Hiperdoncja- co zrobić w sytuacji nadliczbowych zębów?


, Hiperdoncja- co zrobić w sytuacji nadliczbowych zębów?
Orto-Live ortodoncja profilaktyka Radom

Problemy stomatologiczne mogą mieć różny charakter i zakres oddziaływania. Nie zawsze są związane z brakiem higieny w jamie ustnej, czasem mają podłoże genetyczne i są od nas niezależne. Taka właśnie sytuacja ma miejsce w przypadku hiperdoncji, która objawia się zbyt dużą liczbą zębów w szczęce lub żuchwie. O zjawisku hiperdoncji można mówić wówczas, gdy liczba zębów w jamie ustnej u osoby dorosłej przekracza 32. Etymologicznie nazwa tej wady zgryzu wywodzi się z języka greckiego – νπερ(zbyt dużo) i οδοντ (ząb). Przyjrzyjmy się zatem bliżej temu zagadnieniu.

Czym jest hiperdoncja?

Hiperdoncja to rodzaj wady zgryzu, który polega na występowaniu zębów nadliczbowych lub dodatkowych w jamie ustnej. Warto zaznaczyć różnicę między nimi: zęby nadliczbowe są często niewyrżnięte i zbudowane w nieprawidłowy sposób, zęby dodatkowe natomiast są rozwinięte poprawnie. Często wada ta ma bezpośredni związek z problemami w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego.

Wyróżniamy dwa rodzaje hiperdoncji: prawdziwą, kiedy pojawiają się nadliczbowe lub dodatkowe zęby stałe oraz rzekomą, spowodowaną przetrwaniem zęba mlecznego, pomimo pojawienia się stałego zamiennika. Jest to stosunkowo rzadka przypadłość, która dotyka 2% całej populacji i częściej jest diagnozowana u mężczyzn. Nadprogramowe zęby mogą nie różnić się od pozostałych lub też mogą rozwijać się w sposób nieprawidłowy.

Hiperdoncja prawdziwa (rzeczywista) najczęściej obejmuje siekacze, które ściśle sąsiadują ze sobą. Jeżeli ich budowa jest prawidłowa , nie powodują dyskomfortu w jamie ustnej Pacjenta i nie przeszkadzają w jego codziennym funkcjonowaniu. W takiej sytuacji nie ma konieczności ich usuwania. Zdarza się jednak sytuacja, gdy nadliczbowy ząb (pośrodkowy) wyrasta między przednimi zębami szczęki lub żuchwy. Takie zjawisko określany mianem mesiodensu.

Dodatkowe zęby mogą być również umiejscowione w okolicach trzonowców, ale nie posiadają ich standardowej budowy. Mowa tutaj o zębach przytrzonowych, które wyrastają wtedy od strony języka oraz policzków. Znacznie rzadziej występują przypadki zębów zatrzonowych, które wyrosły za trzecim zębem trzonowym lub po jego stronie językowej.

Przyczyny hiperdoncji

Hiperdoncja najczęściej ma podłoże genetyczne. Do jej powstania bezpośrednio przyczyniają się następujące choroby: zespół Downa, zespół Gardnera, Crouzona, zespół Leopard i inne. Czasami nadmiar zębów w jest związany z nieprawidłowościami anatomicznymi w okolicach szczęki i żuchwy, do których należy rozszczepienie podniebienia lub wargi. Rzadziej natomiast źródeł hiperdoncji możemy upatrywać w tzw. trzecim ząbkowaniu, czyli wyrznięciu się zębów wcześniej zatrzymanych po usunięciu zębów stałych.

  • Zapisz się na konsultację

    , Hiperdoncja- co zrobić w sytuacji nadliczbowych zębów?

    Poznaj atuty:

Czy powinno się leczyć hiperdoncję?

