Jak należy szczotkować zęby?


, Jak należy szczotkować zęby?
Orto-Live paradontoza periodontologia Radom

Szczotkowanie zębów jest prozaiczną czynnością towarzyszącą nam każdego dnia. Chociaż wydaje się ona banalnie prosta, często zapominamy, że przyjęta przez nas technika jego przeprowadzania może być niepoprawna. Należy bowiem zaznaczyć, że częste mycie uzębienia nie przyniesie zamierzonych efektów, jeżeli jest wykonywane niedokładnie. Jeśli jesteście ciekawi, jaki jest właściwy sposób szczotkowania, dowiecie się tego w dalszej części artykułu!

 

Dlaczego szczotkowanie zębów może być „niepoprawne”?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: mycie zębów polega na jak najdokładniejszym usuwaniu płytki bakteryjnej osiadającej na ich powierzchni po spożytym posiłku. Jeśli przyjęta technika szczotkowania jest niewłaściwa, nie będziemy w stanie dokładnie pozbyć się tego kłopotliwego osadu z wszystkich przestrzeni, przez co zacznie się on nawarstwiać. Pozostawiany sam sobie nalot ulegnie po kilku godzinach mineralizacji, przeistaczając się w kamień nazębny, będący głównym winowajcą pojawienia się zmian próchnicowych lub chorób przyzębia.
Warto zaznaczyć, że nadmierna siła przykładania do szczotkowania zębów oraz zbyt twarda szczoteczka również mogą przynieść niemiłe konsekwencje. Podrażniane w ten sposób dziąsła zaczynają się powoli cofać i odkrywać szyjki zębowe, stopniowo prowadząc do groźnych chorób tkanek okołowierzchołkowych, na których czele stoi paradontoza.

 

Właściwe szczotkowanie zębów

Optymalny czas szczotkowania zębów wynosi około dwóch minut – chociaż to niedużo, pozwoli na szczegółowe oczyszczenie każdego zęba. Jeśli nie mamy pewności co do tego, czy czas, jaki sami poświęcamy na mycie uzębienia jest odpowiedni, warto skorzystać ze stopera. W kwestii samej techniki szczotkowania powinniśmy skupić się na wykonywaniu delikatnych, krótkich ruchów poświęcając szczególną uwagę linii dziąseł, tylnym partiom zębów oraz okolicom wszelkich wypełnień czy rekonstrukcji protetycznych.

Aby dokładniej zobrazować cały proces, można posłużyć się krótką instrukcją:

  • Bardzo ważna jest odpowiednia pozycja szczoteczki, powinno się ją ustawiać pod kątem 45º w stosunku do linii dziąseł, następnie zaś wykonywać wymiatające lub obrotowe pociągnięcia unikając przykładania nadmiernej siły;
  • podczas mycia zębów należy uwzględnić ich wewnętrzną i zewnętrzną część, wykonując szczoteczką krótkie manewry do przodu i do tyłu;
  • na końcu warto pamiętać o lekkim wyszorowaniu języka, które pozwoli na usunięcie bakterii i resztek jedzenia, oraz odświeży oddech.

  • Zapisz się na konsultację

    , Jak należy szczotkować zęby?

    Poznaj atuty:


 

Wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów

Oprócz samego sposobu szczotkowania zębów istotne znaczenie ma również używana przez nas szczoteczka. Chociaż krążą różne opinie, większość dentystów rekomenduje egzemplarze o miękkim włosiu, pozwalające na wydajne oczyszczanie zębów z płytki nazębnej oraz resztek pokarmów. Ponadto sugerowane są szczoteczki o stosunkowo niewielkich główkach, dzięki którym możliwe jest dotarcie do trudno osiągalnych „zakamarków” uśmiechu, takich jak tylne partie uzębienia. W obliczu wątpliwości, jaka szczoteczka do zębów będzie najbardziej odpowiednia dla naszych potrzeb, warto umówić się na wizytę w gabinecie stomatologicznym. Doświadczona higienistka stomatologiczna udzieli fachowej porady w tym zakresie, a także przeprowadzi instruktaż, jak poprawnie myć zęby.

