Kobiece sprawy, a zdrowie jamy ustnej


, Kobiece sprawy, a zdrowie jamy ustnej

Wiele kobiet zastanawia się, czy targające ich organizmem zmiany przyczyniają się w jakiś sposób do ogólnej kondycji ich jamy ustnej. Jest to oczywiście prawda, miesiączka lub ciąża potrafią wywrzeć swoje piętno na uzębieniu. O wpływie „kobiecych spraw” na zdrowie uśmiechu oraz popularnych mitach z tym związanych można mówić długo, dlatego w dalszej części artykułu postaramy się odpowiednio naświetlić sobie tę kwestię.

 

Tabletki antykoncepcyjne – przyjaciele grzybicy?

Wynikające z przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych zmiany hormonalne potrafią nieźle namieszać w naturalnej równowadze jamy ustnej. Tworzą one doskonałe środowisko dla rozwoju różnego rodzaju bakterii i drożdżaków odpowiedzialnych za pojawienie się grzybicy. Jej objawy są bardzo charakterystyczne i dosyć łatwe do spostrzeżenia, są to mianowicie: biały nalot występujący szczególnie na tylnym fragmencie języka, uczucie dokuczliwego pieczenia oraz metaliczny posmak w ustach. Grzybica jest dosyć uporczywą dolegliwością, dlatego chcąc jej uniknąć, Pacjentki powinny jak najszybciej skonsultować się z ekspertem po zauważeniu niepokojących zmian.

 

Silniejszy ból podczas menstruacji

Chociaż trudno w to uwierzyć, miesiączkowanie istotnie wpływa na odczuwanie bólu. Mamy tutaj do czynienia z ciekawym ciągiem przyczynowo-skutkowym, gdyż powodowane przez okres obniżenie poziomu estrogenów we krwi zmniejsza wydzielanie endorfin odpowiadających za osłabianie lub całkowite niwelowanie bólu. Dlatego też najlepszym wyjściem w przypadku bólu zębów podczas menstruacji jest wizyta w gabinecie dentystycznym. Lekarz dokładnie zdiagnozuje problem i wdroży odpowiednie działania mające na jego zapobieganie, im wcześniej to nastąpi, ty większe jest prawdopodobieństwo uniknięcia skomplikowanego leczenia w przyszłości. Należy wyraźnie zaznaczyć, że miesiączka nie stanowi przeszkody w podjęciu leczenia stomatologicznego.

 

Ciąża, a leczenie przyzębia

Zajście w ciąże jest bardzo poważną decyzją dla każdej kobiety, a jej skutki odczuwalne są dla wielu mechanizmów organizmu. Dlatego dobrym wyjściem jest odpowiednie przygotowaniu ustroju dla wymagającego okresu, jakim jest brzemienność. Przeprowadzenie wstępnej diagnostyki w fachowej klinice stomatologicznej pozwoli na rozpoznanie ewentualnych stanów zapalnych tkanek okołowierzchołkowych oraz ich sprawne wyleczenie. Jest to o tyle ważne, ponieważ bakterie z zainfekowanych obszarów bardzo łatwo mogą przeniknąć do krwiobiegu, co prostą drogą może doprowadzić do chorób układu rozrodczego.

  • Zapisz się na konsultację

    , Kobiece sprawy, a zdrowie jamy ustnej

    Poznaj atuty:


 

Leczenie zębów w ciąży

Ciąża jest specyficznym okresem w życiu kobiety i nierzadko łączy się z pewnymi dolegliwościami jamy ustnej. Często występują wówczas schorzenia przyzębia, które mogą stanowić znaczne zagrożenie zarówno dla zdrowia matki, jak i dziecka. Wynika to z przenikania bakterii do układu krwionośnego i ich stopniowego rozsiania pośród pozostałych organów. Z tego powodu kobietom przy nadziei sugeruje się odbywanie regularnych wizyt kontrolnych przynajmniej raz na trymestr, podczas nich stomatolog będzie w stanie w porę wykryć ewentualne problemy.
Rozwiejmy teraz mit na temat szkodliwości leczenia stomatologicznego w stosunku do kobiet brzemiennych. Jest ono całkowicie bezpieczne, warto jednak wybrać placówkę stomatologiczną o utartej opinii i zachowującą najwyższe możliwe standardy, przykładem takiego miejsca jest klinika Orto-Live. W przypadku Pacjentek w ciąży czujących niepokój przed terapią sugeruje się wstępne poinformowanie lekarza o błogosławionym stanie, dzięki czemu będzie mógł on odpowiednio dopasować metody. Stosowane w naszej klinice znieczulenia nie wywierają żadnego negatywnego wpływu na płód, co więcej, są one wskazane ze względu na możliwość obniżenia poziomu stresu.