W przypadku zębów mlecznych hiperdoncja nie ma aż tak dużego znaczenia, ponieważ mają one tymczasowy charakter i wcześniej czy później a na ich miejsce pojawią się zęby stałe. Jednak rodzice w takiej sytuacji powinni skorzystać z konsultacji u stomatologa dziecięcego, który dokona przeglądu jamy ustnej malucha i w razie potrzeby zleci dodatkowe badania czy odpowiednią formę leczenia. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku uzębienia stałego, ponieważ zęby nadliczbowe mogą powodować różne dysfunkcje i schorzenia w jamie ustnej. W przypadku zęba pośrodkowego, który wyrzyna się podniebiennie często może zaobserwować: stłoczenie zębów, przemieszczenie, opóźnienie bądź zatrzymanie wyrzynania zębów stałych , diastemę (przerwa między zębami), przerost wędzidełka wargi górnej, resorpcja korzeni zębów, powstawanie torbieli szczęk, zaburzenie kolejności wyrzynania i problemy w trakcie ortodontycznego zamykania szpar, przemieszczenie się zębów, diastema (przerwa między jedynkami) albo opóźnione wyrzynanie zębów stałych. Ponadto u osób z hipodoncją zaobserwowano także większe ryzyko powstawania chorób przyzębia. Leczenie hiperdoncji polega na usunięciu nadliczbowych lub dodatkowych zębów oraz ewentualnej korekcje wad zgryzu. W zależności od stopnia nasilenia problemu ekstrakcję wykonuje się w ramach stomatologii zachowawczej lub chirurgii.

Warto pamiętać, że nadmiar zębów w jamie ustnej wpływa na ułożenie żuchwy i często przyczynia się do powstawania wad zgryzu. Dlatego w wielu przypadkach niezbędne może okazać się leczenie ortodontyczne, które poprzedzone jest usunięciem zębów. Jeśli zatem zmagasz się z problemem hiperdoncji, koniecznie zgłoś się do stomatologa, zanim nadliczbowe zęby spowodują konieczność bardziej skomplikowanego leczenia.

Umów się na wizytę!

Cierpisz z powodu nadliczbowego zęba, który utrudnia Ci codzienną, prawidłową higienę w jamie ustnej? A może zauważyłeś większe problemy związane z wadą zgryzu, której przyczyną może być stłoczenie zębów? Zapraszamy na wizytę do kliniki Orto-Live! Nasi eksperci w oparciu o wieloletnie doświadczenie i wysoki poziom empatii, pomogą Ci komfortowo i skutecznie przejść przez cały proces leczenia, tak aby zdrowy i piękny uśmiech na zawsze zagościł na Twojej twarzy. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.

 

Przeczytaj pozostałe wpisy na naszym blogu
Fakty i mity o zębach mądrości
chirurgia Orto-Live Radom stomatologia zachowawcza

Zęby mądrości to potoczne określenie trzecich zębów trzonowych, które ze względu na położenie w jamie ustnej, nazywane są również ósemkami. Przez lata narosło wokół nich wiele mitów, które […]


Czytaj
Leczenie ortodontyczne – ile trwa i kto może się go podjąć?
aparat ortodontyczny Orto-Live ortodoncja Radom

Leczenie ortodontyczne trwa dosyć długo. Zęby przemieszczają się bardzo powoli, więc nie da się skorygować zgryzu w mgnieniu oka. To musi potrwać. Ale ile właściwie czasu to zajmuje? […]


Czytaj
Formularz w treściach

Zapisz się na konsultację Poznaj atuty: Koszt konsultacji od 100 zł Lekarz zweryfikuje stan Twojego uzębienia Poznasz plan i koszty leczenia Po wysłaniu formularza nasza recepcjonistka niezwłocznie skontaktuje […]


Czytaj

ORTO-LIVE - wysoko oceniana stomatologia

Zobacz, co mówią o nas Pacjenci

 

Klinika ORTO-LIVE


 

