Aleksandra Markowska
2017-10-31T13:45:29+0000
Pełen profesjonalizm � 10/10!
Stanisław Skrzyński
Stanisław Skrzyński
2017-08-11T21:41:31+0000
Kasia Janicka
Kasia Janicka
2017-06-24T13:27:18+0000
Agata Niewadzisz
Agata Niewadzisz
2017-06-12T18:47:39+0000
Patrycja Zasada
Patrycja Zasada
2017-04-10T19:02:34+0000
Julia Szerling-Pielas
Julia Szerling-Pielas
2017-03-20T12:58:50+0000
Wiola Kądrowska
Wiola Kądrowska
2017-03-17T14:06:05+0000
Katarzyna Niedużak
Katarzyna Niedużak
2017-02-21T18:21:57+0000
Małgorzata Bartoszcze-Tomaszewska
Małgorzata Bartoszcze-Tomaszewska
2016-12-07T21:33:04+0000
Barbara Rozińska
Barbara Rozińska
2016-05-21T19:05:04+0000
Super pełen profesjonalizm. Polecam serdecznie
Bogusław Kopka
Bogusław Kopka
2016-01-14T08:13:13+0000
Bardzo dobra klinika, życzliwi ludzie, kompleksowe leczenie z udziałem różnych specjalistów. Podejmują decyzję o zastosowaniu leczenia po konsultacjach z różnymi lekarzami, szybka i profesjonalna diagnoza, dzięki czemu nie trzeba tracić czasu i pieniędzy na dodatkowe badania. Polecam, dr hab. Bogusław Kopka, prof. historiiread more
Aleksandra Korycka
Aleksandra Korycka
2015-12-23T20:02:43+0000
Magdalena Zakonnik
Magdalena Zakonnik
2015-07-23T10:44:26+0000
Linda Banasik
Linda Banasik
2015-07-09T20:32:13+0000
Konrad Chmielewski
Konrad Chmielewski
2015-03-10T08:14:57+0000
Ola Janik
Ola Janik
2015-03-09T22:34:32+0000
Ada Gruszczak
Ada Gruszczak
2015-03-09T19:14:25+0000
Michał Czyżewski
Michał Czyżewski
2015-03-08T23:17:21+0000
10 RZECZY, które powinieneś wiedzieć,
zanim wybierzesz swojego dentystę
   

Przeczytaj także porady naszych ekspertów

   
Papierosy a zdrowie jamy ustnej
choroby jamy ustnej Orto-Live papierosy skutki palenia

Że papierosy szkodzą, o tym wszyscy już wiedzą. Ale czy wiesz, że nie tylko dla płuc są one szkodliwe? Palenie papierosów niekorzystnie odbija się również na stanie zębów i jamy ustnej.   […]


Czytaj
Paradontoza – przyczyny, objawy i leczenie
choroby jamy ustnej dziąsła Orto-Live paradontoza

Paradontoza jest poważnym zapaleniem przyzębia. To najczęstsze obok próchnicy schorzenie jamy ustnej. Choroba ta uszkadza struktury otaczające i utrzymujące zęby: cement korzeniowy, ozębną, dziąsło, kość wyrostka zębodołowego. […]


Czytaj
Nadwrażliwość zębów
ból nadwrażliwe zęby nadwrażliwość zębów Orto-Live

Ząb reaguje w zetknięciu z zimnym lub gorącym posiłkiem? A może daje o sobie znać, gdy jesz coś kwaśnego lub słodkiego? Znasz ten ból? Prawdopodobnie to nadwrażliwe zęby. Nie jest to […]


Czytaj
Wszelkie prawa zastrzeżone