“Zęby mądrości” bardzo często wymagają usunięcia. Dlaczego tak się dzieje? I czy oznacza to, że każdą ósemkę powinno się usunąć?
Spis treści
Ósemki – czy trzeba je usunąć?
Ósemki, czyli ostatnie zęby trzonowe, to szczególny rodzaj zębów. Nie u każdego w ogóle się one wyrzynają – statystyki wskazują, że nawet u 35% ludzi w ogóle się nie pojawiają. U pozostałych najczęściej wyrzynają się w okolicach dwudziestego piątego roku życia.
A co z tym usuwaniem? W wielu przypadkach rzeczywiście wykonuje się ekstrakcję ósemek. To dlatego, że “zęby mądrości” są raczej problematyczne. Często sprawiają kłopoty – co nie oznacza jednak, że usunięcie ich zawsze jest zalecane.
W nowoczesnej stomatologii nie usuwa się zębów bez potrzeby. Jeżeli więc ósemka jest zdrowa, wyrasta prawidłowo i we właściwym miejscu, powinno się ją traktować jak każdy inny ząb. W takiej sytuacji ósemki od innych zębów różnią się tylko tym, że trzeba z jeszcze większą starannością się o nie troszczyć. To dlatego, że znajdują się one na samym końcu łuków zębowych, przez co są trudniej dostępne i nie tak łatwo je doczyścić. Konieczne są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, pozwalające na bieżąco kontrolować stan ósemek.
Kiedy usuwa się ósemki?
A zatem “zębów mądrości” nie usuwa się, jeśli są zdrowe i nie sprawiają problemów. Niestety nie jest to częsta sytuacja. Ocenia się, że aż u 80% osób, u których wyrżną się ósemki, zęby te trzeba będzie później usunąć. Dlaczego tak się dzieje? Jedną z głównych przyczyn jest ich umiejscowienie w jamie ustnej. Ponieważ znajdują się na końcu łuków zębowych, dostęp do nich jest utrudniony, co stanowi przeszkodę w utrzymaniu ich właściwej higieny. To przyczyna, że zęby te łatwo padają ofiarą próchnicy. Co gorsza, ósemki często nie nadają się do leczenia z powodu utrudnionego dostępu i ich specyficznej budowy. Dlatego ekstrakcja tak często jest jedynym wyjściem.
Kolejnym mankamentem ósemek jest to, że nieraz mają one mniej rozwiniętą formę niż pozostałe zęby. Zdarza się, że są niepełne i w dziąśle tworzy się wtedy pusta przestrzeń, w którą mogą wpadać resztki jedzenia, co grozi stanem zapalnym dziąsła.
Inny kłopot polega na tym, że ósemki nie mają swoich odpowiedników w mlecznym uzębieniu, dlatego w jamie ustnej dorosłego człowieka może nie być dla nich wystarczająco dużo miejsca. W takiej sytuacji ósemki nie mogą prawidłowo się wyrżnąć. W takich warunkach ósemki mogą wyrzynać się w niewłaściwym kierunku, przy czym popychają sąsiadujące z nimi zęby. Zdarza się, że ósemka zwraca się koroną w stronę siódemki, przy czym naciska na jej korzeń. Skutkiem takiego stanu może być nawet odwrócenie efektów leczenia ortodontycznego oraz powstanie stłoczeń zębów.
W pewnych okolicznościach zaleca się usunięcie ósemek nawet wtedy, gdy nie powodują żadnych dolegliwości. Ekstrakcję taką wykonuje się wtedy, gdy lekarz stwierdzi ryzyko, że ósemka może zacząć się wyrzynać bardziej aktywnie i wywierać przy tym nacisk na pozostałe zęby.
Co możesz teraz zrobić?
Jak widać, ósemki lubią sprawiać kłopoty, dlatego warto na bieżąco monitorować ich stan u dentysty. Zapraszamy do Orto-Live. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.