Mycie zębów jest kluczem do utrzymania zdrowia uzębienia i jamy ustnej. Ale jaką pastę używać do tego celu? Poszczególne pasty różnią się składem, dlatego, żeby dobrze wybrać, trzeba wiedzieć, na jakie składniki warto zwrócić uwagę.
Spis treści
Co powinna zawierać pasta?
Podstawowym składnikiem past do zębów są środki ścierne i polerujące, które mechanicznie usuwają osad. To na przykład krzemionka, węglan wapnia i sole glinu. Większość past zawiera też środki pieniące, takie jak betaina kokamidopropylowa lub związki sodu, które wytwarzają pianę zmiękczającą związki organiczne w płytce nazębnej i pozwalającą oczyścić trudno dostępne miejsca. Warto też zwrócić uwagę, czy pasta zawiera składniki hamujące mineralizację płytki nazębnej, na przykład pirofosforany.
Pasty z fluorem
Podstawowe składniki używane do produkcji pasty do zębów to związki fluoru, takie jak na przykład fluorek sodu, monofluorofosforan sodu i aminofluorki. Składniki te są używane, ponieważ fluor ma działanie przeciwpróchnicze. Oprócz tego chroni on szkliwo i przyczynia się do remineralizacji zębów. Ma niepodważalne znaczenie dla mocnych zębów.
Niektórzy wolą nie sięgać po pasty z fluorem, ponieważ słyszeli lub czytali o szkodliwym wpływie fluoru na organizm. Rzeczywiście pierwiastek ten może wywołać zatrucie, ale jedynie w większych ilościach. W przypadku past do zębów ilość fluoru przedostająca się do organizmu jest śladowa. Nawet dzieci i kobiety w ciąży mogą używać takich past bez obaw o swoje zdrowie.
Pasty bez fluoru
Chociaż fluor jest zwykle, jak wspomnieliśmy, podstawowym składnikiem past do zębów, to obecnie produkuje się również pasty nie zawierające tego składnika. Czy w takim razie są one wybrakowane? Czy działają gorzej? Otóż nie, można nimi myć zęby równie skutecznie jak pastami z fluorem. Te bezfluorowe opierają działanie przede wszystkim na ksylitolu czyli alkoholu polihydroksylowym. Choć ma słodki smak, nie szkodzi zębom jak cukier, a wręcz przeciwnie – jego wpływ na uzębienie jest dobroczynny. Zwalcza on próchnicotwórcze bakterie, chociaż robi to w inny sposób niż fluor, mianowicie spowalnia rozmnażanie tych drobnoustrojów, a przy tym podwyższa pH w jamie ustnej, co ma korzystny wpływ na remineralizację szkliwa.
Pasty do nadwrażliwych zębów i dziąseł
Dla osób, które mają zaczerwienione dziąsła krwawiące podczas szczotkowania, dedykowane są pasty zawierające ekstrakty ziołowe, z reguły na bazie amiki lub rumianku, działające antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Częstym składnikiem jest także wyciąg z alantoniny, który przyspiesza gojenie. Wybierając pastę z ekstraktami ziołowymi, warto zwrócić uwagę, czy zawiera triclosan lub chlorheksydynę. Oba te składniki wspomagają dziąsła w walce z kamieniem nazębnym.
Przy nadwrażliwych zębach, reagujących krótkotrwałym, ostrym bólem na bodźce termiczne i dotykowe, poleca się stosowanie past ze składnikami tworzącymi ochronną warstwę i uszczelniającymi kanaliki zębiny. Można też używać past zawierających substancje zakłócające przewodnictwo bodźców bólowych.
Pasty wybielające
Wybielanie zębów pastą może się odbywać na dwa różne sposoby. Pasty wybielające w sposób mechaniczny zawierają krzemionkę lub pirofosforany – składniki te ścierają szkliwo. Pasty wybielające chemicznie mają w składzie substancje rozjaśniające obecne na zębach przebarwienia. Żeby pasty wybielające chemicznie były skuteczne, muszą zachować wysoki stopień ścieralności. Określa się go na podstawie wielkości zawartych w paście drobin środka abrazyjnego. W pastach dla dorosłych do codziennego użytku nie powinien być wyższy niż 80, a w pastach do zębów nadwrażliwych z reguły mieści się w przedziale 30-70. Pasty wybielające mają wyższy wskaźnik, ale dla bezpieczeństwa zębów nie powinien on przekraczać 194.
Past wybielających nie powinno się stosować codziennie – można ich używać przez krótszy czas, ale na dłuższą metę mogą uszkadzać szkliwo i przyczyniać się do nadwrażliwości.
Co możesz teraz zrobić?
Jeśli mimo używania odpowiedniej pasty, pojawią się u ciebie problemy z zębami, nie czekaj, lecz jak najszybciej podejmij odpowiednie kroki, by im zaradzić. Umów się na wizytę w Orto-Live, a przeprowadzimy dokładną diagnostykę i zaproponujemy optymalne rozwiązanie. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.