

Kamień nazębny to jedno z najczęstszych zagrożeń dla uzębienia. Jak mu zapobiegać i jak się go pozbyć, jeśli pojawi się na zębach? Dziś odpowiemy na te właśnie pytania.
Spis treści
Jak powstaje kamień nazębny?
Wszystko zaczyna się od płytki bakteryjnej, która osadza się na zębach po posiłku. Nie stanowi ona początkowo dużego zagrożenia i łatwo można ją usunąć, myjąc zęby. Jeżeli jednak zaniedba się tę sprawę i nie usunie płytki, to wystarczy zaledwie kilkanaście godzin, aby pod wpływem działania zawartych w ślinie soli mineralnych płytka uległa mineralizacji i stwardniała, przekształcając się w kamień nazębny.
Kamień składa się głównie z białka, fosforu, resztek pokarmowych i… bakterii próchnicowych. Obecność kamienia nazębnego przyczynia się do powstawania próchnicy. Szczególne zagrożenie sprawia kamień znajdujący się poniżej linii dziąseł. Prowadzi on do chorób przyzębia, które doprowadzają do rozchwiania, przemieszczania się i wypadania zębów.
Jak zapobiegać kamieniowi nazębnemu?
Chcesz ustrzec się przed kamieniem nazębnym? Najlepszym środkiem zaradczym jest dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej. Myj zęby dokładnie, pamiętając przy tym również o okolicach dziąseł oraz o przestrzeniach międzyzębowych. Szczotkuj zęby ruchami wymiatającymi, ale nie wkładaj w tę czynność dużej siły, ponieważ może to przynieść im szkodę. Nie używaj też szczoteczki o zbyt twardym włosiu. W czyszczeniu trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych pomoże nić dentystyczna lub irygator.
By uchronić się przed kamieniem nazębnym i jego fatalnym wpływem na zęby, warto też odpowiednio zmodyfikować swoją dietę. Przede wszystkim chodzi tu o ograniczenie spożycia produktów zawierających cukier, ponieważ jest on pożywką dla bakterii żyjących na kamieniu. Cukier znajduje się w dużych ilościach nie tylko w słodyczach, lecz również w innych produktach, na przykład w alkoholach.
Ogranicz też spożycie nabiału i produktów zawierających węglowodany, ponieważ działają one w ten sposób, że zagęszczają ślinę, co ułatwia mineralizację płytki nazębnej i powstawanie kamienia (jak już wspomnieliśmy, to właśnie sole mineralne zawarte w ślinie odpowiadają za ten proces).
Jeszcze jedna sprawa – jeżeli palisz papierosy, spróbuj rzucić ten nałóg. Oczywiście może on przynieść fatalne konsekwencje dla Twoich płuc, ale oprócz tego wiąże się również z kamieniem nazębnym – tendencja do jego powstawania jest większa u palaczy.
Jak usunąć kamień nazębny?
Zanim płytka nazębna ulegnie mineralizacji, można ją łatwo usuwać z zębów, ale kiedy już zamieni się w kamień nazębny, sprawa przestaje być taka prosta. Kamienia nie można usunąć w domowych warunkach. Musi się tym zająć profesjonalista. Rozwiązaniem problemu jest gabinetowa higienizacja.
W ramach higienizacji wykonuje się skaling, zabieg polegający na rozbijaniu kamienia nazębnego za pomocą emitującego ultradźwięki skalera. Skaling wykonuje się również poddziąsłowo, wykorzystując do tego nie tylko skaler, ale też kirety.
Inny zabieg usuwający kamień to piaskowanie. Polega na przesuwaniu po powierzchni zębów dyszy, z której wydobywa się pod ciśnieniem strumień powietrza, wody i piasku stomatologicznego, czyli mieszaniny drobin czyszczących, na tyle mocnych, by usunąć kamień, ale też na tyle delikatnych, aby nie uszkodzić przy tym szkliwa.
Co możesz teraz zrobić?
Jeżeli masz problem z kamieniem, przyjdź do Orto-Live. Pamiętaj, że zaleca się poddawanie gabinetowej higienizacji przynajmniej raz na pół roku. Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.