fbpx

Wizyta adaptacyjna u dentysty


, Wizyta adaptacyjna u dentysty
dentofobia dentysta Orto-Live wizyta adaptacyjna

Wizyta u dentysty u wielu dzieci wywołuje stres i poczucie lęku. Takie niekorzystne skojarzenia mogą zrazić do gabinetu stomatologicznego na całe życie. Dlatego ważne jest, aby pierwsza wizyta dziecka w gabinecie była bezstresowa i pozostawiała po sobie dobre wspomnienia. Właśnie takim celom służy wizyta adaptacyjna.

 

Czym jest wizyta adaptacyjna?

Wielu rodziców popełnia ten błąd, że pierwszy raz przychodzi ze swoim dzieckiem do gabinetu stomatologicznego dopiero wówczas, gdy ma ono problemy z zębami i wymaga interwencji dentysty. Tymczasem pierwsza wizyta dziecka nie powinna wiązać się jeszcze z przeprowadzaniem żadnego inwazyjnego zabiegu, ale zamiast tego powinna służyć oswojeniu dziecka z gabinetem, zapoznaniu go z tym miejscem i dentystą.

 

Po co przeprowadza się wizytę adaptacyjną?

Jeśli pierwszy raz odwiedzimy dentystę z dzieckiem dopiero wtedy, gdy pojawią się u niego problemy z zębami, ryzykujemy, że gabinet stomatologiczny będzie mu się później kojarzył ze stresem i bólem. To może zaowocować unikaniem dentysty w przyszłości. Pierwsze doświadczenia kształtują wyobrażenia i postawy, które mogą odbić się echem na długie lata. Jeżeli swoją pierwszą wizytę u dentysty dziecko będzie źle wspominać, może stać się to nawet źródłem dentofobii, czyli panicznego lęku przed dentystą. W takim stanie Pacjent robi wszystko, aby uniknąć wizyty w gabinecie, zaniedbując leczenia zębów z powodu tego lęku. Oczywiście skutki takiej postawy mogą być tragiczne dla uzębienia.

Wizyta adaptacyjna pozwala zapoznać dziecko z dentystą i gabinetem w sposób bezstresowy. Umożliwia wytworzenie pozytywnych wspomnień i skojarzeń. Pozwala też zbudować zaufanie między lekarzem i małym Pacjentem. Maluch będzie wiedział, że wizyta u dentysty nie jest niczym strasznym, dzięki czemu i w dorosłym życiu nie będzie jej unikał za wszelką cenę i zwlekał z leczeniem zębów.

Celem wizyty adaptacyjnej jest także wpojenie dziecku wiedzy o prawidłowej profilaktyce jamy ustnej, tak aby wiedziało, jak dbać o zęby i mogło uniknąć wielu problemów w przyszłości.

 

Jak przebiega wizyta adaptacyjna u dentysty?

Na wizytę adaptacyjną w gabinecie stomatologicznym najlepiej zabrać dziecko, zanim ukończy ono drugi rok życia. To odpowiedni czas, by dziecko przyzwyczaiło się do gabinetu i zbudowało zaufanie dla lekarza. Podczas wizyty dentysta wyjaśni, na czym polega jego praca. Zapozna też małego Pacjenta z narzędziami dentystycznymi i odpowie na nurtujące dziecko pytania.

Ale, jak już powiedzieliśmy, zapoznanie z gabinetem i lekarzem nie jest jedynym celem  wizyty adaptacyjnej. Ważna jest także profilaktyka, toteż dentysta opowie małemu Pacjentowi o tym, w jaki sposób powinien on dbać o prawidłową higienę jamy ustnej i dlaczego jest to taka ważna sprawa. Rozmowa z lekarzem, której poziom oczywiście jest dostosowany do wieku dziecka, powinna zachęcić Pacjenta do codziennego – i, co bardzo ważne, prawidłowego – mycia zębów.

