fbpx

Kortykotomia – co warto wiedzieć?


, Kortykotomia – co warto wiedzieć?
korykotomia Orto-Live wskazania do zabiegu zabieg

Kortykotomia jest zabiegiem z pogranicza kilku różnych dziedzin stomatologii. Wykonuje się ją u osób dorosłych, które ukończyły dwudziesty rok życia i mają w pełni wykształcone kości szczęki. U takich osób samo zastosowanie aparatu ortodontycznego może czasem nie przynieść rezultatu. W takich trudnych przypadkach przeprowadza się właśnie kortykotomię jako zabieg wspierający leczenie ortodontyczne. Ale na czym ona właściwie polega?

 

Co to jest kortykotomia?

Kortykotomia to zabieg stomatologiczny z pogranicza protetyki, ortodoncji i chirurgii szczękowej. Zabieg ten polega na pionowym nacięciu blaszki kostnej pod dziąsłem, dokładnie między korzeniami zębów. Można to zrobić przez dziąsło albo z odsłonięciem jego płatu. Kortykotomia może być częściowa, jeśli wykonuje się ją na pewnym odcinku łuku zębowego, albo pełna, w sytuacji gdy obejmuje cały łuk. Ale jakiemu celowi właściwie ma służyć taki zabieg?

 

Po co wykonuje się kortykotomię?

Kortykotomia wiąże się z pewnymi niezaprzeczalnymi korzyściami, jakie pozwala uzyskać. Skraca czas noszenia aparatu ortodontycznego i zmniejsza dolegliwości bólowe, jakie  mogą być z nim związane. Wykonanie kortykotomii pozwala też na zmniejszenie oporów kostnych. Dzięki temu podczas leczenia ortodontycznego zęby łatwiej się przemieszczają. Wyeliminowane zostaje ryzyko, że po zakończeniu leczenia dojdzie do odsłonięcia szyjek zębowych albo wystąpienia ruchomości zębów. Kortykotomia to też eliminacja ryzyka, że zanikną korzenie zębów przesuwanych w toku leczenia ortodontycznego.

Kortykotomia bywa również wykonywana, jeżeli zachodzi potrzeba poszerzenia łuku zębowego, zamknięcia przestrzeni pomiędzy zębami czy też podjęcia leczenia intruzji, ekstruzji bądź rotacji.

 

Kortykotomia – wskazania do zabiegu

Kortykotomia jest najczęściej wykonywana po to, aby przyśpieszyć leczenie ortodontyczne i zwiększyć jego skuteczność. Wskazaniem do wykonania tego zabiegu są też wady kostne o słabym nasileniu, cienki biotyp dziąsła, duży zanik kości w miejscu przeprowadzonych kiedyś ekstrakcji, a także pewne problemy z korzeniami zębowymi, takie jak anatomicznie krótkie korzenie lub korzenie podatne na resorpcję.

Kortykotomia może być pomocna dla Pacjentów po dwudziestym roku życia podejmujących się leczenia ortodontycznego, ponieważ, jak wiadomo, u dorosłych Pacjentów zęby nie poddają się tak łatwo naciskowi i trudniej je przemieścić. Zabieg kortykotomii wspiera leczenie aparatami stałymi, gdyż ułatwia przesuwanie się zębów pod naciskiem aparatu i zmniejsza ból z tym związany.

 

Jak przebiega kortykotomia?

Kortykotomia to zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Na początek lekarz nacina dziąsło. Następnie wykonuje nacięcie blaszki kostnej. Narzędzie służące do tego celu to piła piezoelektryczna o szerokości zaledwie 2-3 mm, działająca w oparciu o drgania. Gdy już blaszka zostanie nacięta, miejsce to trzeba zaszyć.

 

Czy po kortykotomii odczuwa się ból?

Po zabiegu może występować ból obszaru rany. Stomatolog przepisuje Pacjentowi doustne środki przeciwbólowe i to je powinno się stosować. Nie należy natomiast sięgać na własną rękę po inne środki. Jeśli lekarz przepisze odpowiednie farmaceutyki, Pacjent nie powinien odczuwać bólu, a przynajmniej nie w takim stopniu, żeby miało to zaburzyć jego normalne funkcjonowanie.

Pacjenci po zabiegu często odczuwają dyskomfort związany z opuchlizną w miejscu rany. Objaw ten z czasem samoistnie ustępuje, ale by przynieść sobie ulgę można stosować zimne okłady.

Jeżeli mimo zażywania leków pojawia się mocny, stały ból albo występuje obrzęk i duże krwawienie, którego nie można zatrzymać, należy zgłosić się do lekarza.

 

Co możesz teraz zrobić?

Potrzebujesz leczenia ortodontycznego? Przyjdź do Orto-Live. Wykonamy dokładną diagnozę, dokonamy oceny sytuacji i zaproponujemy optymalne rozwiązanie. Jeżeli konieczne okaże się przeprowadzenie zabiegu kortykotomii, również się tym zajmiemy. Nie czekaj więc – umów się na wizytę. Możesz to zrobić, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.

