
Wiele osób nie przywiązuje dużej wagi do zdrowia zębów mlecznych, ponieważ są one tylko „tymczasowe”. Jednak jest to kwestia, nad którą warto się pochylić. Jak się okazuje, wiele zależy od zdrowych mleczaków i warto je leczyć z próchnicy.
Spis treści
Dlaczego mleczaki należy leczyć?
Aby uświadomić sobie, jak ważne jest leczenie zębów mlecznych, warto przede wszystkim zdać sobie sprawę z faktu, że są one w większym stopniu niż zęby stałe zagrożone przez próchnicę i inne choroby. Przyczyną jest to, że mleczaki są słabiej zmineralizowane, mają bardziej nieregularną powierzchnię i aż dwukrotnie cieńsze szkliwo.
Skoro zęby mleczne są w większym stopniu narażone na próchnicę, to powinno się o nie szczególnie dbać, czyż nie? Wydaje się to logiczne. A jednak wielu rodziców bagatelizuje zdrowie zębów mlecznych swoich dzieci, wychodząc z założenia, że skoro zęby te i tak są jedynie tymczasowe, to nie ma potrzeby o nie dbać – przecież i tak w końcu muszą wypaść.
Takie założenie jest jednak błędne. Zęby dotknięte próchnicą sprawiają ból bez względu na to, czy są mleczne czy stałe – już sam ten fakt powinien przesądzać sprawę. A bolące zęby mleczne mogą dziecku utrudniać prawidłowe żucie pokarmów, co z kolei może stać się przyczyną bólów brzucha i niestrawności. Tak oto jeden problem przyczynia się do powstania następnych.
Jednak część rodziców uważa, że nawet w przypadku bolących mleczaków leczenie jest niepotrzebne i że lepiej taki bolący ząb po prostu usunąć. Nic wielkiego się nie stanie, bo to przecież nie jest ząb stały, prawda? Można go wyrwać, a za jakiś czas na jego miejscu pojawi się nowy, więc w czym problem? Otóż problem jak najbardziej istnieje i zamiast usuwać zęby mleczne, stanowczo powinno się je leczyć. Dlaczego? Już wyjaśniamy!
Dlaczego zęby mleczne lepiej leczyć niż usuwać?
W nowoczesnej stomatologii usuwanie zębów traktuje się jako ostateczność. Nie powinno się tego robić, jeżeli tylko można tego uniknąć. I dotyczy to również zębów mlecznych. Nie należy spisywać ich na straty, tylko dlatego, że nie są zębami stałymi.
Przede wszystkim z tego względu, że próchnica jest chorobą zakaźną i może się przenieść z mleczaków na zęby stałe. Dlatego lepiej leczyć próchnicę od razu, gdy tylko się pojawi i zniwelować problem w zarodku. Oczekiwanie, aż sytuacja się pogorszy, bo przecież można po prostu wyrwać ząb mleczny – to nie jest dobra strategia.
Owszem, zęby mleczne muszą kiedyś wypaść, ale powinno stać się to w odpowiednim czasie. Jeżeli dziecko utraci taki ząb przedwcześnie, pociąga to za sobą pewne negatywne konsekwencje. Ale o tym opowiemy w następnym akapicie.
Jakie są skutki przedwczesnej utraty zębów mlecznych?
Jeżeli dziecko utraci ząb mleczny przedwcześnie, wówczas pozostałe zęby zaczynają przesuwać się na nieprawidłowe pozycje. Pojawiają się stłoczenia zębów, przesunięte zęby mogą też zablokować miejsce dla zębów stałych. Wyrzynanie się zęba stałego może zostać w takim przypadku opóźnione, albo, co gorsza, zahamowane z powodu zbitej, twardej tkanki kostnej nad jego zawiązkiem.
Inny skutek zbyt wczesnej utraty mleczaka to zahamowanie wzrostu kości – jeżeli brakuje zęba, to siły wytwarzane podczas gryzienia nie są przenoszone na kości i mięśnie, toteż ich prawidłowy rozwój zostaje zaburzony. Co więcej, przy większych brakach zębowych zostają zaburzone siły zgryzu, które modelują i kierują wzrostem wyrostka zębodołowego, przez co przyrost jest nierównomierny – kość nawarstwia się pionowo w miejscach, w których brakuje zębów.
Nie można też zapominać o problemie, jakim są wady wymowy. Zęby są potrzebne do prawidłowej artykulacji głosek, jeżeli ich zatem zabraknie, skutkiem jest zaburzenie wymowy. A zanim dziecko doczeka się zębów stałych, niewłaściwa artykulacja, wywołana przedwczesną utratą mleczaków, może się utrwalić i potrzebna będzie żmudna terapia u logopedy.
Co możesz teraz zrobić?
Zdrowie zębów mlecznych jest zatem ważniejsze niż mogłoby się wydawać. Przyjdź do Orto Live i dowiedz się więcej o tym problemie. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.