Orto-Live
4.5
Based on 19 reviews
powered by Google
Monika Luks
Monika Luks
12:34 12 Aug 20
Od kilku lat chodzę jestem Pacjentką Orto-Live i jestem bardzo zadowolona. Pani Doktor jest bardzo miła i zawsze porozmawia ze mną i opiszę co robić, aby zachować zdrowe zęby. Mimo, że kiedyś obawiałem się dentysty, to teraz nie mam żadnych problemów z zębami, co w dużej mierze jest zasługą Orto-Live. Pozdrawiam i Polecam
Anna Kowalska
Anna Kowalska
09:36 24 Mar 20
Pani Doktor Podgórska sprawia że można zapomnieć że jest się u dentysty. Dzięki niej wizyty u dentysty stały się dla mnie przyjemnością co kiedyś wydawało się niemożliwe :) Ślicznie dziękuję! :)
Janina Luc
Janina Luc
09:50 20 Feb 20
Szczerze polecam gabinet Orto Live. Mialam tu zakladana proteze i jestem bardzo zadowolona poniewaz teraz moge sie usmiechac i bez problemu jesc posilki a wczesniej unikalam. Bardzo dziekuje calemu zespolowi
Monika Dawidowska
Monika Dawidowska
14:03 15 Jan 20
Do gabinetu trafiłam z polecenia koleżanki i muszę jej bardzo podziękować :) Jestem po leczeniu ortodontycznym u Pani Doktor Janik-Podgórskiej która jest znakomitym fachowcem i pomogła mi uporać się z bardzo poważną wadą zgryzu jaką miałam :) Bardzo dziękuje Pani doktor oraz całemu zespołowi za podejście do Pacjenta. Nigdy do tej pory nie czułam się u dentysty tak swobodnie jak w Orto-Live :)
Hanka Jabłońska
Hanka Jabłońska
12:02 03 Jan 20
Jestem bardzo zadowolona z leczenia zachowawczego oraz ortodontycznego jakie miałam wykonywane w klinice Orto-Live :)) Wszystko przebiegało tak jak zostało mi wytłumaczone na początku leczenia za co jestem bardzo wdzięczna :)
Łukasz Malicki
Łukasz Malicki
08:40 13 Nov 19
Świetne miejsce dla Pacjentów w każdym wieku :) Miałem wykonywane złożone leczenie i jestem bardzo zadowolony :) Mój syn również rozpoczął przygodę z dentystą od tego gabinetu i jest zachwycony :) Pozdrawiam cały zespół :)
Dawid Nowak
Dawid Nowak
09:16 17 Oct 19
Miałem wykonywane leczenie ortododontyczne w Orto-Live i jestem bardzo zadowolony. Polecam wszystkim i dziękuję :)
Andrzej Wita
Andrzej Wita
09:09 17 Oct 19
Polecam wszystkim szukajacym dobrego dentysty w Radomiu i okolicy. Ja jestem bardzo zadowolony. Polecam dr Janik, która jest swietnym fachowcem. Pozdrawiam caly zespol Andrzej
sshe sshee
sshe sshee
16:24 18 Sep 19
Bardzo polecam leczenie u Pani Doktor Janik-Podgórskiej. Kompetentna osoba o dużej wiedzy.
Julia Nowacka
Julia Nowacka
07:34 12 Sep 19
Miałam wykonywane leczenie w gabinecie Orto Live i jestem bardzo zadowolona. Szczególnie polecam dr Janik-Podgórską, która widać że jest fachowcem a do swojej pracy podchodzi z wielką pasją.
Patryk Janusz
Patryk Janusz
10:44 09 Jul 19
Pani Doktor to osoba z niesamowitą empatią do drugiej osoby. Sympatyczne i profesjonalne podejście przekłada się na dobrą współpracę z gabinetem :)
Sylwia K.
Sylwia K.
21:09 30 May 19
Dr Janik gada obszernie na każdej wizycie co za tym idzie? Czas leczenia o ile można to tak nazwać wydłuża się. Cena za wizyty ktore skończyły się na gadaniu kosmiczne. Pani doktor na każdej z wizyt powtarzała to samo zamiast przejść do działania. Nie polecam.
Ola Potocka
Ola Potocka
09:10 05 Oct 18
Wygórowane ceny (wyższe niż w Warszawie) i przedłużanie leczenia to wizytówka gabinetu dr Janik.
Aleksandra Węglarz
Aleksandra Węglarz
09:55 03 Feb 18
Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, iż doktor Janik odmieniła moje życie. Od najmłodszych lat zajmowała się moim zgryzem. Dzięki ogromnej wiedzy, zaangażowaniu i cudownym podejściu do pacjenta wyleczyła moją poważną wadę. Dr Janik to wybitny specjalista, a przy tym niezwykle ciepła osoba, która z empatią, pełnym profesjonalizmem podchodzi do pacjenta. Z czystym sercem polecam i po raz kolejny serdecznie dziękuję...
Zobacz wszystkie opinie

 

