Nadwrażliwość zębów potrafi uprzykrzyć życie. Co można zrobić, aby złagodzić dolegliwości bólowe? Odpowiedzią jest… pasta do zębów. Ale jaka?
Spis treści
Nadwrażliwość zębów – co warto wiedzieć?
Objawem nadwrażliwości zębów jest ostry, krótkotrwały ból pojawiający się w reakcji na takie czynniki jak temperatura (na przykład zimne lub ciepłe potrawy), bodźce chemiczne (słodkie i kwaśne potrawy) i dotykowe (na przykład podczas szczotkowania zębów).
Przyczyną nadwrażliwości zębów jest starcie powierzchni zębów lub obniżenie linii dziąseł, przez które odsłonięte zostają szyjki zębowe.
Istnieją różne metody na walkę z nadwrażliwością. Jeżeli i ty zmagasz się z nadwrażliwymi zębami, to w tym boju może pomóc Ci odpowiednio dobrana pasta do zębów, która zniweluje dolegliwości bólowe.
Jak działają pasty do nadwrażliwych zębów?
W jaki właściwie sposób pasta do zębów może łagodzić nadwrażliwość? To już zależy od konkretnej pasty i zastosowanych w niej składników. Część past działa na tej zasadzie, że wypełnia kanaliki zębinowe, co sprawia, że zakończenia nerwowe zostają odgrodzone od bodźców wywołujących ból. Inna strategia opiera się na użyciu w paście składników zmniejszających wrażliwość zakończeń nerwowych. Pasty do nadwrażliwych zębów często też łagodzą stany zapalne i podrażnienia dziąseł oraz zapobiegają cofaniu się dziąseł i odsłanianiu szyjek zębowych.
Jakie składniki powinna zawierać pasta do nadwrażliwych zębów?
Oczywiście kluczowe znaczenie ma skład pasty do zębów. W zależności od pasty, mogą w nim się znajdować różne składniki pomocne przy nadwrażliwości.
Do najczęściej stosowanych należy azotan potasu, który zmniejsza wrażliwość nerwów. Podobne działanie ma fluorek cyny – blokuje synapsy między komórkami nerwowymi, eliminując w ten sposób odczuwanie bólu. Oprócz tego zmniejsza on światło otwartego kanalika zębinowego.
Innym składnikiem, jaki może znaleźć się w pastach do nadwrażliwych zębów, jest hydroksyapatyt. Ten związek chemiczny uszczelnia kanaliki zębinowe i w ten sposób chroni przed bólem.
Kolejnym ważnym składnikiem jest arginina, aminokwas o dodatnim ładunku pH na poziomie 6,5 – 7,5. Jest on przyciągany przez ujemnie naładowaną zębinę. Z wapnia i fosforu, który znajduje się na jej powierzchni, buduje on coś w rodzaju ochronnej bariery, która osłania odkryte kanaliki zębinowe.
Jednym z najnowszych składników wykorzystywanych w tego typu pastach jest NovaMin – nowatorska formuła, która w połączeniu z fluorkiem jest aktywowana w kontakcie ze śliną i tworzy osłonę na powierzchni zębiny.
Czego nie powinna zawierać pasta do nadwrażliwych zębów?
Jeżeli masz nadwrażliwe zęby, nie powinieneś sięgać po pasty, które zawierają środki wybielające i mocno ścierne. Istnieją do nich bezpieczniejsze alternatywy, takie jak specyfiki oparte na krzemionce.
Część past zawiera SLS i inne mocne detergenty odpowiadające za pienienie się. Takie substancje również nie są wskazane dla osób z nadwrażliwością zębów. Lepiej poszukać pasty z łagodniejszymi zamiennikami, takimi jak betaina kokamidopropylowa.
Nie stosuj też past, które zawierają parabeny i enzymatyczne substancje wybielające lub takie substancje słodzące jak sacharyna, dla których zdrowszą alternatywą są sorbitol i ksylitol.
Co możesz teraz zrobić?
Przy jakichkolwiek wątpliwościach w kwestii wyboru pasty do zębów najlepiej poradzić się dentysty Problemy z nadwrażliwością same w sobie są powodem, by odwiedzić gabinet stomatologiczny. Na wizytę w Orto-Live możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.