Co należy wiedzieć o zgorzeli?


, Co należy wiedzieć o zgorzeli?
leczenie kanałowe Orto-Live Radom zgorzele

Zgorzel zęba to choroba, która nie tylko potrafi być bolesna, ale też niesie ze sobą niebezpieczne następstwa, jeżeli w porę nie podejmie się leczenia. Może doprowadzić do groźnych dla organizmu komplikacji: stanu zapalnego okostnej, zakażenia tkanek, zniszczenia kości przy korzeniu zęba, a nawet przedostawania się bakterii do krwiobiegu, co skutkuje chorobami ogólnoustrojowymi.
 
 

Na czym polega zgorzel?

Potocznie mówi się o zgorzeli zęba, ale tak naprawdę, ściśle mówiąc, chodzi o zgorzel miazgi. Zgorzel to stan, w którym dochodzi do rozpadu gnilnego tkanek w żywym organizmie. Rozpad ten jest uwarunkowany obecnością bakterii. Tutaj oczywiście zajmujemy się zębami, i to pod tym kątem omawiać będziemy to schorzenie, ale warto wiedzieć, że zgorzel może się rozwinąć w każdej lokalizacji ciała ludzkiego, która jest wystawiona na kontakt ze światem zewnętrznym.
 
 

Jakie są przyczyny zgorzeli zęba?

Szkliwo i zębina to twarde tkanki zęba, ochraniające znajdującą się w ich wnętrzu miazgę, zbudowaną z nerwów i naczyń krwionośnych. Ale zdarzają się sytuacje, w których ta ochrona okazuje się niewystarczająca.
 
Najczęstszą przyczyną zgorzeli jest niewłaściwa higiena zębów i jamy ustnej. W wyniku zaniedbań w tej dziedzinie rozwija się próchnica. Niszczy ona zmineralizowane tkanki zęba, a dzieje się to w wyniku działania kwasów, które są produkowane w procesach metabolicznych bakterii. Nawet przez niewielki ubytek próchnicowy toksyny bakteryjne przenikają do miazgi, co skutkuje jej podrażnieniem i rozwojem stanu zapalnego. We wczesnym stadium rozwoju jest to zjawisko odwracalne – ustępuje, gdy usunięty zostanie bodziec drażniący, a ubytek opracowany i wypełniony.
 
Jeżeli jednak leczenie nie zostanie wdrożone odpowiednio szybko, zapalenie przejdzie stopniowo do fazy nieodwracalnej, po czym dochodzi do obumarcia miazgi. Ponieważ w środowisku jamy ustnej panują warunki dogodne dla rozwoju bakterii gnilnych (odpowiednia temperatura i duża wilgotność), miazga zęba stopniowo traci swój prawidłowy wygląd i zmienia się w szarobrunatną masę o nieprzyjemnym zapachu.

  • Zapisz się na konsultację

    , Co należy wiedzieć o zgorzeli?

    Poznaj atuty:


 
 

Jakie są objawy zgorzeli miazgi?

Co ciekawe, zgorzel miazgi może nie dawać żadnych objawów. W procesach metabolicznych bakterii i podczas rozpadu tkanek powstają silnie toksyczne związki chemiczne. Jeżeli jednak komora zęba pozostaje szeroko otwarta, co umożliwia swobodny odpływ tych związków, zgorzel ma tendencję do bezobjawowego przebiegu.
 
Inaczej wygląda sytuacja, jeżeli komora jest zamknięta. Wówczas w jamie zęba narasta ciśnienie, co objawia się samoistnym, ostrym, pulsującym bólem. Pacjenci często mają problem z jego umiejscowieniem. Z reguły promieniuje w kierunku ucha lub skroni, a przy tym ma rozlany charakter – to dlatego trudno wskazać, który konkretnie ząb jest źródłem problemu.
 
Aby zlokalizować ten ząb, należy przejrzeć dokładnie uzębienie. Często ząb dotknięty zgorzelą różni się od pozostałych. Jego barwa staje się ciemniejsza – szara lub brązowa.
 
