Nieprzyjemny zapach z ust nie tylko bywa kłopotliwy i utrudnia kontakty towarzyskie, ale może też być objawem poważniejszych problemów. Skąd bierze się halitoza i jak sobie z nią poradzić?
Spis treści
Co to jest halitoza i jakie są jej przyczyny?
Halitoza to utrzymujący się długotrwale nieświeży oddech. Chociaż przykry zapach z ust może się każdemu przytrafić, zazwyczaj ma charakter przejściowy i ustępuje po wykonaniu zabiegów higienizacyjnych. Z halitozą to nie wystarczy.
Skąd zatem się ona bierze? Najczęściej u źródła problemu leży brak prawidłowej higieny jamy ustnej. Z tego powodu namnażają się szkodliwe bakterie. Produkują one lotne związki siarki i to właśnie jest przyczyna nieświeżego oddechu. Taka sytuacja prowadzi do rozwijania się w ustach przewlekłych stanów zapalnych, próchnicy, grzybicy jamy ustnej i chorób przyzębia.
Halitoza jest też nierzadko problemem osób noszących ruchome protezy zębowe. Nieodpowiednie przechowywanie lub czyszczenie takich protez przyczynia się do powstania tego problemu. A jeżeli w dodatku proteza nie jest wystarczająco dobrze dopasowana, pod jej obudowę mogą przedostawać się resztki jedzenie, co sprzyja gromadzącym się bakteriom.
Halitoza może też być spowodowana stanami zapalnymi układu oddechowego oraz niektórymi czynnikami środowiskowymi, na przykład przyjmowaniem określonych leków albo nieodpowiednią dietą. Bardziej zagrożeni halitozą są też palacze, ponieważ papierosy zmieniają środowisko bakteryjne w jamie ustnej, sprzyjając przez to namnażaniu beztlenowych bakterii i osadzaniu się kamienia nazębnego.
Jak leczyć halitozę?
Aby skutecznie wyleczyć halitozę, trzeba ją najpierw poprawnie zdiagnozować. Pozbycie się nieświeżego oddechu wymaga po prostu usunięcia jego przyczyny. A ponieważ w ogromnej większości przypadków halitoza wiąże się ze schorzeniami w jamie ustnej, najlepszym miejscem na zdiagnozowanie i wyleczenie problemu jest gabinet stomatologiczny.
Do czasu, aż lekarz doradzi dalsze postępowanie, można podjąć pewne kroki, by złagodzić objawy halitozy. Warto zatem na przykład ograniczyć spożycie alkoholu i mocnej kawy, ponieważ napoje te utrudniają utrzymanie odpowiedniego pH w jamie ustnej. Powinno się także zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu.
Kluczowa jednak jest troska o właściwą higienę jamy ustnej. Oznacza to regularne mycie zębów. Powinno się to robić co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem – a najlepiej po każdym posiłku. Ale nie bezpośrednio po nim – lepiej odczekać około pół godziny. Taka przerwa jest konieczna, aby zdążył się wyrównać poziom pH w jamie ustnej. To szczególnie ważne, jeżeli posiłek zawierał coś kwaśnego. Zęby należy szczotkować dokładnie. W oczyszczeniu trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych najlepiej wspomóc się nicią dentystyczną.
Co możesz teraz zrobić?
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o powtórnym leczeniu kanałowym, przyjdź do Orto-Live. Na wizytę u nas możesz się zapisać, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.