Wizyta adaptacyjna służy edukowaniu nie tylko dziecka, ale również rodziców. Oni także dowiedzą się, w jaki sposób dbać o zęby dziecka, jak tylko się one pojawią. Rodzice mogą zresztą być obecni podczas całej wizyty adaptacyjnej, chociaż nie jest to wymóg. Z jednej strony obecność rodzica może dawać dziecku poczucie bezpieczeństwa, ale z drugiej może też działać rozpraszająco. To, czy obecność rodzica pomoże czy zaszkodzi, zależy przede wszystkim od charakteru i osobowości dziecka.

Na zakończenie wizyty lekarz dokonuje przeglądu zębów małego Pacjenta, co pozwala wykryć ewentualne zmiany próchniczne, zanim się one rozwiną i problem zrobi się poważniejszy. Dentysta wykonuje też drobne zabiegi pielęgnacyjne, takie jak czyszczenie zębów lub ich fluoryzacja.

 

Co możesz teraz zrobić?

Przyprowadź dziecko na wizytę adaptacyjną do Orto-Live. Mały Pacjent przekona się, że wizyta u dentysty to nic strasznego. Budowanie pozytywnego obrazu gabinetu stomatologicznego jest ważne już od najmłodszych lat. Żeby umówić się na wizytę, zadzwoń pod numer 602 660 944 lub wypełnij formularz.

Przeczytaj pozostałe wpisy na naszym blogu
Implant zęba – jaki jest jego całkowity koszt?

Wszczepienie implantu zęba jest bardzo skuteczną metodą odbudowy pojedynczych ubytków w uzębieniu. Założenie na niego odpowiedniej odbudowy (w tym przypadku jest to np. protetyczna korona pełnoceramiczna) skutecznie przywróci […]


Czytaj
Przeciwwskazania do przeprowadzenia leczenia implantologicznego
implanty Orto-Live protezy Radom

Utrata zębów to poważny problem, który wpływa na wiele aspektów życia. Dlatego Pacjenci coraz częściej w takiej sytuacji decydują się na kompleksowe leczenie, w ramach którego przeprowadza się zabieg wszczepienia […]


Czytaj
Co zrobić gdy ząb wypadnie?
implanty korony Orto-Live Radom

Nieszczęśliwy wypadek albo zaniedbania związane z higieną jamy ustnej mogą być przyczyną pojawienia się luki w uzębieniu. Być może to właśnie przez nią wstydzisz się uśmiechać. Po co jednak ciągle borykać […]


Czytaj

ORTO-LIVE - wysoko oceniana stomatologia

Zobacz, co mówią o nas Pacjenci

 

Klinika ORTO-LIVE


 