Innym objawem zgorzeli jest przykry zapach z ust i nieprzyjemny posmak. Oprócz tego pojawia się uczucie zbyt wysokiego zęba lub wysadzania zęba z zębodołu. To dlatego, że zapalenie z reguły obejmuje tkanki znajdujące się wokół wierzchołka korzenia.
 
 

Jak leczy się zgorzel miazgi?

Podstawą jest dokładna diagnostyka oparta na badaniu RTG. Po rozpoznaniu schorzenia można przystąpić do leczenia. Jego przebieg zależy od stadium rozwoju zgorzeli, to znaczy od tego, czy można przeprowadzić leczenie endodontyczne, czy też jedynym wyjściem jest już niestety tylko ekstrakcja. W przypadku leczenia endodontycznego najpierw zatruwa się ząb, a następnie przystępuje do zlikwidowania tkanek zainfekowanych próchnicą i wytłuszczenia mas zgorzelinowych za pomocą pilników endodontycznych. Trzeba opracować kanały, oczyścić ząb z drobnoustrojów i osuszyć jego jamę. Zakłada się wkładkę dezynfekującą, którą należy nosić w zębie przez kilka dni. Potem kanały są osuszane, a na końcu zostają wypełnione, a na ząb zakłada się stałe wypełnienie.
 
 

Co możesz teraz zrobić?

Obawiasz się, że możesz mieć zgorzel miazgi? Umów się na wizytę – niech oceni to lekarz. W Orto-Live przeprowadzimy dokładną diagnozę. Sprawdzimy, czy to rzeczywiście zgorzel, a jeśli tak, to w jakim stadium rozwoju, i zaplanujemy odpowiednie leczenie. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.

Przeczytaj pozostałe wpisy na naszym blogu
Jak należy szczotkować zęby?
Orto-Live paradontoza periodontologia Radom

Szczotkowanie zębów jest prozaiczną czynnością towarzyszącą nam każdego dnia. Chociaż wydaje się ona banalnie prosta, często zapominamy, że przyjęta przez nas technika jego przeprowadzania może być niepoprawna. […]


Czytaj
Jak licówki odmieniają uśmiech?
licówki Orto-Live piękny uśmiech Radom

Wstyd przed uśmiechaniem się. Wiele nieprzespanych nocy. Utrata pewności siebie… Są to przykre skutki, które mogą być spowodowane nieestetycznym uśmiechem. Scenariusz ten może całkowicie się […]


Czytaj
Czym jest korona protetyczna?
implanty korony Orto-Live Radom

Estetyka Twojego uśmiechu została znacznie pogorszona przez lukę w uzębieniu? A może nieszczęśliwy wypadek doprowadził do złamania zęba? W takich sytuacjach idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie korony protetycznej. Jak wygląda leczenie […]


Czytaj

ORTO-LIVE - wysoko oceniana stomatologia

Zobacz, co mówią o nas Pacjenci

 

Klinika ORTO-LIVE


 

