

Atrakcyjny wizerunek, którego istotnym elementem jest piękny uśmiech, ma istotny wpływ na nasze samopoczucie. Powoduje, że jesteśmy bardziej pewni siebie i łatwiej nawiązujemy kontakty z innymi ludźmi. Zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej osoby, które mogą się poszczycić zadbanym uzębieniem są lepiej odbierane. Nie każdy jednak ma możliwość swobodnego wyrażania emocji poprzez naturalny uśmiech z powodu zaniedbań w jamie ustnej. Powodują one, że nie czujemy się pewnie w towarzystwie i odruchowo zasłaniamy usta w obawie przed negatywną oceną. Jednym z głównych zagrożeń, jakie czyhają na zdrowie i biel naszych zębów jest osad oraz kamień nazębny. Osad nazębny pozostaje na powierzchni zębów po każdym posiłku. Zazwyczaj pozbywamy się go podczas szczotkowania i nitkowania zębów. Jeśli jednak nie zachowamy prawidłowej higieny, z pozoru niegroźny osad może przeistoczyć się w kamień nazębny, z którym już nie poradzimy sobie samodzielnie. Nieodzowna będzie wizyta w gabinecie stomatologicznym i skorzystanie z profesjonalnych zabiegów higienizacyjnych, które pozwolą zapobiec dalszym poważniejszym konsekwencjom np. powstawaniu paradontozy i całkowitej utracie zębów. Dowiedz się więcej, jak zabezpieczyć się przed kamieniem nazębnym i jaki wpływ na jego ekspansję w jamie ustnej ma nasza dieta.
Spis treści
Jak powstaje kamień nazębny?
Aby rzetelnie zmierzyć się z problemem kamienia nazębnego, warto znaleźć jego źródło. Kamień nazębny może powstawać u każdego człowieka wskutek niedokładnego oczyszczenia zębów po posiłku bądź nieprawidłowej diety. Pierwszym etapem jest zawsze powstawanie osadu nazębnego, który jest naturalnym zjawiskiem, pojawiającym się u każdego po zjedzonym posiłku. Warstwę osadu tworzą resztki jedzenia i napojów, które są doskonałą pożywką dla bakterii. Dlatego jeśli w porę nie usuniemy osadu poprzez precyzyjne szczotkowanie zębów i przestrzeni międzyzębowych, już po kilkunastu godzinach, osad przekształci się w płytkę nazębną. Kolejnym etapem jest mineralizacja płytki , w wyniku której powstaje trudny do usunięcia kamień nazębny. Dzieje się tak na skutek reakcji śliny z wapniem i fosforanem, podczas której osad twardnieje. Na początku kamień nazębny jest widoczny na krawędzi dziąseł w postaci ciemnej obwódki. Może również gromadzić się pod dziąsłami, gdzie początkowo jest niewidoczny. Osad i kamień powodują demineralizację szkliwa i jego znaczne osłabienie. Szczególnie niebezpieczne są bakterie obecne w osadzie nazębnym, które powodują zakwaszenie jamy ustnej, co jest bezpośrednią przyczyną chorób przyzębia, w tym paradontozy. Pierwszymi symptomami problemów spowodowanych przez kamień nazębny mogą być krwawienie dziąseł, a także przykry zapach z ust. Takie właśnie objawy to ostatni dzwonek, by niezwłocznie zgłosić się do dentysty.
Lepiej zapobiegać, niż leczyć
Czas w jakim powstaje kamień nazębny zależy od indywidualnych uwarunkowań danego Pacjenta, w tym: diety, wad zgryzu czy nawet genetyki. Niezależnie od tego, aby zapobiec gromadzeniu się kamienia nazębnego, należy odbywać regularne – co najmniej raz na 6 miesięcy- wizyty higienizacyjne u dentysty. Podczas takiej wizyty dentysta ma możliwość wczesnego wykrycia zalążków próchnicy, co może zapobiec konieczności inwazyjnego leczenia. Jednak warto pamiętać, że walkę z kamieniem nazębnym powinniśmy rozpocząć od domowej pielęgnacji. Pierwszym krokiem jest systematyczne szczotkowanie zębów po każdym większym posiłku oraz używanie nici dentystycznych, które pomogą precyzyjnie oczyścić trudno dostępne przestrzenie międzyzębowe. Ważna jest też odpowiednia technika i dobrze dobrana szczoteczka do zębów, warto użyć również profesjonalnych past wybielających – dostępne są również pasty dla nadwrażliwych zębów. Pomocne w usunięciu osadu nazębnego są wybielające płyny do płukania, które sprawdzają się również w przypadku nadwrażliwych zębów.
