Czy ciąża jest przeciwwskazaniem do leczenia stomatologicznego? Jakich zabiegów powinno się unikać w tym okresie? Jakie szczególne środki ostrożności powinno się stosować?
Spis treści
Ciąża a leczenie próchnicy
Czy można leczyć próchnicę, kiedy jest się w ciąży? Nie tylko można, ale wręcz trzeba, ponieważ choroby zębów i stany zapalne niekorzystnie wpływają na zdrowie nie tylko Pacjentki, ale też jej rozwijającego się dziecka.
Znaczenie jednak ma termin, w którym Pacjentka wybierze się do dentysty, ponieważ nie w każdym okresie ciąży leczenie stomatologiczne jest równie wskazane. Zdecydowanie najlepiej podjąć je w drugim trymestrze. Pierwszy trymestr gorzej się do tego nadaje, ponieważ występuje wtedy większe ryzyko poronienia. Leczenie w trzecim trymestrze nie wiąże się wprawdzie z takim ryzykiem, ale za to niesie ze sobą dyskomfort związany z koniecznością przebywania w leżącej pozycji na fotelu, co może powodować ucisk żyły głównej dolnej, a przy tym zawroty głowy i omdlenia. A zatem – powtórzmy to raz jeszcze dla lepszego utrwalenia – lecząc zęby w czasie ciąży, najlepiej robić to w drugim trymestrze.
Ciąża a leczenie kanałowe
No dobrze, a co z leczeniem kanałowym? Niektóre Pacjentki starają się unikać go w czasie ciąży, ponieważ mają obawy, że środek użyty do zatrucia zęba zaszkodzi dziecku. Uspokajamy – nie ma powodu do akurat takich obaw. W dzisiejszej stomatologii często przeprowadza się leczenie kanałowe w ogóle bez zatruwania zęba. Ale nawet, gdyby było ono konieczne, w ciąży nie ma do tego przeciwwskazań, ponieważ używane w tym celu środki nie mają wpływu na rozwijające się dziecko.
Istnieje jednak inny problem – dla prawidłowego opracowania kanałów zębowych potrzebne jest zdjęcie RTG. Takiego badania nie powinno się wykonywać w pierwszym trymestrze ciąży, jeśli więc zabieg nie jest niezbędny, lepiej odsunąć go w czasie.
Ciąża a RTG
Skoro poruszyliśmy już ten temat, to wypada go rozwinąć. Otóż promieniowanie rentgenowskie ma działanie teratogenne, co oznacza, że wywołuje wady rozwoju płodu. To właśnie powód, dla którego podczas ciąży lepiej unikać takich badań i korzystać z alternatyw (na przykład z cyfrowej wizualizacji zęba). Jeżeli wykonanie badania RTG jest mimo wszystko konieczne, trzeba zachować przy nim jak najdalej posunięte środki ostrożności. Wykonywane jest w takich przypadkach zdjęcie małoobrazkowe, a Pacjentka podczas badania ma na szyi ochronny kołnierz, a na brzuchu ołowiany fartuch osłaniający przed promieniowaniem.
Ciąża a znieczulenie
W trakcie ciąży jak najbardziej można korzystać ze znieczulenia. Jest to nawet wskazane z tego względu, że ból wywołuje stres i tym samym uruchamia w organizmie procesy biochemiczne, które mogą mieć niekorzystny wpływ na dziecko. Jednak nie każdy środek znieczulający jest tak samo bezpieczny – nie są wskazane preparaty obkurczające naczynia krwionośne ze względu na to, że mogą się przyczyniać do niedokrwienia mięśnia macicy.
Ciąża a wybielanie zębów
W trakcie ciąży absolutnie nie powinno się wybielać zębów. Używane do tego celu preparaty zawierają przeważnie nadtlenek wodoru lub karbidu – to właśnie te składniki, uwalniając tlen, wybielają szkliwo. Problem w tym, że utlenianie może niekorzystnie wpływać na DNA komórek. Wprawdzie środki wybielające nakłada się jedynie na szkliwo, ale mogą one przenieść się na dziąsła lub ślinę, a wraz z nią przedostać się do układu pokarmowego rozwijającego się dziecka. Poza tym zęby kobiet w ciąży są już i tak osłabione, lepiej więc nie nadwyrężać ich kondycji jeszcze bardziej.
Co możesz teraz zrobić?
Ciąża nie jest powodem, by zaniedbać leczenie zębów. Większość potrzebnych zabiegów jak najbardziej można przeprowadzić, choć niektóre z nich nieco inaczej niż zwykle. W razie problemów z zębami nie czekaj więc, tylko umów się na wizytę w Orto-Live. Możesz to zrobić, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.