Orto-Live
4.5
Based on 19 reviews
powered by Google
Monika Luks
Monika Luks
12:34 12 Aug 20
Od kilku lat chodzę jestem Pacjentką Orto-Live i jestem bardzo zadowolona. Pani Doktor jest bardzo miła i zawsze porozmawia ze mną i opiszę co robić, aby zachować zdrowe zęby. Mimo, że kiedyś obawiałem się dentysty, to teraz nie mam żadnych problemów z zębami, co w dużej mierze jest zasługą Orto-Live. Pozdrawiam i Polecam
Anna Kowalska
Anna Kowalska
09:36 24 Mar 20
Pani Doktor Podgórska sprawia że można zapomnieć że jest się u dentysty. Dzięki niej wizyty u dentysty stały się dla mnie przyjemnością co kiedyś wydawało się niemożliwe :) Ślicznie dziękuję! :)
Janina Luc
Janina Luc
09:50 20 Feb 20
Szczerze polecam gabinet Orto Live. Mialam tu zakladana proteze i jestem bardzo zadowolona poniewaz teraz moge sie usmiechac i bez problemu jesc posilki a wczesniej unikalam. Bardzo dziekuje calemu zespolowi
Monika Dawidowska
Monika Dawidowska
14:03 15 Jan 20
Do gabinetu trafiłam z polecenia koleżanki i muszę jej bardzo podziękować :) Jestem po leczeniu ortodontycznym u Pani Doktor Janik-Podgórskiej która jest znakomitym fachowcem i pomogła mi uporać się z bardzo poważną wadą zgryzu jaką miałam :) Bardzo dziękuje Pani doktor oraz całemu zespołowi za podejście do Pacjenta. Nigdy do tej pory nie czułam się u dentysty tak swobodnie jak w Orto-Live :)
Hanka Jabłońska
Hanka Jabłońska
12:02 03 Jan 20
Jestem bardzo zadowolona z leczenia zachowawczego oraz ortodontycznego jakie miałam wykonywane w klinice Orto-Live :)) Wszystko przebiegało tak jak zostało mi wytłumaczone na początku leczenia za co jestem bardzo wdzięczna :)
Łukasz Malicki
Łukasz Malicki
08:40 13 Nov 19
Świetne miejsce dla Pacjentów w każdym wieku :) Miałem wykonywane złożone leczenie i jestem bardzo zadowolony :) Mój syn również rozpoczął przygodę z dentystą od tego gabinetu i jest zachwycony :) Pozdrawiam cały zespół :)
Dawid Nowak
Dawid Nowak
09:16 17 Oct 19
Miałem wykonywane leczenie ortododontyczne w Orto-Live i jestem bardzo zadowolony. Polecam wszystkim i dziękuję :)
Andrzej Wita
Andrzej Wita
09:09 17 Oct 19
Polecam wszystkim szukajacym dobrego dentysty w Radomiu i okolicy. Ja jestem bardzo zadowolony. Polecam dr Janik, która jest swietnym fachowcem. Pozdrawiam caly zespol Andrzej
sshe sshee
sshe sshee
16:24 18 Sep 19
Bardzo polecam leczenie u Pani Doktor Janik-Podgórskiej. Kompetentna osoba o dużej wiedzy.
Julia Nowacka
Julia Nowacka
07:34 12 Sep 19
Miałam wykonywane leczenie w gabinecie Orto Live i jestem bardzo zadowolona. Szczególnie polecam dr Janik-Podgórską, która widać że jest fachowcem a do swojej pracy podchodzi z wielką pasją.
Patryk Janusz
Patryk Janusz
10:44 09 Jul 19
Pani Doktor to osoba z niesamowitą empatią do drugiej osoby. Sympatyczne i profesjonalne podejście przekłada się na dobrą współpracę z gabinetem :)
Sylwia K.
Sylwia K.
21:09 30 May 19
Dr Janik gada obszernie na każdej wizycie co za tym idzie? Czas leczenia o ile można to tak nazwać wydłuża się. Cena za wizyty ktore skończyły się na gadaniu kosmiczne. Pani doktor na każdej z wizyt powtarzała to samo zamiast przejść do działania. Nie polecam.
Ola Potocka
Ola Potocka
09:10 05 Oct 18
Wygórowane ceny (wyższe niż w Warszawie) i przedłużanie leczenia to wizytówka gabinetu dr Janik.
Aleksandra Węglarz
Aleksandra Węglarz
09:55 03 Feb 18
Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, iż doktor Janik odmieniła moje życie. Od najmłodszych lat zajmowała się moim zgryzem. Dzięki ogromnej wiedzy, zaangażowaniu i cudownym podejściu do pacjenta wyleczyła moją poważną wadę. Dr Janik to wybitny specjalista, a przy tym niezwykle ciepła osoba, która z empatią, pełnym profesjonalizmem podchodzi do pacjenta. Z czystym sercem polecam i po raz kolejny serdecznie dziękuję...
Zobacz wszystkie opinie

 

