fbpx

Resekcja wierzchołka korzenia


, Resekcja wierzchołka korzenia
leczenie kanałowe resekcja wierzchołka zęba wypełnienie wsteczne zapalenie tkanek

Resekcja wierzchołka korzenia – brzmi tajemniczo? A to tylko nazwa zabiegu stomatologicznego. Na czym polega taki zabieg i w jaki sposób się go wykonuje? Czytaj dalej, a poznasz szczegóły!

 

Na czym polega resekcja wierzchołka korzenia?

Resekcja wierzchołka korzenia jest chirurgicznym zabiegiem polegającym na odcięciu wierzchołka korzenia zęba, w którym rozwinął się stan zapalny. Zabieg ten wykonuje się w takich przypadkach, w których zawiodło leczenie kanałowe.

Po nieudanym kanałowym standardowym działaniem jest przeprowadzenie re-endo, czyli powtórnego leczenia kanałowego, zdarza się jednak, że również i ten zabieg nie przyniesie pożądanych efektów. Co w takiej sytuacji? Odpowiedzią jest właśnie resekcja wierzchołka korzenia. Zabieg ten pozwala chirurgowi na uzyskanie dostępu do źródła infekcji, a Pacjenta może uratować przed przykrą alternatywą, czyli usunięciem zęba.

 

Kiedy wykonuje się resekcję wierzchołka korzenia?

Jak przed chwilą powiedzieliśmy, resekcja wierzchołka korzenia jest wykonywana, gdy leczenie kanałowe nie przyniosło efektu. Powody, dla których leczenie kanałowe zawiodło, bywają różne. Zdarza się to na przykład w sytuacji, gdy jakiś kanał zostanie przeoczony podczas zabiegu albo niewystarczająco dokładnie wypełniony. Kanałowe może też zawieść pokładane w nim oczekiwania, jeżeli do jego przeprowadzenia zostaną użyte materiały wątpliwej jakości.

Jeżeli leczenie kanałowe zostanie wykonane nieprawidłowo, rozwijają się procesy zapalne, takie jak zapalenie tkanek okołowierzchołkowych. Wówczas trzeba szybko podjąć interwencję, zanim sprawy zajdą za daleko i ząb będzie nie do odratowania. Rozwiązaniem jest właśnie resekcja wierzchołka korzenia.

Nie zawsze jednak można lub powinno się przeprowadzić taki zabieg. Czasem zmiany chorobowe mają już tak duży zasięg, że resekcja nie pomoże. Nie przeprowadza się jej, jeżeli stan zapalny obejmuje więcej niż jedną trzecią przywierzchołkowej części zęba.

Przeciwwskazaniem do resekcji wierzchołka korzenia jest także zanik kości otaczającej korzeń zęba oraz podłużne złamanie korzenia. Zabiegu nie wykonuje się też u Pacjentek w ciąży, ani u osób cierpiących na cukrzycę, nadciśnienie i choroby tarczycy.

 

Jak wykonuje się resekcję wierzchołka korzenia zęba?

Zabieg resekcji wierzchołka korzenia jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Na początek chirurg musi naciąć śluzówkę w okolicy korzenia. Następnie, posługując się wiertarką kostną lub dłutem stomatologicznym, wycina okienko kostne. Jego średnica powinna wynosić przynajmniej cztery milimetry. W ten sposób lekarz uzyskuje dostęp do korzenia,

Następnie chirurg usuwa stany zapalne poprzez odcięcie wierzchołka korzenia. Kolejnym krokiem jest wyrównanie brzegów kości i oczyszczenie ubytku, by wypełnić go od strony wierzchołka (to tak zwane wypełnienie wsteczne). Na koniec chirurg zaszywa ranę. Należy pozostawić ją do wygojenia.

W niektórych przypadkach procedura ta jest rozbudowana o uzupełnienie usuniętego kostnego fragmentu przy pomocy specjalnego kościozastępczego materiału. To przyśpiesza gojenie się kości.

 

Co możesz teraz zrobić?