Nie zapominajmy też o regularnej wymianie szczoteczki! Kiedy zauważymy, że jej włókna są już sfatygowane lub od ostatniej zmiany minęły trzy miesiące, powinniśmy zastanowić się nad kupnem nowej. Ma to fundamentalne znaczenie, gdyż zbyt długo używana stanowi doskonałe środowisko dla rozwoju wszelkiego rodzaju bakterii, będących zagrożeniem dla jamy ustnej.

 

Najczęściej popełniane błędy

Chociaż szczotkowanie zębów to czynność niebywale prosta i niewymagająca wysiłku, wielu Pacjentów popełnia pewne błędy, które potrafią popsuć jego efekt. Należą do nich wspomniane już zbyt mocne dociskanie szczoteczki lub używanie egzemplarzy niedopasowanych do warunków zdrowotnych. Jako ciekawostkę można dodać, że zbyt długie szorowanie zębów również niekorzystnie wpływa na stan uśmiechu, powodując powstawanie ubytków klinowych lub recesji dziąseł. Podobnie jest ze zbyt szybką higieną po spożyciu posiłku – niektóre produkty, jak np. owoce, zaburzają poziom pH w jamie ustnej. Wynikiem tego obecne w ustach kwaśne substancje są wcierane w szkliwo, powodując jego erozję.

 

Co możesz teraz zrobić?

Jeśli masz wątpliwości co do techniki szczotkowania swoich zębów lub Twój uśmiech boryka się z problemami, umów się na wizytę w klinice Orto-Live! Nasze profesjonalne higienistki stomatologiczne chętnie służą radą i udzielą dokładnego instruktażu, a stomatolodzy znajdą rozwiązanie kłopotów targających jamą ustną! Aby się z nami skontaktować, zadzwoń pod numer 602 660 944 lub wypełnij formularz.

Przeczytaj pozostałe wpisy na naszym blogu
5 faktów na temat implantów zębowych
implanty korony Orto-Live Radom

Implanty zębowe są obecnie najskuteczniejszą metodą uzupełniania wszelkiej maści braków zębowych, nieważne czy są one pojedyncze, kilkukrotne, czy mamy do czynienia z bezzębiem. Chociaż zazwyczaj postrzegane są one po prostu […]


Czytaj
Jakie są najczęstsze choroby w jamie ustnej?
leczenie kanałowe Orto-Live próchnica Radom

Większość schorzeń stomatologicznych rozwija się stopniowo, nie dając początkowo wyraźnych objawów, które mogłyby zwiastować problemy w przyszłości. Dlatego zwykły ból zęba, czy obrzęk dziąseł zwykle są bagatelizowane i dopóki […]


Czytaj
Czym jest korona protetyczna?
implanty korony Orto-Live Radom

Estetyka Twojego uśmiechu została znacznie pogorszona przez lukę w uzębieniu? A może nieszczęśliwy wypadek doprowadził do złamania zęba? W takich sytuacjach idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie korony protetycznej. Jak wygląda leczenie […]


Czytaj

ORTO-LIVE - wysoko oceniana stomatologia

Zobacz, co mówią o nas Pacjenci

 

Klinika ORTO-LIVE


 