Orto-Live
4.5
Based on 19 reviews
powered by Google
Monika Luks
Monika Luks
12:34 12 Aug 20
Od kilku lat chodzę jestem Pacjentką Orto-Live i jestem bardzo zadowolona. Pani Doktor jest bardzo miła i zawsze porozmawia ze mną i opiszę co robić, aby zachować zdrowe zęby. Mimo, że kiedyś obawiałem się dentysty, to teraz nie mam żadnych problemów z zębami, co w dużej mierze jest zasługą Orto-Live. Pozdrawiam i Polecam
Anna Kowalska
Anna Kowalska
09:36 24 Mar 20
Pani Doktor Podgórska sprawia że można zapomnieć że jest się u dentysty. Dzięki niej wizyty u dentysty stały się dla mnie przyjemnością co kiedyś wydawało się niemożliwe :) Ślicznie dziękuję! :)
Janina Luc
Janina Luc
09:50 20 Feb 20
Szczerze polecam gabinet Orto Live. Mialam tu zakladana proteze i jestem bardzo zadowolona poniewaz teraz moge sie usmiechac i bez problemu jesc posilki a wczesniej unikalam. Bardzo dziekuje calemu zespolowi
Monika Dawidowska
Monika Dawidowska
14:03 15 Jan 20
Do gabinetu trafiłam z polecenia koleżanki i muszę jej bardzo podziękować :) Jestem po leczeniu ortodontycznym u Pani Doktor Janik-Podgórskiej która jest znakomitym fachowcem i pomogła mi uporać się z bardzo poważną wadą zgryzu jaką miałam :) Bardzo dziękuje Pani doktor oraz całemu zespołowi za podejście do Pacjenta. Nigdy do tej pory nie czułam się u dentysty tak swobodnie jak w Orto-Live :)
Hanka Jabłońska
Hanka Jabłońska
12:02 03 Jan 20
Jestem bardzo zadowolona z leczenia zachowawczego oraz ortodontycznego jakie miałam wykonywane w klinice Orto-Live :)) Wszystko przebiegało tak jak zostało mi wytłumaczone na początku leczenia za co jestem bardzo wdzięczna :)
Łukasz Malicki
Łukasz Malicki
08:40 13 Nov 19
Świetne miejsce dla Pacjentów w każdym wieku :) Miałem wykonywane złożone leczenie i jestem bardzo zadowolony :) Mój syn również rozpoczął przygodę z dentystą od tego gabinetu i jest zachwycony :) Pozdrawiam cały zespół :)
Dawid Nowak
Dawid Nowak
09:16 17 Oct 19
Miałem wykonywane leczenie ortododontyczne w Orto-Live i jestem bardzo zadowolony. Polecam wszystkim i dziękuję :)
Andrzej Wita
Andrzej Wita
09:09 17 Oct 19
Polecam wszystkim szukajacym dobrego dentysty w Radomiu i okolicy. Ja jestem bardzo zadowolony. Polecam dr Janik, która jest swietnym fachowcem. Pozdrawiam caly zespol Andrzej
sshe sshee
sshe sshee
16:24 18 Sep 19
Bardzo polecam leczenie u Pani Doktor Janik-Podgórskiej. Kompetentna osoba o dużej wiedzy.
Julia Nowacka
Julia Nowacka
07:34 12 Sep 19
Miałam wykonywane leczenie w gabinecie Orto Live i jestem bardzo zadowolona. Szczególnie polecam dr Janik-Podgórską, która widać że jest fachowcem a do swojej pracy podchodzi z wielką pasją.
Patryk Janusz
Patryk Janusz
10:44 09 Jul 19
Pani Doktor to osoba z niesamowitą empatią do drugiej osoby. Sympatyczne i profesjonalne podejście przekłada się na dobrą współpracę z gabinetem :)
Sylwia K.
Sylwia K.
21:09 30 May 19
Dr Janik gada obszernie na każdej wizycie co za tym idzie? Czas leczenia o ile można to tak nazwać wydłuża się. Cena za wizyty ktore skończyły się na gadaniu kosmiczne. Pani doktor na każdej z wizyt powtarzała to samo zamiast przejść do działania. Nie polecam.
Ola Potocka
Ola Potocka
09:10 05 Oct 18
Wygórowane ceny (wyższe niż w Warszawie) i przedłużanie leczenia to wizytówka gabinetu dr Janik.
Aleksandra Węglarz
Aleksandra Węglarz
09:55 03 Feb 18
Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, iż doktor Janik odmieniła moje życie. Od najmłodszych lat zajmowała się moim zgryzem. Dzięki ogromnej wiedzy, zaangażowaniu i cudownym podejściu do pacjenta wyleczyła moją poważną wadę. Dr Janik to wybitny specjalista, a przy tym niezwykle ciepła osoba, która z empatią, pełnym profesjonalizmem podchodzi do pacjenta. Z czystym sercem polecam i po raz kolejny serdecznie dziękuję...
Zobacz wszystkie opinie

 