W nowoczesnej stomatologii ekstrakcję, czyli usunięcie zęba, traktuje się jako ostateczność. Każdy ząb pełni w jamie ustnej istotną funkcję, dlatego nie powinno się pozbywać naturalnych zębów, jeżeli nie jest to bezwzględnie konieczne. Brak nawet pojedynczego zęba wpływa na zdrowie jamy ustnej i estetykę twarzy, przyczyniając się między innymi do stopniowego zaniku kości.

Z tego powodu, jeśli tylko dostępne są inne metody, należy po nie sięgać. Taką metodą, pozwalającą uniknąć utraty zęba, jest właśnie resekcja wierzchołka korzenia. Jeżeli nie wiesz, czy w Twoim przypadku przeprowadzenie takiego zabiegu jest możliwe i wskazane, przyjdź do Orto-Live. Dokonamy dokładnej diagnozy i oceny, by znaleźć najlepsze rozwiązanie Twoich stomatologicznych problemów. Możesz umówić się na wizytę, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.

Przeczytaj pozostałe wpisy na naszym blogu
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o nakładkach Invisalign
aparat ortodontyczny nowoczesna stomatologia Orto-Live Radom

Wady zgryzu wymagają zdecydowanej reakcji. Jednak wiele osób obawia się pogorszenia estetyki uśmiechu, który spowodowany jest umieszczeniem na zębach aparatu ortodontycznego. Rozwiązaniem w tym wypadku stają się praktycznie […]


Czytaj
5 faktów na temat implantów zębowych
implanty korony Orto-Live Radom

Implanty zębowe są obecnie najskuteczniejszą metodą uzupełniania wszelkiej maści braków zębowych, nieważne czy są one pojedyncze, kilkukrotne, czy mamy do czynienia z bezzębiem. Chociaż zazwyczaj postrzegane są one po prostu […]


Czytaj
Wpływ witaminy D na zdrowie zębów
Orto-Live Radom stomatologia zachowawcza witamina 3D

W dzisiejszych czasach większość ludzi ma świadomość, jak ważną rolę w profilaktyce schorzeń jamy ustnej oraz budowaniu wysokiej odporności organizmu, pełnią witaminy i minerały zawarte w naszej diecie. Na pierwszy plan […]


Czytaj

ORTO-LIVE - wysoko oceniana stomatologia

Zobacz, co mówią o nas Pacjenci

 

Klinika ORTO-LIVE


 