Orto-Live
5.0
powered by Facebook
Julia Wu
Julia Wu
2019-09-05T09:08:26+0000
Polecam. Chodzę regularnie na wizyty od dłuższego czasu i jestem bardzo zadowolona!
Przemyslaw Skrzek
Przemyslaw Skrzek
2018-03-27T23:02:05+0000
Rafał Janas
Rafał Janas
2018-03-21T20:34:54+0000
super atmosfera, profesjonalna obsługa i pełne zadowolenie
Magdalena Nowacka
Magdalena Nowacka
2018-02-26T12:43:11+0000
Najlepsi z najlepszych !
Asia Wojtunik
Asia Wojtunik
2018-02-24T08:56:41+0000
Kasia Zakrzewska
Kasia Zakrzewska
2018-02-06T15:29:23+0000
Aleksandra Markowska
Aleksandra Markowska
2017-10-31T13:45:29+0000
Pełen profesjonalizm � 10/10!
Stanisław Skrzyński
Stanisław Skrzyński
2017-08-11T21:41:31+0000
Kasia Janicka
Kasia Janicka
2017-06-24T13:27:18+0000
Agata Niewadzisz
Agata Niewadzisz
2017-06-12T18:47:39+0000
Patrycja Zasada
Patrycja Zasada
2017-04-10T19:02:34+0000
Julia Szerling-Pielas
Julia Szerling-Pielas
2017-03-20T12:58:50+0000
Wiola Kądrowska
Wiola Kądrowska
2017-03-17T14:06:05+0000
Katarzyna Niedużak
Katarzyna Niedużak
2017-02-21T18:21:57+0000
Małgorzata Bartoszcze-Tomaszewska
Małgorzata Bartoszcze-Tomaszewska
2016-12-07T21:33:04+0000
Barbara Rozińska
Barbara Rozińska
2016-05-21T19:05:04+0000
Super pełen profesjonalizm. Polecam serdecznie
Bogusław Kopka
Bogusław Kopka
2016-01-14T08:13:13+0000
Bardzo dobra klinika, życzliwi ludzie, kompleksowe leczenie z udziałem różnych specjalistów. Podejmują decyzję o zastosowaniu leczenia po konsultacjach z różnymi lekarzami, szybka i profesjonalna diagnoza, dzięki czemu nie trzeba tracić czasu i pieniędzy na dodatkowe badania. Polecam, dr hab. Bogusław Kopka, prof. historiiread more
Aleksandra Korycka
Aleksandra Korycka
2015-12-23T20:02:43+0000
Magdalena Zakonnik
Magdalena Zakonnik
2015-07-23T10:44:26+0000
Linda Banasik
Linda Banasik
2015-07-09T20:32:13+0000
Konrad Chmielewski
Konrad Chmielewski
2015-03-10T08:14:57+0000
Ola Janik
Ola Janik
2015-03-09T22:34:32+0000
Ada Gruszczak
Ada Gruszczak
2015-03-09T19:14:25+0000
Michał Czyżewski
Michał Czyżewski
2015-03-08T23:17:21+0000
10 RZECZY, które powinieneś wiedzieć,
zanim wybierzesz swojego dentystę
   

Przeczytaj także porady naszych ekspertów

   
Papierosy a zdrowie jamy ustnej
choroby jamy ustnej Orto-Live papierosy skutki palenia

Że papierosy szkodzą, o tym wszyscy już wiedzą. Ale czy wiesz, że nie tylko dla płuc są one szkodliwe? Palenie papierosów niekorzystnie odbija się również na stanie zębów i jamy ustnej.   […]


Czytaj
Paradontoza – przyczyny, objawy i leczenie
choroby jamy ustnej dziąsła Orto-Live paradontoza

Paradontoza jest poważnym zapaleniem przyzębia. To najczęstsze obok próchnicy schorzenie jamy ustnej. Choroba ta uszkadza struktury otaczające i utrzymujące zęby: cement korzeniowy, ozębną, dziąsło, kość wyrostka zębodołowego. […]


Czytaj
Nadwrażliwość zębów
ból nadwrażliwe zęby nadwrażliwość zębów Orto-Live

Ząb reaguje w zetknięciu z zimnym lub gorącym posiłkiem? A może daje o sobie znać, gdy jesz coś kwaśnego lub słodkiego? Znasz ten ból? Prawdopodobnie to nadwrażliwe zęby. Nie jest to […]


Czytaj
Wszelkie prawa zastrzeżone