Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym mają ogromny wpływ na zdrowie naszego uśmiechu. Wykonywana podczas nich higienizacja czy rutynowy przegląd uzębienia pozwalający na wczesne wykrycie niepokojących zmian potrafią ułatwić ewentualne leczenie stomatologiczne, a czasami nawet go uniknąć. Wielu Pacjentów niechętnie spotyka się z dentystą, a w przypadku części z nich sprawę szczególnie utrudnia dentofobia. Czym jest kłopotliwa dolegliwość? Tego dowiecie się dalej.
Spis treści
Dentofobia – czym właściwie jest?
Pod tą niezbyt sympatyczną nazwą kryje się intensywny lęk przed leczeniem stomatologicznym. Jego stopień jest na tyle wysoki, że Pacjenci stojąc w obliczu niejednokrotnie skomplikowanych schorzeń uzębienia, jak ognia unikają pomocy dentysty. Problem z dentofobią jest bardzo powszechny, szacuje się, że zmaga się z nią połowa Polaków. Jej najczęstszym źródłem są naturalnie traumatyczne przeżycia wyniesione z terapii stomatologicznych przebytych w przeszłości. Bez wpływu jednak nie pozostają inne czynniki: unoszący się w gabinecie stomatologicznym zapach środków stosowanych podczas zabiegów, charakterystyczny dźwięk wiertła stykającego się ze szkliwem, czy nawet przesadzone opowieści znajomych. Jakakolwiek nie byłaby przyczyna powstania dentofobii, kłopot jest trudny w opanowaniu. W niektórych sytuacjach paniczny strach przed wizytą u dentysty pojawia się nawet wtedy, gdy Pacjent posiada świadomość, że lekarz jedynie będzie sprawdzał stan jego uzębienia.
Najczęstsze objawy
Nieznaczna obawa przed leczeniem jest całkowicie naturalną reakcją, w większości przypadków mija, kiedy już zajmiemy miejsce na fotelu dentystycznym. Pacjenci z dentofobią jednak wyjątkowo ciężko wszelkie procedury związane z terapią. Oznaki nadmiernego stresu przybierają wiele postaci, często pozornie nie zdradzających żadnego związku ze spotkaniem z dentystą. Zazwyczaj dają o sobie znać kilka chwil przed przekroczeniem progu gabinetu. Mogą to być następujące dolegliwości:
- nadmierne pocenie się;
- bezsenność;
- zawroty głowy;
- rozwolnienie;
- szybsze tętno;
- niekontrolowane drgania mięśni;
- bóle brzucha.
Naturalnie najbardziej oczywiste i widoczne są rozkołatane nerwy. Powszechne jest uczucie „nóg z waty”, a nawet omdlenia wskutek ogromnego stresu. Jednakże odkładanie leczenia stomatologicznego może mieć fatalne skutki dla naszego uzębienia, toteż warto podjąć się walki z uciążliwym lękiem, gdyż w ten sposób możemy oszczędzić sobie wielu przyszłych problemów i stresu w przyszłości.
Zapisz się na konsultację
Poznaj atuty:
- Koszt konsultacji od 100 zł
- Lekarz zweryfikuje stan Twojego uzębienia
- Poznasz plan i koszty leczenia
Po wysłaniu formularza nasza recepcjonistka niezwłocznie skontaktuje się z Tobą w celu ustalenia terminu wizyty.- Koszt konsultacji od 100 zł
Jak radzić sobie z dentofobią?
Dentofobia może osiągać różne stopnie natężenia, z łagodniejszymi przypadkami można sobie radzić dosyć prostymi sposobami, które powinny przynieść satysfakcjonujące efekty. Poniżej zaprezentujemy kilka z nich:
Podjęcie się leczenia w zaufanym gabinecie. Już przy samym rezerwowaniu wizyty powinniśmy jasno zaznaczyć, że zmagamy się z dentofobią. Dzięki temu stomatolog będzie mógł dopasować przebieg leczenia w odpowiedni sposób. Dentyści z Orto-Live dzięki licznym szkoleniom z zakresu leczenia Pacjentów cierpiących z powodu dentofobii posiadają szeroką wiedzę w tym temacie;
- warto ustalić z leczącym nasze uzębienie dentystą swoisty „gest bezpieczeństwa”, przerywający zabieg w momencie wskazanym przez Pacjenta. Dzięki temu ma on poczucie kontroli nad procesem, już sama świadomość możliwości przerwania leczenia w stresującym momencie jest bardzo pomocna;
- odpowiednie przygotowanie do wizyty w gabinecie stomatologicznym również ma pozytywne skutki. Wypicie uspokajających naparów ziołowych czy słuchanie ulubionej muzyki ma rozluźniające działanie, a towarzystwo bliskiej osoby w poczekalni podniesie pewność siebie;
- ogromny wpływ na całokształt mają oczywiście znieczulenia stosowane w trakcie zabiegów. Wysokiej jakości środki potrafią całkowicie zniwelować uczucie bólu, co jest decydującym argumentem w przypadku leczenia dentofobii.
Zdarzają się sytuacje, kiedy lęk przed leczeniem jest zbyt silny, aby mogło ono dojść do skutku. W takiej sytuacji niezbędna może być pomoc psychologa, który przeprowadzi odpowiednią terapię. Warto zaznaczyć, że proces zazwyczaj jest krótki i skuteczny.
Co możesz teraz zrobić?
Dentofobia nie pozwala Ci należycie zająć się sprawami związanymi ze zdrowiem Twojego uśmiechu? Umów się na wizytę w klinice Orto-Live! Dysponujemy doświadczonym zespołem dentystów, który zawsze stara się zapewnić naszym Pacjentom najlepszy komfort psychiczny. Ich wiedza i umiejętności znacząco ułatwiają przeprowadzane zabiegi, a przyjazna atmosfera roztaczana w gabinecie na pewno pomoże w walce ze stresem. Skontaktować się z nami możesz pod numerem 602 660 944 lub poprzez wypełnienie formularza.