Guma do żucia ma wielu wielbicieli, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Czy należy ją odradzić osobom dbającym o zęby? Okazuje się, że… wręcz przeciwnie. Guma do żucia może mieć korzystny wpływ na stan zębów i jamy ustnej. Pod warunkiem, że jest to odpowiednia guma i że żuje się ją z umiarem.
Spis treści
Co warto wiedzieć o gumie do żucia?
Jakkolwiek dziwnie to zabrzmi, ludzie od wieków lubili żuć (choć jeszcze nie klasyczną gumę). Starożytni Grecy, Indonezyjczycy, Indianie – wszyscy oni od stuleci żuli chociażby kawałki żywicy, które odświeżały oddech i miały działanie antybakteryjne. Jednak za wynalazcę współczesnej, nowożytnej gumy do żucia uznaje się Amerykanina Johna Curtisa. On to właśnie w połowie XIX wieku wprowadził na rynek gumę bardzo już zbliżoną do tej, którą żuje się dzisiaj. Można tu zadać pytanie: czy dzisiejsze gumy do żucia również mogą mieć korzystne działanie, podobnie jak wspomniane kawałki żywicy? Odpowiedź brzmi: to zależy.
A od czego jest to zależne? Przede wszystkim od tego, jaką gumę się żuje. Guma słodzona cukrem naturalną siłą rzeczy nie będzie mieć korzystnego wpływu na zęby i jamę ustną. Co innego, gdy mowa o gumach bez cukru – te mogą mieć pozytywne działanie, pod warunkiem, że nie żuje się ich zbyt często ani zbyt długo.
Zalety żucia gumy
Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale niektóre gumy do żucia działają oczyszczająco. Dotyczy to gum bez cukru, w których jako słodzik zastosowano takie substancje jak sorbitol i ksylitol. Sorbitol odpowiada za utrzymanie wilgoci w jamie ustnej. Substancja ta zapobiega też obniżeniu pH szkliwa zębów poniżej 5,5. Dzięki temu zęby nie są poddawane działaniu kwasów, które mogą powodować erozję szkliwa.
Jeśli natomiast chodzi o ksylitol, zwany też cukrem brzozowym, to zapobiega on powstawaniu próchnicy. Ma działanie bakteriostatyczne, czyli hamuje namnażanie się drobnoustrojów i powstrzymuje je przed wytwarzaniem zewnątrzkomórkowych polisacharydów, wykorzystywanych przez nie do przyczepiania się do powierzchni zębów. Z tego względu zaleca się żucie gumy bez cukru po posiłku, jeżeli nie ma możliwości umycia zębów.
Guma do żucia korzystnie wpływa na pracę ślinianek. Produkują one więcej śliny, dzięki czemu wypłukiwane są zalegające w przestrzeniach międzyzębowych resztki pokarmowe. Większa ilość śliny sprzyja też regulacji pH jamy ustnej – kwasy są neutralizowane, a więc, znowu, zęby są chronione przed erozją. Poza tym ślina zawiera fosforany, które wnikają do szkliwa i je remineralizują. Trzeba wspomnieć i o tym, że niektóre rodzaje gumy pomagają w walce z kamieniem nazębnym dzięki zawartości ścierających mikrogranulek.
Zapisz się na konsultację
Poznaj atuty:
- Koszt konsultacji od 100 zł
- Lekarz zweryfikuje stan Twojego uzębienia
- Poznasz plan i koszty leczenia
Po wysłaniu formularza nasza recepcjonistka niezwłocznie skontaktuje się z Tobą w celu ustalenia terminu wizyty.- Koszt konsultacji od 100 zł
Wady żucia gumy
Jak z wieloma rzeczami, także i z gumą do żucia trzeba zachować umiar. Choć z tego, co tu napisaliśmy, wynika, że jej działanie może być dobroczynne, to jednak tylko w odpowiednich dawkach. Jeżeli gumę żuje się zbyt długo i zbyt często. Taki brak umiaru może prowadzić do przerostu mięśni żwacza (co powoduje problemy ortodontyczne) i dolegliwości stawu skroniowo-żuchwowego. Konsekwencją może być ból mięśni twarzy, głowy i uszu, a w dalszej kolejności również zaburzeń w przemieszczaniu się żuchwy, trudności z przeżuwaniem i nadmiernego ścierania się zębów.
Powodowane przez nadmierne żucie dysfunkcje mięśni żwaczy zwiększają też ryzyko bruksizmu, czyli napadowego, mimowolnego zaciskania szczęk i zgrzytania zębami podczas snu – a ta choroba niesie już ze sobą naprawdę poważne konsekwencje. Poza tym, jeśli jest się przyzwyczajonym do żucia gumy tylko z jednej strony szczęki, częste i długotrwałe żucie może doprowadzić do asymetrii twarzy.
Aby uchronić się od tych przypadłości, należy żuć gumę z umiarem, nie przekraczając określonych limitów czasowych. Osoba dorosła nie powinna żuć gumy dłużej niż dziesięć do piętnastu minut. W przypadku dzieci optymalny czas jest jeszcze krótszy i wynosi jedynie kilka minut.
Umów się na wizytę!
Dla zdrowia zębów i jamy ustnej bardzo ważne jest to, po jakie produkty spożywcze sięgamy. W razie wątpliwości, czy twój jadłospis dobrze służy twoim zębom, skonsultuj się z ekspertami z Orto-Live. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.