Wiele przyszłych mam w trakcie ciąży obawia się ewentualnego leczenia stomatologicznego, a powodem takiego stanu rzeczy są popularne plotki i mity na ten temat. Większość renomowanych placówek stomatologicznych podczas leczenia brzemiennych kobiet posługuje się najwyższymi standardami bezpieczeństwa, dopasowując wszelkie zabiegi w taki sposób, aby ich inwazyjność oraz dyskomfort były minimalizowane. W dalszej części postaramy się udowodnić, że leczenie zębów podczas ciąży jest jak najbardziej możliwe!
Spis treści
Czy leczenie zębów w ciąży jest możliwe?
Pacjentki w ciąży oczywiście mogą podjąć się leczenia stomatologicznego, tak naprawdę nie ma ku temu wielu przeciwwskazań. Dentysta podczas konsultacji przeprowadza z przyszłą mamą dokładny wywiad medyczny i diagnostykę, które mają określić uwarunkowania zdrowotne jej jamy ustnej oraz zapewnić informacje niezbędne dla doboru odpowiedniego rozwiązania. W tym celu stosuje się specjalne kamery wewnątrzustne, gdyż zapewniają precyzyjny obraz uzębienia, bez konieczności zastosowania tradycyjnych narzędzi będących nieraz źródłem stresu.
W przypadku diagnostyki stosuje się przeważnie RTG oraz tomografię komputerową. Właśnie w tym momencie ujawniają popularne plotki o tym, jakoby emitowane przez urządzenia promieniowanie mogło zaszkodzić Pacjentce i płodowi. Przed przeprowadzeniem badań leczona osoba poddawana jest klasyfikacji do ich stosowania, a w przypadku przeciwwskazań odstępuje się od nich. Jeśli takowe się nie pojawiły, procedura przebiega przy użyciu dodatkowych środków bezpieczeństwa, np. fartuchów zabezpieczających.
Zapisz się na konsultację
Poznaj atuty:
- Koszt konsultacji od 100 zł
- Lekarz zweryfikuje stan Twojego uzębienia
- Poznasz plan i koszty leczenia
Po wysłaniu formularza nasza recepcjonistka niezwłocznie skontaktuje się z Tobą w celu ustalenia terminu wizyty.- Koszt konsultacji od 100 zł
Ciąża a znieczulenie u dentysty
Klinika Orto-Live stosuje tylko najwyższej jakości znieczulenia miejscowe dostarczane przez renomowane firmy branży stomatologicznej. Są one zasadniczo bezpieczne dla Pacjentki i jej dziecka i jednocześnie zapewniają pełną bezbolesność zabiegu. Ich wykorzystanie ma kluczowe znaczenie podczas leczenia, gdyż redukują one także stres i dyskomfort negatywnie oddziałujące na brzemienną Pacjentkę. Ponadto nasi dentyści wykazują bardzo przyjazne podejście oraz empatię, pozwalające leczonej osobie na pełne rozluźnienie.
Czy można leczyć próchnicę w ciąży?
Leczenie próchnicy niczym nie zaszkodzi płodowi i można je przeprowadzać na każdym etapie jego rozwoju. Oczyszczanie zębów oraz zakładanie odpowiednich wypełnień przebiega przy wykorzystaniu nowoczesnych znieczuleń. Zauważmy, że eliminacja próchnicy jest wręcz wskazana, gdyż choroba ta wpływa na zdrowie matki i nawet kilkukrotnie zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu.
Leczenie kanałowe podczas ciąży – co należy wiedzieć?
Stan zapalny miazgi podczas ciąży jest poważnym problemem, który należy niezwłocznie wyeliminować. W tym celu przeprowadza się leczenie kanałowe, będące nieraz ostatnią deską ratunku dla chorego zęba, a o jego wykonaniu decyduje stomatolog na podstawie dogłębnej analizy. W poważniejszych przypadkach można przeprowadzić zabieg jeszcze w trakcie pierwszego trymestru, jednakże jeśli sytuacja tego nie wymaga, odstępuje się od jego realizacji i przekłada na dalsze etapy rozwoju płodu. Precyzyjna diagnostyka w postaci RTG bądź tomografii komputerowej zakwalifikuje Pacjentkę do „kanałówki”, a nowoczesny mikroskop dentystyczny znacznie ułatwi proces – dzięki temu unika się zazwyczaj kłopotliwego zatruwania zęba, a sama procedura może zająć raptem jedną wizytę.
Higienizacja jamy ustnej chroni uśmiech Pacjentki przed wieloma problemami
Brzemienne Pacjentki powinny zwracać dużą uwagę na domową higienizację jamy ustnej oraz gabinetową profilaktykę. Ciąża stanowi pewne obciążenie dla organizmu dla leczonej osoby, co zwiększa podatność na powstawanie kamienia nazębnego oraz wynikających z niego schorzeń, np. próchnicy lub chorób przyzębia. Skrupulatne szczotkowanie zębów po każdym większym posiłku skutecznie usuwa płytkę bakteryjną osadzającą się na uzębieniu, a jeśli wspomniany kamień już się pojawił, pakiet zabiegów higienizacyjnych przeprowadzanych przez higienistkę skutecznie rozwiąże problem. W jego skład wchodzi skaling ultradźwiękami (pod ich wpływem kamień nazębny pęka i odpada od zębów), piaskowanie (wzmacnia strukturę zębów poprzez dostarczenie im fluoru oraz eliminuje inne osady), polerowanie (wygładza powierzchnię szkliwa, wyraźnie je odświeżając) czy lakowanie. Wymienione czynności są bezpieczne, a ich wykonanie przebiega przy zachowaniu komfortu.
Co możesz teraz zrobić?
Jeśli spodziewasz się dziecka, a Twoja jama ustna boryka się z różnymi problemami, umów się na wizytę w klinice Orto-Live! Nasi stomatolodzy zaplanują leczenie w sposób, który zapewni Tobie i Twojemu dziecku maksymalne bezpieczeństwo. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz kontaktowy.