Orto-Live
5.0
powered by Facebook
Julia Wu
Julia Wu
2019-09-05T09:08:26+0000
Polecam. Chodzę regularnie na wizyty od dłuższego czasu i jestem bardzo zadowolona!
Przemyslaw Skrzek
Przemyslaw Skrzek
2018-03-27T23:02:05+0000
Rafał Janas
Rafał Janas
2018-03-21T20:34:54+0000
super atmosfera, profesjonalna obsługa i pełne zadowolenie
Magdalena Nowacka
Magdalena Nowacka
2018-02-26T12:43:11+0000
Najlepsi z najlepszych !
Asia Wojtunik
Asia Wojtunik
2018-02-24T08:56:41+0000
Kasia Zakrzewska
Kasia Zakrzewska
2018-02-06T15:29:23+0000
Aleksandra Markowska
Aleksandra Markowska
2017-10-31T13:45:29+0000
Pełen profesjonalizm � 10/10!
Stanisław Skrzyński
Stanisław Skrzyński
2017-08-11T21:41:31+0000
Kasia Janicka
Kasia Janicka
2017-06-24T13:27:18+0000
Agata Niewadzisz
Agata Niewadzisz
2017-06-12T18:47:39+0000
Patrycja Zasada
Patrycja Zasada
2017-04-10T19:02:34+0000
Julia Szerling-Pielas
Julia Szerling-Pielas
2017-03-20T12:58:50+0000
Wiola Kądrowska
Wiola Kądrowska
2017-03-17T14:06:05+0000
Katarzyna Niedużak
Katarzyna Niedużak
2017-02-21T18:21:57+0000
Małgorzata Bartoszcze-Tomaszewska
Małgorzata Bartoszcze-Tomaszewska
2016-12-07T21:33:04+0000
Barbara Rozińska
Barbara Rozińska
2016-05-21T19:05:04+0000
Super pełen profesjonalizm. Polecam serdecznie
Bogusław Kopka
Bogusław Kopka
2016-01-14T08:13:13+0000
Bardzo dobra klinika, życzliwi ludzie, kompleksowe leczenie z udziałem różnych specjalistów. Podejmują decyzję o zastosowaniu leczenia po konsultacjach z różnymi lekarzami, szybka i profesjonalna diagnoza, dzięki czemu nie trzeba tracić czasu i pieniędzy na dodatkowe badania. Polecam, dr hab. Bogusław Kopka, prof. historiiread more
Aleksandra Korycka
Aleksandra Korycka
2015-12-23T20:02:43+0000
Magdalena Zakonnik
Magdalena Zakonnik
2015-07-23T10:44:26+0000
Linda Banasik
Linda Banasik
2015-07-09T20:32:13+0000
Konrad Chmielewski
Konrad Chmielewski
2015-03-10T08:14:57+0000
Ola Janik
Ola Janik
2015-03-09T22:34:32+0000
Ada Gruszczak
Ada Gruszczak
2015-03-09T19:14:25+0000
Michał Czyżewski
Michał Czyżewski
2015-03-08T23:17:21+0000
10 RZECZY, które powinieneś wiedzieć,
zanim wybierzesz swojego dentystę
   

Przeczytaj także porady naszych ekspertów

   
Aparat kosmetyczny – czym się różni od zwykłego?
aparat ceramiczny aparat kosmetyczny aparat kryształowy aparat porcelanowy aparat samoligaturujący Orto-Live

Aparat kosmetyczny – co to takiego? Co wyróżnia ten rodzaj aparatu ortodontycznego? Już za chwilę wszystko wyjaśnimy.   Kosmetyczny aparat ortodontyczny – czym się wyróżnia? Nikogo […]


Czytaj
Ząb zatrzymany
chirurgiczne usunięcie zęba Orto-Live ząb zatrzymany zatrzymanie zęba

Ząb zatrzymany – przyczyny, objawy leczenie. O tym wszystkim przeczytasz w dzisiejszym wpisie. Zapraszamy! Dowiedz się, jak rozpoznać tę nieprawidłowość i jak radzić sobie z zębem zatrzymanym.   Ząb […]


Czytaj
Resekcja wierzchołka korzenia
leczenie kanałowe resekcja wierzchołka zęba wypełnienie wsteczne zapalenie tkanek

Resekcja wierzchołka korzenia – brzmi tajemniczo? A to tylko nazwa zabiegu stomatologicznego. Na czym polega taki zabieg i w jaki sposób się go wykonuje? Czytaj dalej, a poznasz szczegóły! […]


Czytaj
Wszelkie prawa zastrzeżone