 

Skrupulatna higiena jamy ustnej

Szczególnie podczas ciąży kobiety mają tendencję do okazyjnego podjadania pewnych produktów, które są szkodliwe dla zdrowia zębów. Dlatego podczas tego wyjątkowego okresu higiena jamy ustnej powinna być obdarzana wyjątkową uwagą. Tyczy się to zwłaszcza szczotkowania zębów i stosowania jego odpowiedniej techniki, powinno być również wykonywane po każdym większym posiłku. Jeśli nie masz pewności, czy poprawnie przeprowadzasz tę rutynową czynność, skonsultuj się z profesjonalną higienistką stomatologiczną. Dobierze ona odpowiednie środki czystości oraz przeprowadzi dokładny instruktaż, jak krok po kroku czyścić uzębienie. Jako dopełnienie całego procesu warto stosować nici dentystyczne i specjalne płukanki do ust, pomagające w pozbyciu się trudno dostępnych resztek jedzenia oraz płytki bakteryjnej.

 

Co możesz teraz zrobić?

Zdrowie zębów jest niezwykle ważnym aspektem życia, dlatego warto poświęcić mu odpowiednią troskę. Dlatego też każda niepokojąca zmiana w jamie ustnej powinna być konsultowana z ekspertem, który w razie potrzeby wdroży odpowiednie działania. Pamiętaj, im szybciej problem zostanie wykryty, tym mniej skomplikowane będzie przyszłe leczenie. Aby umówić się na wizytę, zadzwoń pod numer 602 660 944 lub wypełnij formularz.

Przeczytaj pozostałe wpisy na naszym blogu
Zalety leczenia implantologicznego
implanty korony Orto-Live Radom

Utrata zębów to nie tylko pogorszenie estetyki uśmiechu. Problem jest znacznie bardziej złożony! Jak się okazuje, warunki w jamie ustnej mają wpływ na jakość życia oraz zdrowie całego […]


Czytaj
Infiltracja próchnicy metodą Icon
icon Orto-Live Radom stomatologia zachowawcza

Zauważyłaś pojawianie się białych plam na zębach, które psują estetykę Twojego uśmiechu? Nie wiesz jakie jest ich pochodzenie? Najczęstszą, choć nie jedyną, przyczyną jest próchnica, której pierwszym […]


Czytaj
Śnieżnobiały uśmiech – licówki czy wybielanie?
licówki Orto-Live Radom wybielanie

Marzenie o pięknym i śnieżnobiałym uśmiechu dzieli wielu Pacjentów. Być może Ty również pragniesz odmienić swoje życie, jednak nie wiesz, co wybrać: licówki czy wybielanie? Spróbujemy bliżej przyjrzeć się […]


Czytaj

ORTO-LIVE - wysoko oceniana stomatologia

Zobacz, co mówią o nas Pacjenci

 

Klinika ORTO-LIVE


 