Orto-Live
5.0
powered by Facebook
Julia Wu
Julia Wu
2019-09-05T09:08:26+0000
Polecam. Chodzę regularnie na wizyty od dłuższego czasu i jestem bardzo zadowolona!
Przemyslaw Skrzek
Przemyslaw Skrzek
2018-03-27T23:02:05+0000
Rafał Janas
Rafał Janas
2018-03-21T20:34:54+0000
super atmosfera, profesjonalna obsługa i pełne zadowolenie
Magdalena Nowacka
Magdalena Nowacka
2018-02-26T12:43:11+0000
Najlepsi z najlepszych !
Asia Wojtunik
Asia Wojtunik
2018-02-24T08:56:41+0000
Kasia Zakrzewska
Kasia Zakrzewska
2018-02-06T15:29:23+0000
Aleksandra Markowska
Aleksandra Markowska
2017-10-31T13:45:29+0000
Pełen profesjonalizm � 10/10!
Stanisław Skrzyński
Stanisław Skrzyński
2017-08-11T21:41:31+0000
Kasia Janicka
Kasia Janicka
2017-06-24T13:27:18+0000
Agata Niewadzisz
Agata Niewadzisz
2017-06-12T18:47:39+0000
Patrycja Zasada
Patrycja Zasada
2017-04-10T19:02:34+0000
Julia Szerling-Pielas
Julia Szerling-Pielas
2017-03-20T12:58:50+0000
Wiola Kądrowska
Wiola Kądrowska
2017-03-17T14:06:05+0000
Katarzyna Niedużak
Katarzyna Niedużak
2017-02-21T18:21:57+0000
Małgorzata Bartoszcze-Tomaszewska
Małgorzata Bartoszcze-Tomaszewska
2016-12-07T21:33:04+0000
Barbara Rozińska
Barbara Rozińska
2016-05-21T19:05:04+0000
Super pełen profesjonalizm. Polecam serdecznie
Bogusław Kopka
Bogusław Kopka
2016-01-14T08:13:13+0000
Bardzo dobra klinika, życzliwi ludzie, kompleksowe leczenie z udziałem różnych specjalistów. Podejmują decyzję o zastosowaniu leczenia po konsultacjach z różnymi lekarzami, szybka i profesjonalna diagnoza, dzięki czemu nie trzeba tracić czasu i pieniędzy na dodatkowe badania. Polecam, dr hab. Bogusław Kopka, prof. historiiread more
Aleksandra Korycka
Aleksandra Korycka
2015-12-23T20:02:43+0000
Magdalena Zakonnik
Magdalena Zakonnik
2015-07-23T10:44:26+0000
Linda Banasik
Linda Banasik
2015-07-09T20:32:13+0000
Konrad Chmielewski
Konrad Chmielewski
2015-03-10T08:14:57+0000
Ola Janik
Ola Janik
2015-03-09T22:34:32+0000
Ada Gruszczak
Ada Gruszczak
2015-03-09T19:14:25+0000
Michał Czyżewski
Michał Czyżewski
2015-03-08T23:17:21+0000
10 RZECZY, które powinieneś wiedzieć,
zanim wybierzesz swojego dentystę
   

Przeczytaj także porady naszych ekspertów

   
Papierosy a zdrowie jamy ustnej
choroby jamy ustnej Orto-Live papierosy skutki palenia

Że papierosy szkodzą, o tym wszyscy już wiedzą. Ale czy wiesz, że nie tylko dla płuc są one szkodliwe? Palenie papierosów niekorzystnie odbija się również na stanie zębów i jamy ustnej.   […]


Czytaj
Paradontoza – przyczyny, objawy i leczenie
choroby jamy ustnej dziąsła Orto-Live paradontoza

Paradontoza jest poważnym zapaleniem przyzębia. To najczęstsze obok próchnicy schorzenie jamy ustnej. Choroba ta uszkadza struktury otaczające i utrzymujące zęby: cement korzeniowy, ozębną, dziąsło, kość wyrostka zębodołowego. […]


Czytaj
Nadwrażliwość zębów
ból nadwrażliwe zęby nadwrażliwość zębów Orto-Live

Ząb reaguje w zetknięciu z zimnym lub gorącym posiłkiem? A może daje o sobie znać, gdy jesz coś kwaśnego lub słodkiego? Znasz ten ból? Prawdopodobnie to nadwrażliwe zęby. Nie jest to […]


Czytaj
Wszelkie prawa zastrzeżone