Pragniesz poprawić kondycję swoich zębów? Chcesz, aby były mocniejsze i mniej podatne na różne choroby? W takim razie pora na zmodyfikowanie swojej diety. Oczywiście musi ona iść w parze z prawidłową higieną jamy ustnej oraz regularnymi wizytami u dentysty. Co zatem powinno znaleźć się na Twoim talerzu? Oto odpowiedź!
Spis treści
Co uwzględnić w swojej diecie?
Oto składniki, które powinny znaleźć się w Twoim codziennym menu.
Wapń – najważniejszy budulec zębów
Podstawowym budulcem zębów jest wapń, dlatego w diecie należy zadbać przede wszystkim o dużą ilość tego pierwiastka. Dzięki niemu kości są twarde, a tkanki przyzębia – odżywione. Największe jego stężenie znajduje się w:
-mleku,
-nabiale (jogurtach, twarogu, kefirach),
-orzechach,
-wędzonych rybach,
-migdałach,
-suszonych owocach,
-warzywach strączkowych.
Fosfor – istotny składnik zębów
Zależy Ci na zdrowiu zębów? W takim razie w diecie uwzględnij również fosfor. Dzięki niemu uzębienie i dziąsła utrzymują się w odpowiedniej kondycji, a gdy występują niedobry tego mikroelementu, zęby stają mniej odporne na uszkodzenia. Składnik ten kryją w sobie następujące produkty żywnościowe:
-ryby (również wędzone),
-sery podpuszczkowe dojrzewające,
-ziarna słonecznika,
-mleko,
-suszone owoce,
-otręby.
Witamina D – ochronna tarcza dla zębów
Witamina D wspomaga również proces remineralizacji zębów, który sprawia, że są one wzmocnione i bardziej odporne na różne czynniki. Niedobór tego pierwiastka wpływa także na większe ryzyko próchnicy. Gdzie znajdziesz witaminę D? Przede wszystkim w takich pokarmach, jak:
-mleko,
-produkty mleczne,
-masło,
-wątroba,
-tłuste ryby,
-jajka,
-oleje roślinne.
Witamina C – pozytywny wpływ na zęby i dziąsła
W codziennym jadłospisie nie można zapomnieć także o witaminie C. Może ona pochwalić się właściwościami przeciwbakteryjnymi, przyczynia się również do wzmocnienia naczyń krwionośnych. Pozytywnie oddziałuje również na dziąsła. Dzięki niej zmniejsza się ryzyko odsłaniania szyjek zębowych. Bogatym źródłem tej witaminy są:
-jaja,
-kapusta,
-czerwone mięso,
-kiszonki,
-brokuły,
-papaja
-cytryny,
-truskawki
-czerwona papryka,
-pomidory,
-ziemniaki.
Witamina A – sprzymierzeniec w walce z próchnicą
Istotne jest dla Ciebie to, aby zapobiegać próchnicy? W takim razie zdecyduj się na witaminę A, która przy okazji wykazuje się działaniem bakteriobójczym. Jej skarbnicą są:
-melon,
-agrest,
-szpinak,
-mleko,
-masło,
-sery,
-jaja,
-dynia.
Z czego zrezygnować w swojej diecie?
Wiesz już, z jakich pokarmów powinna składać się Twoja dieta. Równie istotne jest jednak to, czego w niej unikać. Przede wszystkim należy ograniczyć ilość cukru, który zwiększa ryzyko pojawienia się próchnicy. Doprowadza on również do tego, że równowaga minerałów w organizmie zostaje zaburzona, osłabia też układ immunologiczny, przez co stajemy się mniej odporni na różne choroby. Warto pamiętać, że cukier znajduje się nie tylko w słodyczach, ale również w słodzonych napojach.
Dowiedz się więcej
Zastanawiasz się, co jeszcze możesz zrobić, aby Twoje zęby były w dobrej kondycji? Zapraszamy do Orto-Live, gdzie opowiemy Ci więcej o zabiegach, które pomogą zapobiegać różnym ich chorobom. Zadzwoń na numer 602 660 944 lub wypełnij formularz i umów się z nami już dziś!