Orto-Live
4.5
Based on 19 reviews
powered by Google
Monika Luks
Monika Luks
12:34 12 Aug 20
Od kilku lat chodzę jestem Pacjentką Orto-Live i jestem bardzo zadowolona. Pani Doktor jest bardzo miła i zawsze porozmawia ze mną i opiszę co robić, aby zachować zdrowe zęby. Mimo, że kiedyś obawiałem się dentysty, to teraz nie mam żadnych problemów z zębami, co w dużej mierze jest zasługą Orto-Live. Pozdrawiam i Polecam
Anna Kowalska
Anna Kowalska
09:36 24 Mar 20
Pani Doktor Podgórska sprawia że można zapomnieć że jest się u dentysty. Dzięki niej wizyty u dentysty stały się dla mnie przyjemnością co kiedyś wydawało się niemożliwe :) Ślicznie dziękuję! :)
Janina Luc
Janina Luc
09:50 20 Feb 20
Szczerze polecam gabinet Orto Live. Mialam tu zakladana proteze i jestem bardzo zadowolona poniewaz teraz moge sie usmiechac i bez problemu jesc posilki a wczesniej unikalam. Bardzo dziekuje calemu zespolowi
Monika Dawidowska
Monika Dawidowska
14:03 15 Jan 20
Do gabinetu trafiłam z polecenia koleżanki i muszę jej bardzo podziękować :) Jestem po leczeniu ortodontycznym u Pani Doktor Janik-Podgórskiej która jest znakomitym fachowcem i pomogła mi uporać się z bardzo poważną wadą zgryzu jaką miałam :) Bardzo dziękuje Pani doktor oraz całemu zespołowi za podejście do Pacjenta. Nigdy do tej pory nie czułam się u dentysty tak swobodnie jak w Orto-Live :)
Hanka Jabłońska
Hanka Jabłońska
12:02 03 Jan 20
Jestem bardzo zadowolona z leczenia zachowawczego oraz ortodontycznego jakie miałam wykonywane w klinice Orto-Live :)) Wszystko przebiegało tak jak zostało mi wytłumaczone na początku leczenia za co jestem bardzo wdzięczna :)
Łukasz Malicki
Łukasz Malicki
08:40 13 Nov 19
Świetne miejsce dla Pacjentów w każdym wieku :) Miałem wykonywane złożone leczenie i jestem bardzo zadowolony :) Mój syn również rozpoczął przygodę z dentystą od tego gabinetu i jest zachwycony :) Pozdrawiam cały zespół :)
Dawid Nowak
Dawid Nowak
09:16 17 Oct 19
Miałem wykonywane leczenie ortododontyczne w Orto-Live i jestem bardzo zadowolony. Polecam wszystkim i dziękuję :)
Andrzej Wita
Andrzej Wita
09:09 17 Oct 19
Polecam wszystkim szukajacym dobrego dentysty w Radomiu i okolicy. Ja jestem bardzo zadowolony. Polecam dr Janik, która jest swietnym fachowcem. Pozdrawiam caly zespol Andrzej
sshe sshee
sshe sshee
16:24 18 Sep 19
Bardzo polecam leczenie u Pani Doktor Janik-Podgórskiej. Kompetentna osoba o dużej wiedzy.
Julia Nowacka
Julia Nowacka
07:34 12 Sep 19
Miałam wykonywane leczenie w gabinecie Orto Live i jestem bardzo zadowolona. Szczególnie polecam dr Janik-Podgórską, która widać że jest fachowcem a do swojej pracy podchodzi z wielką pasją.
Patryk Janusz
Patryk Janusz
10:44 09 Jul 19
Pani Doktor to osoba z niesamowitą empatią do drugiej osoby. Sympatyczne i profesjonalne podejście przekłada się na dobrą współpracę z gabinetem :)
Sylwia K.
Sylwia K.
21:09 30 May 19
Dr Janik gada obszernie na każdej wizycie co za tym idzie? Czas leczenia o ile można to tak nazwać wydłuża się. Cena za wizyty ktore skończyły się na gadaniu kosmiczne. Pani doktor na każdej z wizyt powtarzała to samo zamiast przejść do działania. Nie polecam.
Ola Potocka
Ola Potocka
09:10 05 Oct 18
Wygórowane ceny (wyższe niż w Warszawie) i przedłużanie leczenia to wizytówka gabinetu dr Janik.
Aleksandra Węglarz
Aleksandra Węglarz
09:55 03 Feb 18
Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, iż doktor Janik odmieniła moje życie. Od najmłodszych lat zajmowała się moim zgryzem. Dzięki ogromnej wiedzy, zaangażowaniu i cudownym podejściu do pacjenta wyleczyła moją poważną wadę. Dr Janik to wybitny specjalista, a przy tym niezwykle ciepła osoba, która z empatią, pełnym profesjonalizmem podchodzi do pacjenta. Z czystym sercem polecam i po raz kolejny serdecznie dziękuję...
Zobacz wszystkie opinie

 

