

Utrzymanie zdrowych zębów i przyzębia w trakcie leczenia ortodontycznego aparatem stałym wymaga od pacjenta większego wysiłku i staranności, niż miało to miejsce przed leczeniem.
Aby prawidłowo oczyścić wszystkie powierzchnie zębów i aparatu sama szczoteczka nie wystarczy — należy włączyć do higieny również inne przybory, takie jak nitka dentystyczna, irygator, szczoteczki jednopęczkowe i międzyzębowe, płyny do płukania.
Szczoteczka do zębów z rowkiem — jest to szczoteczka stworzona specjalnie dla osób użytkujących aparaty stałe. Dzięki wycięciu na środku szczoteczka dociera dokładniej do zębów niż klasyczna szczotka.
Nitka dentystyczna — polecana jest woskowana i z fluorem, a gdy ma dodatkowo usztywnione końce, łatwiej jest ją umieszczać w przestrzeniach międzyzębowych. Nitkę należy przełożyć pod łukiem i wykonywać delikatne ruchy góra — dół i przód — tył oczyszczając powierzchnie styczne zębów, uważając przy tym, aby nie uszkodzić brodawek międzyzębowych.
Irygator — jest to urządzenie, które jednocześnie oczyszcza przestrzenie międzyzębowe i drobne elementy aparatu, a także działa stymulująco na przyzębie. Końcówkę irygatora przystawia się kolejno do każdej przestrzeni międzyzębowej i woda wydostająca się pod ciśnieniem z urządzenia wypłukuje resztki pokarmowe. Gdy dziąsła są w stanie zapalnym, do pojemnika z wodą można dodać płukankę leczniczą, co przyspieszy regenerację przyzębia.
Szczoteczki jednopęczkowe — służą do oczyszczania trudno dostępnych miejsc na zębach bocznych, gdzie nie możemy dotrzeć normalną szczoteczką, np. powierzchni tylnych ostatnich zębów.
Szczoteczki międzyzębowe — mają kształt małych wyciorków i służą do oczyszczania szerszych przestrzeni międzyzębowych (np. diastemy, szpary po ekstrakcjach). Należy dopasować rozmiar szczoteczki do rozmiaru przestrzeni i po włożeniu szczoteczki wykonywać ruchy przód — tył. Tego rodzaju wyciorkami można również oczyszczać zęby pomiędzy łukami i zamkami aparatu ortodontycznego.
Należy pamiętać, że w trakcie leczenia ortodontycznego zęby należy szczotkować po każdym posiłku i jednocześnie przynajmniej raz dziennie (najlepiej wieczorem po ostatnim posiłku) stosować również dodatkowe zabiegi higienizacyjne wymienione powyżej.