Zdrowy i zadbany wygląd zębów jest naszą wizytówką. Osoby, które mogą poszczycić się naturalnym i pięknym uśmiechem są bardziej pewne siebie i łatwiej osiągają sukcesy w sferze prywatnej i zawodowej. Nie każdy jednak jest w pełni zadowolony z estetyki swoich zębów, które mogą posiadać silne przebarwienia, pęknięcia, czy starcia. Mocno uszkodzone szkliwo zębów, czy rozległe ubytki próchnicze sprawiają, że zęby nie wyglądają zdrowo, a przez to cała twarz wydaje się starsza i bardziej zmęczona. Współczesna stomatologia wychodzi naprzeciw tym problemom, oferując bezpieczne, sprawdzone i bezbolesne metody odbudowy estetycznej zębów przy pomocy koron protetycznych.
Na czym polega ta metoda i dla kogo jest dedykowana? Przyjrzyjmy się z bliska temu tematowi.
Spis treści
Czym są korony zębowe?
Korona zębowa to rodzaj uzupełnienia protetycznego, który umożliwia przywrócenie estetyki uśmiechu oraz prawidłowych funkcji zgryzu. Dzięki niej można trwale odbudować mocno uszkodzone, złamane lub pęknięte uzębienie. Korona zębowa sprawdza się również w przypadku utraty pojedynczych zębów, rozległych ubytków próchniczych oraz silnych przebarwień. Poza znaczącą poprawą wyglądu zęba, pełni także funkcję ochronną i wzmacniającą.
W jaki sposób mocowane są korony protetyczne?
Istnieje kilka metod mocowania koron zębowych w jamie ustnej Pacjenta. W przypadku zdrowego fragmentu zęba, lekarz po jego oszlifowaniu nakleja się na niego koronę. Kolor korony zębowej jest dobrany tak, aby pasował odcieniem do pozostałych zębów. W przypadku tzw. martwych zębów – po leczeniu kanałowym ważne jest aby dodatkowo zabezpieczyć je przed uszkodzeniami. W tym celu stosuje się korony z wkładem korzeniowo-koronowym. Wkład zostaje osadzony w korzeniu zęba i zamocowany przy pomocy specjalnego dentystycznego. Na górnej części wkładu umieszczona jest korona protetyczna, która jest wykonywana z materiału kompozytowego lub porcelany. Korony protetyczne mogą być również zamocowane w oparciu o wcześniej wszczepione implanty. Wówczas korona zostaje przytwierdzona do implantu za pomocą specjalnego tytanowego łącznika, który jest zatopiony w kość szczęki. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku pojedynczych braków zębowych, ponieważ implant stanowi odpowiednie obciążenie dla kości, zapobiegając tym samym jej zanikowi w miejscu po utraconym zębie.
Warto podkreślić, iż w odróżnieniu od protez zębowych, korony są mocowane w jamie ustnej na stałe i zachowują się tak jak naturalne zęby. Pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu związanego z ich użytkowaniem. Oczywiście, należy o nie dbać tak jak o swoje uzębienie i stosować się ściśle do zaleceń lekarza.
Zapisz się na konsultację
Poznaj atuty:
- Koszt konsultacji od 100 zł
- Lekarz zweryfikuje stan Twojego uzębienia
- Poznasz plan i koszty leczenia
Po wysłaniu formularza nasza recepcjonistka niezwłocznie skontaktuje się z Tobą w celu ustalenia terminu wizyty.- Koszt konsultacji od 100 zł
Rodzaje koron protetycznych
Korony protetyczne mogą być wykonane z różnych materiałów. Najbardziej popularne z nich to:
1. Korony kompozytowe – są zwykle traktowane jako tymczasowe rozwiązanie. Jednak w przypadku osób, u których istnieją przeciwwskazania do założenia koron porcelanowych (np. z powodu twardości materiału) możliwe jest uzupełnienie stałe koronami kompozytowymi.
2. Korony metalowo- porcelanowe – wnętrze korony wypełnione jest metalowymi elementami, na które nakładana jest warstwa porcelany. Dużym atutem tego rozwiązania jest dobra wytrzymałość. Pacjenci mogą cieszyć się efektami estetycznymi przez długie lata. Jednak wykorzystanie metalu powoduje obniżenie estetyki tej odbudowy protetycznej, dlatego Pacjenci, którym zależy na bardziej spektakularnych efektach wizualnych warto, by rozważyli korony pełnoceramiczne.
3. Korony pełnoceramiczne – są najbardziej estetycznym rozwiązaniem. Idealnie imitują wygląd naturalnych zębów, często są wręcz nie do odróżnienia. Najczęściej wykonuje się je w celu uzupełnienia zębów przednich.
Dla kogo korony protetyczne są dobrym rozwiązaniem?
Uzupełnienie protetyczne w postaci koron zębowych stosowane jest między innymi do rekonstrukcji zębów, które leczone były kanałowo. Taki typ uzupełnienia ma swoje zastosowanie ma również w przypadku odbudowy mocno uszkodzonych, startych lub silnie przebarwionych zębów. Korona protetyczna stanowi idealne pokrycie dla zęba zniekształconego i często stanowi element kompleksowego leczenia implantoprotetycznego. Stosuje się ja również jako filar do zamocowania mostu protetycznego. Z tego rozwiązania mogą skorzystać również osoby, których szkliwo jest mocno starte i dzięki koronie protetycznej słaby ząb zostanie dodatkowo zabezpieczony przed kruszeniem się oraz działaniem kwasów i bakterii, np. wywołujących próchnicę czy choroby przyzębia.
Przeciwwskazania do wykonania koron zębowych
Korony protetyczne nie zawsze jednak mogą zostać wykonane. Wszystko zależy od zasięgu zniszczenia zęba i skali jego uszkodzeń. Koron zębowych nie wykonuje się w przypadku gdy:
- fragment zęba zlokalizowanego nad dziąsłem ma mniej niż 2-3 mm
- kiedy zniszczenia zęba spowodowane próchnicą sięgają aż do poziomu dziąsła lub głębiej
Wówczas lekarz zaleca wydłużenie korony klinicznej zęba, a następnie wykonuje tymczasowa odbudowę. Po okresie pół roku zwykle zakładana jest już korona porcelanowa.
Umów się na wizytę!
Borykasz się z mocno zniszczonym uzębieniem, które znacząco psuje estetykę Twojego uśmiechu i stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia? Poszukujesz nowoczesnych, bezpiecznych i sprawdzonych metod odbudowy zębów? Warto skorzystać z wieloletniego doświadczenia i ogromnych umiejętności naszych protetyków. Pomożemy Ci odzyskać na nowo piękny i naturalny wygląd uśmiechu. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.