Orto-Live
5.0
powered by Facebook
Julia Wu
Julia Wu
2019-09-05T09:08:26+0000
Polecam. Chodzę regularnie na wizyty od dłuższego czasu i jestem bardzo zadowolona!
Przemyslaw Skrzek
Przemyslaw Skrzek
2018-03-27T23:02:05+0000
Rafał Janas
Rafał Janas
2018-03-21T20:34:54+0000
super atmosfera, profesjonalna obsługa i pełne zadowolenie
Magdalena Nowacka
Magdalena Nowacka
2018-02-26T12:43:11+0000
Najlepsi z najlepszych !
Asia Wojtunik
Asia Wojtunik
2018-02-24T08:56:41+0000
Kasia Zakrzewska
Kasia Zakrzewska
2018-02-06T15:29:23+0000
Aleksandra Markowska
Aleksandra Markowska
2017-10-31T13:45:29+0000
Pełen profesjonalizm � 10/10!
Stanisław Skrzyński
Stanisław Skrzyński
2017-08-11T21:41:31+0000
Kasia Janicka
Kasia Janicka
2017-06-24T13:27:18+0000
Agata Niewadzisz
Agata Niewadzisz
2017-06-12T18:47:39+0000
Patrycja Zasada
Patrycja Zasada
2017-04-10T19:02:34+0000
Julia Szerling-Pielas
Julia Szerling-Pielas
2017-03-20T12:58:50+0000
Wiola Kądrowska
Wiola Kądrowska
2017-03-17T14:06:05+0000
Katarzyna Niedużak
Katarzyna Niedużak
2017-02-21T18:21:57+0000
Małgorzata Bartoszcze-Tomaszewska
Małgorzata Bartoszcze-Tomaszewska
2016-12-07T21:33:04+0000
Barbara Rozińska
Barbara Rozińska
2016-05-21T19:05:04+0000
Super pełen profesjonalizm. Polecam serdecznie
Bogusław Kopka
Bogusław Kopka
2016-01-14T08:13:13+0000
Bardzo dobra klinika, życzliwi ludzie, kompleksowe leczenie z udziałem różnych specjalistów. Podejmują decyzję o zastosowaniu leczenia po konsultacjach z różnymi lekarzami, szybka i profesjonalna diagnoza, dzięki czemu nie trzeba tracić czasu i pieniędzy na dodatkowe badania. Polecam, dr hab. Bogusław Kopka, prof. historiiread more
Aleksandra Korycka
Aleksandra Korycka
2015-12-23T20:02:43+0000
Magdalena Zakonnik
Magdalena Zakonnik
2015-07-23T10:44:26+0000
Linda Banasik
Linda Banasik
2015-07-09T20:32:13+0000
Konrad Chmielewski
Konrad Chmielewski
2015-03-10T08:14:57+0000
Ola Janik
Ola Janik
2015-03-09T22:34:32+0000
Ada Gruszczak
Ada Gruszczak
2015-03-09T19:14:25+0000
Michał Czyżewski
Michał Czyżewski
2015-03-08T23:17:21+0000
10 RZECZY, które powinieneś wiedzieć,
zanim wybierzesz swojego dentystę
   

Przeczytaj także porady naszych ekspertów

   
Papierosy a zdrowie jamy ustnej
choroby jamy ustnej Orto-Live papierosy skutki palenia

Że papierosy szkodzą, o tym wszyscy już wiedzą. Ale czy wiesz, że nie tylko dla płuc są one szkodliwe? Palenie papierosów niekorzystnie odbija się również na stanie zębów i jamy ustnej.   […]


Czytaj
Paradontoza – przyczyny, objawy i leczenie
choroby jamy ustnej dziąsła Orto-Live paradontoza

Paradontoza jest poważnym zapaleniem przyzębia. To najczęstsze obok próchnicy schorzenie jamy ustnej. Choroba ta uszkadza struktury otaczające i utrzymujące zęby: cement korzeniowy, ozębną, dziąsło, kość wyrostka zębodołowego. […]


Czytaj
Nadwrażliwość zębów
ból nadwrażliwe zęby nadwrażliwość zębów Orto-Live

Ząb reaguje w zetknięciu z zimnym lub gorącym posiłkiem? A może daje o sobie znać, gdy jesz coś kwaśnego lub słodkiego? Znasz ten ból? Prawdopodobnie to nadwrażliwe zęby. Nie jest to […]


Czytaj
Wszelkie prawa zastrzeżone