Orto-Live
4.5
Based on 19 reviews
powered by Google
Monika Luks
Monika Luks
12:34 12 Aug 20
Od kilku lat chodzę jestem Pacjentką Orto-Live i jestem bardzo zadowolona. Pani Doktor jest bardzo miła i zawsze porozmawia ze mną i opiszę co robić, aby zachować zdrowe zęby. Mimo, że kiedyś obawiałem się dentysty, to teraz nie mam żadnych problemów z zębami, co w dużej mierze jest zasługą Orto-Live. Pozdrawiam i Polecam
Anna Kowalska
Anna Kowalska
09:36 24 Mar 20
Pani Doktor Podgórska sprawia że można zapomnieć że jest się u dentysty. Dzięki niej wizyty u dentysty stały się dla mnie przyjemnością co kiedyś wydawało się niemożliwe :) Ślicznie dziękuję! :)
Janina Luc
Janina Luc
09:50 20 Feb 20
Szczerze polecam gabinet Orto Live. Mialam tu zakladana proteze i jestem bardzo zadowolona poniewaz teraz moge sie usmiechac i bez problemu jesc posilki a wczesniej unikalam. Bardzo dziekuje calemu zespolowi
Monika Dawidowska
Monika Dawidowska
14:03 15 Jan 20
Do gabinetu trafiłam z polecenia koleżanki i muszę jej bardzo podziękować :) Jestem po leczeniu ortodontycznym u Pani Doktor Janik-Podgórskiej która jest znakomitym fachowcem i pomogła mi uporać się z bardzo poważną wadą zgryzu jaką miałam :) Bardzo dziękuje Pani doktor oraz całemu zespołowi za podejście do Pacjenta. Nigdy do tej pory nie czułam się u dentysty tak swobodnie jak w Orto-Live :)
Hanka Jabłońska
Hanka Jabłońska
12:02 03 Jan 20
Jestem bardzo zadowolona z leczenia zachowawczego oraz ortodontycznego jakie miałam wykonywane w klinice Orto-Live :)) Wszystko przebiegało tak jak zostało mi wytłumaczone na początku leczenia za co jestem bardzo wdzięczna :)
Łukasz Malicki
Łukasz Malicki
08:40 13 Nov 19
Świetne miejsce dla Pacjentów w każdym wieku :) Miałem wykonywane złożone leczenie i jestem bardzo zadowolony :) Mój syn również rozpoczął przygodę z dentystą od tego gabinetu i jest zachwycony :) Pozdrawiam cały zespół :)
Dawid Nowak
Dawid Nowak
09:16 17 Oct 19
Miałem wykonywane leczenie ortododontyczne w Orto-Live i jestem bardzo zadowolony. Polecam wszystkim i dziękuję :)
Andrzej Wita
Andrzej Wita
09:09 17 Oct 19
Polecam wszystkim szukajacym dobrego dentysty w Radomiu i okolicy. Ja jestem bardzo zadowolony. Polecam dr Janik, która jest swietnym fachowcem. Pozdrawiam caly zespol Andrzej
sshe sshee
sshe sshee
16:24 18 Sep 19
Bardzo polecam leczenie u Pani Doktor Janik-Podgórskiej. Kompetentna osoba o dużej wiedzy.
Julia Nowacka
Julia Nowacka
07:34 12 Sep 19
Miałam wykonywane leczenie w gabinecie Orto Live i jestem bardzo zadowolona. Szczególnie polecam dr Janik-Podgórską, która widać że jest fachowcem a do swojej pracy podchodzi z wielką pasją.
Patryk Janusz
Patryk Janusz
10:44 09 Jul 19
Pani Doktor to osoba z niesamowitą empatią do drugiej osoby. Sympatyczne i profesjonalne podejście przekłada się na dobrą współpracę z gabinetem :)
Sylwia K.
Sylwia K.
21:09 30 May 19
Dr Janik gada obszernie na każdej wizycie co za tym idzie? Czas leczenia o ile można to tak nazwać wydłuża się. Cena za wizyty ktore skończyły się na gadaniu kosmiczne. Pani doktor na każdej z wizyt powtarzała to samo zamiast przejść do działania. Nie polecam.
Ola Potocka
Ola Potocka
09:10 05 Oct 18
Wygórowane ceny (wyższe niż w Warszawie) i przedłużanie leczenia to wizytówka gabinetu dr Janik.
Aleksandra Węglarz
Aleksandra Węglarz
09:55 03 Feb 18
Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, iż doktor Janik odmieniła moje życie. Od najmłodszych lat zajmowała się moim zgryzem. Dzięki ogromnej wiedzy, zaangażowaniu i cudownym podejściu do pacjenta wyleczyła moją poważną wadę. Dr Janik to wybitny specjalista, a przy tym niezwykle ciepła osoba, która z empatią, pełnym profesjonalizmem podchodzi do pacjenta. Z czystym sercem polecam i po raz kolejny serdecznie dziękuję...
Zobacz wszystkie opinie

 

