Szczotkowanie zębów jest prozaiczną czynnością towarzyszącą nam każdego dnia. Chociaż wydaje się ona banalnie prosta, często zapominamy, że przyjęta przez nas technika jego przeprowadzania może być niepoprawna. Należy bowiem zaznaczyć, że częste mycie uzębienia nie przyniesie zamierzonych efektów, jeżeli jest wykonywane niedokładnie. Jeśli jesteście ciekawi, jaki jest właściwy sposób szczotkowania, dowiecie się tego w dalszej części artykułu!
Spis treści
Dlaczego szczotkowanie zębów może być „niepoprawne”?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta: mycie zębów polega na jak najdokładniejszym usuwaniu płytki bakteryjnej osiadającej na ich powierzchni po spożytym posiłku. Jeśli przyjęta technika szczotkowania jest niewłaściwa, nie będziemy w stanie dokładnie pozbyć się tego kłopotliwego osadu z wszystkich przestrzeni, przez co zacznie się on nawarstwiać. Pozostawiany sam sobie nalot ulegnie po kilku godzinach mineralizacji, przeistaczając się w kamień nazębny, będący głównym winowajcą pojawienia się zmian próchnicowych lub chorób przyzębia.
Warto zaznaczyć, że nadmierna siła przykładania do szczotkowania zębów oraz zbyt twarda szczoteczka również mogą przynieść niemiłe konsekwencje. Podrażniane w ten sposób dziąsła zaczynają się powoli cofać i odkrywać szyjki zębowe, stopniowo prowadząc do groźnych chorób tkanek okołowierzchołkowych, na których czele stoi paradontoza.
Właściwe szczotkowanie zębów
Optymalny czas szczotkowania zębów wynosi około dwóch minut – chociaż to niedużo, pozwoli na szczegółowe oczyszczenie każdego zęba. Jeśli nie mamy pewności co do tego, czy czas, jaki sami poświęcamy na mycie uzębienia jest odpowiedni, warto skorzystać ze stopera. W kwestii samej techniki szczotkowania powinniśmy skupić się na wykonywaniu delikatnych, krótkich ruchów poświęcając szczególną uwagę linii dziąseł, tylnym partiom zębów oraz okolicom wszelkich wypełnień czy rekonstrukcji protetycznych.
Aby dokładniej zobrazować cały proces, można posłużyć się krótką instrukcją:
- Bardzo ważna jest odpowiednia pozycja szczoteczki, powinno się ją ustawiać pod kątem 45º w stosunku do linii dziąseł, następnie zaś wykonywać wymiatające lub obrotowe pociągnięcia unikając przykładania nadmiernej siły;
- podczas mycia zębów należy uwzględnić ich wewnętrzną i zewnętrzną część, wykonując szczoteczką krótkie manewry do przodu i do tyłu;
- na końcu warto pamiętać o lekkim wyszorowaniu języka, które pozwoli na usunięcie bakterii i resztek jedzenia, oraz odświeży oddech.
Zapisz się na konsultację
Poznaj atuty:
- Koszt konsultacji od 100 zł
- Lekarz zweryfikuje stan Twojego uzębienia
- Poznasz plan i koszty leczenia
Po wysłaniu formularza nasza recepcjonistka niezwłocznie skontaktuje się z Tobą w celu ustalenia terminu wizyty.- Koszt konsultacji od 100 zł
Wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów
Oprócz samego sposobu szczotkowania zębów istotne znaczenie ma również używana przez nas szczoteczka. Chociaż krążą różne opinie, większość dentystów rekomenduje egzemplarze o miękkim włosiu, pozwalające na wydajne oczyszczanie zębów z płytki nazębnej oraz resztek pokarmów. Ponadto sugerowane są szczoteczki o stosunkowo niewielkich główkach, dzięki którym możliwe jest dotarcie do trudno osiągalnych „zakamarków” uśmiechu, takich jak tylne partie uzębienia. W obliczu wątpliwości, jaka szczoteczka do zębów będzie najbardziej odpowiednia dla naszych potrzeb, warto umówić się na wizytę w gabinecie stomatologicznym. Doświadczona higienistka stomatologiczna udzieli fachowej porady w tym zakresie, a także przeprowadzi instruktaż, jak poprawnie myć zęby.
Nie zapominajmy też o regularnej wymianie szczoteczki! Kiedy zauważymy, że jej włókna są już sfatygowane lub od ostatniej zmiany minęły trzy miesiące, powinniśmy zastanowić się nad kupnem nowej. Ma to fundamentalne znaczenie, gdyż zbyt długo używana stanowi doskonałe środowisko dla rozwoju wszelkiego rodzaju bakterii, będących zagrożeniem dla jamy ustnej.
Najczęściej popełniane błędy
Chociaż szczotkowanie zębów to czynność niebywale prosta i niewymagająca wysiłku, wielu Pacjentów popełnia pewne błędy, które potrafią popsuć jego efekt. Należą do nich wspomniane już zbyt mocne dociskanie szczoteczki lub używanie egzemplarzy niedopasowanych do warunków zdrowotnych. Jako ciekawostkę można dodać, że zbyt długie szorowanie zębów również niekorzystnie wpływa na stan uśmiechu, powodując powstawanie ubytków klinowych lub recesji dziąseł. Podobnie jest ze zbyt szybką higieną po spożyciu posiłku – niektóre produkty, jak np. owoce, zaburzają poziom pH w jamie ustnej. Wynikiem tego obecne w ustach kwaśne substancje są wcierane w szkliwo, powodując jego erozję.
Co możesz teraz zrobić?
Jeśli masz wątpliwości co do techniki szczotkowania swoich zębów lub Twój uśmiech boryka się z problemami, umów się na wizytę w klinice Orto-Live! Nasze profesjonalne higienistki stomatologiczne chętnie służą radą i udzielą dokładnego instruktażu, a stomatolodzy znajdą rozwiązanie kłopotów targających jamą ustną! Aby się z nami skontaktować, zadzwoń pod numer 602 660 944 lub wypełnij formularz.