Orto-Live
4.5
Based on 19 reviews
powered by Google
Monika Luks
Monika Luks
12:34 12 Aug 20
Od kilku lat chodzę jestem Pacjentką Orto-Live i jestem bardzo zadowolona. Pani Doktor jest bardzo miła i zawsze porozmawia ze mną i opiszę co robić, aby zachować zdrowe zęby. Mimo, że kiedyś obawiałem się dentysty, to teraz nie mam żadnych problemów z zębami, co w dużej mierze jest zasługą Orto-Live. Pozdrawiam i Polecam
Anna Kowalska
Anna Kowalska
09:36 24 Mar 20
Pani Doktor Podgórska sprawia że można zapomnieć że jest się u dentysty. Dzięki niej wizyty u dentysty stały się dla mnie przyjemnością co kiedyś wydawało się niemożliwe :) Ślicznie dziękuję! :)
Janina Luc
Janina Luc
09:50 20 Feb 20
Szczerze polecam gabinet Orto Live. Mialam tu zakladana proteze i jestem bardzo zadowolona poniewaz teraz moge sie usmiechac i bez problemu jesc posilki a wczesniej unikalam. Bardzo dziekuje calemu zespolowi
Monika Dawidowska
Monika Dawidowska
14:03 15 Jan 20
Do gabinetu trafiłam z polecenia koleżanki i muszę jej bardzo podziękować :) Jestem po leczeniu ortodontycznym u Pani Doktor Janik-Podgórskiej która jest znakomitym fachowcem i pomogła mi uporać się z bardzo poważną wadą zgryzu jaką miałam :) Bardzo dziękuje Pani doktor oraz całemu zespołowi za podejście do Pacjenta. Nigdy do tej pory nie czułam się u dentysty tak swobodnie jak w Orto-Live :)
Hanka Jabłońska
Hanka Jabłońska
12:02 03 Jan 20
Jestem bardzo zadowolona z leczenia zachowawczego oraz ortodontycznego jakie miałam wykonywane w klinice Orto-Live :)) Wszystko przebiegało tak jak zostało mi wytłumaczone na początku leczenia za co jestem bardzo wdzięczna :)
Łukasz Malicki
Łukasz Malicki
08:40 13 Nov 19
Świetne miejsce dla Pacjentów w każdym wieku :) Miałem wykonywane złożone leczenie i jestem bardzo zadowolony :) Mój syn również rozpoczął przygodę z dentystą od tego gabinetu i jest zachwycony :) Pozdrawiam cały zespół :)
Dawid Nowak
Dawid Nowak
09:16 17 Oct 19
Miałem wykonywane leczenie ortododontyczne w Orto-Live i jestem bardzo zadowolony. Polecam wszystkim i dziękuję :)
Andrzej Wita
Andrzej Wita
09:09 17 Oct 19
Polecam wszystkim szukajacym dobrego dentysty w Radomiu i okolicy. Ja jestem bardzo zadowolony. Polecam dr Janik, która jest swietnym fachowcem. Pozdrawiam caly zespol Andrzej
sshe sshee
sshe sshee
16:24 18 Sep 19
Bardzo polecam leczenie u Pani Doktor Janik-Podgórskiej. Kompetentna osoba o dużej wiedzy.
Julia Nowacka
Julia Nowacka
07:34 12 Sep 19
Miałam wykonywane leczenie w gabinecie Orto Live i jestem bardzo zadowolona. Szczególnie polecam dr Janik-Podgórską, która widać że jest fachowcem a do swojej pracy podchodzi z wielką pasją.
Patryk Janusz
Patryk Janusz
10:44 09 Jul 19
Pani Doktor to osoba z niesamowitą empatią do drugiej osoby. Sympatyczne i profesjonalne podejście przekłada się na dobrą współpracę z gabinetem :)
Sylwia K.
Sylwia K.
21:09 30 May 19
Dr Janik gada obszernie na każdej wizycie co za tym idzie? Czas leczenia o ile można to tak nazwać wydłuża się. Cena za wizyty ktore skończyły się na gadaniu kosmiczne. Pani doktor na każdej z wizyt powtarzała to samo zamiast przejść do działania. Nie polecam.
Ola Potocka
Ola Potocka
09:10 05 Oct 18
Wygórowane ceny (wyższe niż w Warszawie) i przedłużanie leczenia to wizytówka gabinetu dr Janik.
Aleksandra Węglarz
Aleksandra Węglarz
09:55 03 Feb 18
Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, iż doktor Janik odmieniła moje życie. Od najmłodszych lat zajmowała się moim zgryzem. Dzięki ogromnej wiedzy, zaangażowaniu i cudownym podejściu do pacjenta wyleczyła moją poważną wadę. Dr Janik to wybitny specjalista, a przy tym niezwykle ciepła osoba, która z empatią, pełnym profesjonalizmem podchodzi do pacjenta. Z czystym sercem polecam i po raz kolejny serdecznie dziękuję...
Zobacz wszystkie opinie

 