Orto-Live
5.0
powered by Facebook
Julia Wu
Julia Wu
2019-09-05T09:08:26+0000
Polecam. Chodzę regularnie na wizyty od dłuższego czasu i jestem bardzo zadowolona!
Przemyslaw Skrzek
Przemyslaw Skrzek
2018-03-27T23:02:05+0000
Rafał Janas
Rafał Janas
2018-03-21T20:34:54+0000
super atmosfera, profesjonalna obsługa i pełne zadowolenie
Magdalena Nowacka
Magdalena Nowacka
2018-02-26T12:43:11+0000
Najlepsi z najlepszych !
Asia Wojtunik
Asia Wojtunik
2018-02-24T08:56:41+0000
Kasia Zakrzewska
Kasia Zakrzewska
2018-02-06T15:29:23+0000
Aleksandra Markowska
Aleksandra Markowska
2017-10-31T13:45:29+0000
Pełen profesjonalizm � 10/10!
Stanisław Skrzyński
Stanisław Skrzyński
2017-08-11T21:41:31+0000
Kasia Janicka
Kasia Janicka
2017-06-24T13:27:18+0000
Agata Niewadzisz
Agata Niewadzisz
2017-06-12T18:47:39+0000
Patrycja Zasada
Patrycja Zasada
2017-04-10T19:02:34+0000
Julia Szerling-Pielas
Julia Szerling-Pielas
2017-03-20T12:58:50+0000
Wiola Kądrowska
Wiola Kądrowska
2017-03-17T14:06:05+0000
Katarzyna Niedużak
Katarzyna Niedużak
2017-02-21T18:21:57+0000
Małgorzata Bartoszcze-Tomaszewska
Małgorzata Bartoszcze-Tomaszewska
2016-12-07T21:33:04+0000
Barbara Rozińska
Barbara Rozińska
2016-05-21T19:05:04+0000
Super pełen profesjonalizm. Polecam serdecznie
Bogusław Kopka
Bogusław Kopka
2016-01-14T08:13:13+0000
Bardzo dobra klinika, życzliwi ludzie, kompleksowe leczenie z udziałem różnych specjalistów. Podejmują decyzję o zastosowaniu leczenia po konsultacjach z różnymi lekarzami, szybka i profesjonalna diagnoza, dzięki czemu nie trzeba tracić czasu i pieniędzy na dodatkowe badania. Polecam, dr hab. Bogusław Kopka, prof. historiiread more
Aleksandra Korycka
Aleksandra Korycka
2015-12-23T20:02:43+0000
Magdalena Zakonnik
Magdalena Zakonnik
2015-07-23T10:44:26+0000
Linda Banasik
Linda Banasik
2015-07-09T20:32:13+0000
Konrad Chmielewski
Konrad Chmielewski
2015-03-10T08:14:57+0000
Ola Janik
Ola Janik
2015-03-09T22:34:32+0000
Ada Gruszczak
Ada Gruszczak
2015-03-09T19:14:25+0000
Michał Czyżewski
Michał Czyżewski
2015-03-08T23:17:21+0000
10 RZECZY, które powinieneś wiedzieć,
zanim wybierzesz swojego dentystę
   

Przeczytaj także porady naszych ekspertów

   
Papierosy a zdrowie jamy ustnej
choroby jamy ustnej Orto-Live papierosy skutki palenia

Że papierosy szkodzą, o tym wszyscy już wiedzą. Ale czy wiesz, że nie tylko dla płuc są one szkodliwe? Palenie papierosów niekorzystnie odbija się również na stanie zębów i jamy ustnej.   […]


Czytaj
Paradontoza – przyczyny, objawy i leczenie
choroby jamy ustnej dziąsła Orto-Live paradontoza

Paradontoza jest poważnym zapaleniem przyzębia. To najczęstsze obok próchnicy schorzenie jamy ustnej. Choroba ta uszkadza struktury otaczające i utrzymujące zęby: cement korzeniowy, ozębną, dziąsło, kość wyrostka zębodołowego. […]


Czytaj
Nadwrażliwość zębów
ból nadwrażliwe zęby nadwrażliwość zębów Orto-Live

Ząb reaguje w zetknięciu z zimnym lub gorącym posiłkiem? A może daje o sobie znać, gdy jesz coś kwaśnego lub słodkiego? Znasz ten ból? Prawdopodobnie to nadwrażliwe zęby. Nie jest to […]


Czytaj
Wszelkie prawa zastrzeżone