Istotnym elementem, decydującym o dobrej kondycji naszych zębów, jest odpowiednia dieta. Szczególnie narażone na powstawanie kamienia nazębnego są osoby nałogowo palące papierosy oraz miłośnicy czerwonego wina, mocnej kawy czy herbaty. Dlatego osoby będące w grupie ryzyka powinny na stałe do swojego kalendarza wpisać wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym. Dodatkowo powstawaniu, a także narastaniu kamienia nazębnego, sprzyjają produkty bogate w węglowodany oraz nabiał. Niezależnie jednak od tego, jaki styl życia prowadzimy, warto zadbać o prawidłową pielęgnację swojego uzębienia, a jeśli nie jesteśmy do końca pewni czy nasza pielęgnacja jest odpowiednia, zawsze można skorzystać z porady wykwalifikowanej higienistki, która nas poinstruuje jaka technika szczotkowania będzie dla nas najbardziej odpowiednia i szczoteczka, która stosujemy jest odpowiednio dobrana ze względu na indywidualne uwarunkowania w naszej jamie ustnej.
Usuwanie kamienia nazębnego – skaling ultradźwiękowy
Nie ma możliwości usunięcia kamienia nazębnego domowymi metodami – za pomocą szczoteczki do zębów. Możemy to zrobić jedynie w gabinecie stomatologicznym. Skaling ultradźwiękowy to zabieg, za pomocą którego w pełni komfortowo i bezboleśnie możemy pozbyć się kamienia nazębnego i poddziąsłowego. W Orto-Live wykonujemy ten zabieg za pomocą specjalnego skalera, czyli urządzenia, które emituje wysokiej częstotliwości drgania, rozbijające twarde osady. Dzięki zastosowaniu tej innowacyjnej metody zabieg jest bezinwazyjny i co najważniejsze nie narusza naturalnej struktury szkliwa. Zazwyczaj należy usuwać kamień raz do roku, a przy dużej tendencji Pacjenta do odkładania się kamienia – co pół roku. Po zabiegu zęby są dokładnie polerowane, aby zapobiegać odkładaniu się kamienia w przyszłości. Ponadto zabezpieczamy je specjalnymi lakierami z fluorem w celu ochrony przed nadwrażliwością po zabiegu
Warto podkreślić, że skaling ultradźwiękowy jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym i stanowi podstawę profilaktyki chorób dziąseł i przyzębia.
Dlaczego należy usuwać kamień nazębny?
W opinii wielu osób kamień nazębny to głównie kwestia estetyki zębów, jednak jest to o wiele poważniejszy problem, który rzutuje na zdrowie w całej jamie ustnej. Oczywiście jego nagromadzenie wpływa na kolor szkliwa i sprawia, że uśmiech przestaje być śnieżnobiały, jednak trzeba być świadomym, że to dopiero wierzchołek góry lodowe problemów jakie może wywołać w całym naszym organizmie. Nieusuwany kamień nazębny prowadzi do rozwoju chorób dziąseł, a w rezultacie schorzeń przyzębia, m.in. paradontozy, która często powoduje całkowitą utratą zębów. Ponadto powstałe, w wyniku nagromadzenia się kamienia nazębnego, bakterie mogą być przyczyną powikłań dla całego organizmu, powodując m.in. miażdżycę, cukrzycę czy reumatoidalne zapalenie stawów. Kamień nazębny to bowiem upostaciowana forma bakterii w jamie ustnej, zarówno tlenowych jak i beztlenowych, które mają niekorzystny wpływ na serce, nerki oraz inne narządy, dlatego tak ważne jest dbanie o odpowiednią pielęgnację jamy ustnej i regularne usuwanie kamienia nazębnego podczas profesjonalnych zabiegów higienizacyjnych.
Co możesz teraz zrobić?
Jeśli zauważyłeś nieestetyczny nalot na swoich zębach, którego nie możesz usunąć podczas szczotkowania, to dobry moment, żeby zapisać się na konsultację do naszej kliniki. Za pomocą nowoczesnej metody ultradźwiękowej, pozbędziemy się problemu kamienia nazębnego, a przy okazji wizyty konsultacyjnej lekarz sprawdzi ogólny stan zdrowia w Twojej jamie ustnej. W Orto- Live z przyjemnością spełniamy marzenia naszych Pacjentów o zdrowym i pięknym uśmiechu. Aby umówić się na wizytę, wystarczy wypełnić formularz lub zadzwonić pod numer 602 660 944.