Dbanie o siebie nabiera szczególnego znaczenia w czasie ciąży, ponieważ ma duży wpływ także na zdrowie dziecka. Leczenie zębów w tym szczególnym okresie budzi wiele wątpliwości wśród kobiet. Przede wszystkim zastanawiają się nad tym, czy mogą korzystać ze znieczulenia i jakie zabiegi stomatologiczne można wykonać będąc w ciąży. W dzisiejszym artykule odpowiemy na te pytania.
Spis treści
Czy przez ciążę niszczą się zęby?
Dobrze zbilansowana dieta i właściwa higiena zębów to podstawy do zachowania zdrowia jamy ustnej. Podjadanie słodyczy, wysokoprzetworzonych produktów, jako ciążowych “zachcianek” niestety może niekorzystnie odbić się na kondycji zębów. Każdemu może zdarzyć się żywieniowy grzech, należy jednak pamiętać o czyszczeniu zębów po każdym posiłku. Kobiety w ciąży powinny sięgać po pasty do zębów wzmacniająca szkliwo, które chronią je zwłaszcza wtedy, gdy pojawią się wymioty.
Leczenie zębów w ciąży. Kiedy najlepiej udać się na wizytę do stomatologa?
Niezależnie od stanu fizjologicznego, dbanie o higienę jamy ustnej i regularne wizyty u stomatologa to podstawy profilaktyki zdrowia zębów. W przypadku planowania ciąży, warto jednak zaplanować wszelkie zabiegi z odpowiednim wyprzedzeniem. Dotyczy to także zabiegów stomatologicznych, dlatego przed zajściem w ciążę warto udać się do dentysty. Oczywiście, to idealny scenariusz, kiedy wszystko udaje się zaplanować od A do Z. Co w przypadku, gdy kobieta jest w ciąży i boli ją ząb? Oczywiście, dla swojego dobra i zdrowia dziecka nie powinna zwlekać z jego leczeniem. Należy przede wszystkim podkreślić, że leczenie zębów w ciąży jest możliwe i należy korzystać z niego zawsze, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Nieleczona próchnica niekorzystnie wpływa nie tylko na zdrowie kobiety, lecz także jej dziecka. Może doprowadzić nawet do przedwczesnego porodu.
Kobiety pytają także, kiedy jest najlepszy czas na leczenie zębów w czasie ciąży? Choć o zęby należy dbać przez cały jej okres, najkorzystniejszym momentem do wykonywania zabiegów stomatologicznych jest drugi trymestr. Dlaczego? Wówczas ryzyko poronienia jest dużo mniejsze niż w pierwszym. Z kolei w trzecim trymestrze kobieta może odczuwać większy dyskomfort podczas długotrwałego przebywania na fotelu dentystycznym. Poza tym, może wówczas dojść do omdlenia, wystąpienia duszności czy zawrotów głowy.
Czy kobieta w ciąży może korzystać ze znieczulenia dentystycznego?
Leczenie bez bólu i stresu to podstawa współczesnej stomatologii, które obejmuje także kobiety w ciąży. Przed każdym zabiegiem stomatologicznym pacjentka powinna poinformować lekarza o ciąży, a także lekach, o ile je przyjmuje. Dzięki temu będzie mógł dobrać bezpieczny dla niej rodzaj znieczulenia. Szczególnym okresem jest pierwszy trymestr ciąży, gdy stosowanie znieczulenia jest niewskazane.
Jakie zabiegi mogą być wykonane w ciąży?
Większość zabiegów stomatologicznych można wykonać przez cały okres trwania ciąży. Decyzja o ich przeprowadzeniu zależy przede wszystkim od stanu zdrowia i samopoczucia ciężarnej. W pierwszym trymestrze ciąży, gdy płód intensywnie się rozwija, niewskazane jest wykonywanie zabiegów, takich jak ekstrakcja zębów, usuwanie kamienia nazębnego i leczenie kanałowe. Kobiety w ciąży powinny także na ten czas wstrzymać decyzję o podjęciu leczenia protetycznego oraz z zakresu stomatologii estetycznej.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy do Orto-Live. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.