Orto-Live
5.0
powered by Facebook
Julia Wu
Julia Wu
2019-09-05T09:08:26+0000
Polecam. Chodzę regularnie na wizyty od dłuższego czasu i jestem bardzo zadowolona!
Przemyslaw Skrzek
Przemyslaw Skrzek
2018-03-27T23:02:05+0000
Rafał Janas
Rafał Janas
2018-03-21T20:34:54+0000
super atmosfera, profesjonalna obsługa i pełne zadowolenie
Magdalena Nowacka
Magdalena Nowacka
2018-02-26T12:43:11+0000
Najlepsi z najlepszych !
Asia Wojtunik
Asia Wojtunik
2018-02-24T08:56:41+0000
Kasia Zakrzewska
Kasia Zakrzewska
2018-02-06T15:29:23+0000
Aleksandra Markowska
Aleksandra Markowska
2017-10-31T13:45:29+0000
Pełen profesjonalizm � 10/10!
Stanisław Skrzyński
Stanisław Skrzyński
2017-08-11T21:41:31+0000
Kasia Janicka
Kasia Janicka
2017-06-24T13:27:18+0000
Agata Niewadzisz
Agata Niewadzisz
2017-06-12T18:47:39+0000
Patrycja Zasada
Patrycja Zasada
2017-04-10T19:02:34+0000
Julia Szerling-Pielas
Julia Szerling-Pielas
2017-03-20T12:58:50+0000
Wiola Kądrowska
Wiola Kądrowska
2017-03-17T14:06:05+0000
Katarzyna Niedużak
Katarzyna Niedużak
2017-02-21T18:21:57+0000
Małgorzata Bartoszcze-Tomaszewska
Małgorzata Bartoszcze-Tomaszewska
2016-12-07T21:33:04+0000
Barbara Rozińska
Barbara Rozińska
2016-05-21T19:05:04+0000
Super pełen profesjonalizm. Polecam serdecznie
Bogusław Kopka
Bogusław Kopka
2016-01-14T08:13:13+0000
Bardzo dobra klinika, życzliwi ludzie, kompleksowe leczenie z udziałem różnych specjalistów. Podejmują decyzję o zastosowaniu leczenia po konsultacjach z różnymi lekarzami, szybka i profesjonalna diagnoza, dzięki czemu nie trzeba tracić czasu i pieniędzy na dodatkowe badania. Polecam, dr hab. Bogusław Kopka, prof. historiiread more
Aleksandra Korycka
Aleksandra Korycka
2015-12-23T20:02:43+0000
Magdalena Zakonnik
Magdalena Zakonnik
2015-07-23T10:44:26+0000
Linda Banasik
Linda Banasik
2015-07-09T20:32:13+0000
Konrad Chmielewski
Konrad Chmielewski
2015-03-10T08:14:57+0000
Ola Janik
Ola Janik
2015-03-09T22:34:32+0000
Ada Gruszczak
Ada Gruszczak
2015-03-09T19:14:25+0000
Michał Czyżewski
Michał Czyżewski
2015-03-08T23:17:21+0000
10 RZECZY, które powinieneś wiedzieć,
zanim wybierzesz swojego dentystę
   

Przeczytaj także porady naszych ekspertów

   
Aparat kosmetyczny – czym się różni od zwykłego?
aparat ceramiczny aparat kosmetyczny aparat kryształowy aparat porcelanowy aparat samoligaturujący Orto-Live

Aparat kosmetyczny – co to takiego? Co wyróżnia ten rodzaj aparatu ortodontycznego? Już za chwilę wszystko wyjaśnimy.   Kosmetyczny aparat ortodontyczny – czym się wyróżnia? Nikogo […]


Czytaj
Ząb zatrzymany
chirurgiczne usunięcie zęba Orto-Live ząb zatrzymany zatrzymanie zęba

Ząb zatrzymany – przyczyny, objawy leczenie. O tym wszystkim przeczytasz w dzisiejszym wpisie. Zapraszamy! Dowiedz się, jak rozpoznać tę nieprawidłowość i jak radzić sobie z zębem zatrzymanym.   Ząb […]


Czytaj
Podniesienie dna zatoki szczękowej
implantacja metoda otwarta Orto-Live podniesienie dna zatoki szczękowej zalecenia pozabiegowe zatoka szczękowa

Podniesienie dna zatoki szczękowej najczęściej jest wykonywane u Pacjentów, u których mają być wszczepione implanty. Pozwala przeprowadzić implantację u osób, które nie mają wystarczającej ilości tkanki kostnej.   […]


Czytaj
Wszelkie prawa zastrzeżone