Przeczytaj pozostałe wpisy na naszym blogu
Wpływ alkoholu na zdrowie jamy ustnej
alkohol jama ustna Orto-Live skutki spożywania alkoholu

Alkohol pojawia się jako nieodłączny element przy wielu okazjach, nie tylko gdy trzeba uczcić jakąś okoliczność, ale i zwyczajnie, podczas wyjścia z przyjaciółmi. Oczywiście wiadomo, że jeśli się go spożywa, […]


Czytaj
Dlaczego warto odbywać regularne wizyty higienizacyjne?
Orto-Live profilaktyka Radom stomatologia zachowawcza

Większość z nas marzy o pięknym śnieżnobiałym uśmiechu. Nic dziwnego, jest on bowiem istotnym elementem, na który zwraca uwagę nasz rozmówca. Szeroki zadbany uśmiech budzi sympatię i zaufanie, dlatego często […]


Czytaj
Rola mikroskopu w leczeniu endodontycznym
leczenie kanałowe mikroskop Orto-Live Radom

Mikroskop stomatologiczny zrewolucjonizował oblicze współczesnej endodoncji. Dawne leczenie kanałowe wiązało się z długotrwałym i bolesnym procesem, który nie zawsze uwieńczony by sukcesem. W wielu przypadkach zęby skazane były […]


Czytaj

ORTO-LIVE - wysoko oceniana stomatologia

Zobacz, co mówią o nas Pacjenci

 

Klinika ORTO-LIVE


 

Orto-Live
4.5
Based on 19 reviews
powered by Google
Monika Luks
Monika Luks
12:34 12 Aug 20
Od kilku lat chodzę jestem Pacjentką Orto-Live i jestem bardzo zadowolona. Pani Doktor jest bardzo miła i zawsze porozmawia ze mną i opiszę co robić, aby zachować zdrowe zęby. Mimo, że kiedyś obawiałem się dentysty, to teraz nie mam żadnych problemów z zębami, co w dużej mierze jest zasługą Orto-Live. Pozdrawiam i Polecam
Anna Kowalska
Anna Kowalska
09:36 24 Mar 20
Pani Doktor Podgórska sprawia że można zapomnieć że jest się u dentysty. Dzięki niej wizyty u dentysty stały się dla mnie przyjemnością co kiedyś wydawało się niemożliwe :) Ślicznie dziękuję! :)
Janina Luc
Janina Luc
09:50 20 Feb 20
Szczerze polecam gabinet Orto Live. Mialam tu zakladana proteze i jestem bardzo zadowolona poniewaz teraz moge sie usmiechac i bez problemu jesc posilki a wczesniej unikalam. Bardzo dziekuje calemu zespolowi
Monika Dawidowska
Monika Dawidowska
14:03 15 Jan 20
Do gabinetu trafiłam z polecenia koleżanki i muszę jej bardzo podziękować :) Jestem po leczeniu ortodontycznym u Pani Doktor Janik-Podgórskiej która jest znakomitym fachowcem i pomogła mi uporać się z bardzo poważną wadą zgryzu jaką miałam :) Bardzo dziękuje Pani doktor oraz całemu zespołowi za podejście do Pacjenta. Nigdy do tej pory nie czułam się u dentysty tak swobodnie jak w Orto-Live :)
Hanka Jabłońska
Hanka Jabłońska
12:02 03 Jan 20
Jestem bardzo zadowolona z leczenia zachowawczego oraz ortodontycznego jakie miałam wykonywane w klinice Orto-Live :)) Wszystko przebiegało tak jak zostało mi wytłumaczone na początku leczenia za co jestem bardzo wdzięczna :)
Łukasz Malicki
Łukasz Malicki
08:40 13 Nov 19
Świetne miejsce dla Pacjentów w każdym wieku :) Miałem wykonywane złożone leczenie i jestem bardzo zadowolony :) Mój syn również rozpoczął przygodę z dentystą od tego gabinetu i jest zachwycony :) Pozdrawiam cały zespół :)
Dawid Nowak
Dawid Nowak
09:16 17 Oct 19
Miałem wykonywane leczenie ortododontyczne w Orto-Live i jestem bardzo zadowolony. Polecam wszystkim i dziękuję :)
Andrzej Wita
Andrzej Wita
09:09 17 Oct 19
Polecam wszystkim szukajacym dobrego dentysty w Radomiu i okolicy. Ja jestem bardzo zadowolony. Polecam dr Janik, która jest swietnym fachowcem. Pozdrawiam caly zespol Andrzej
sshe sshee
sshe sshee
16:24 18 Sep 19
Bardzo polecam leczenie u Pani Doktor Janik-Podgórskiej. Kompetentna osoba o dużej wiedzy.
Julia Nowacka
Julia Nowacka
07:34 12 Sep 19
Miałam wykonywane leczenie w gabinecie Orto Live i jestem bardzo zadowolona. Szczególnie polecam dr Janik-Podgórską, która widać że jest fachowcem a do swojej pracy podchodzi z wielką pasją.
Patryk Janusz
Patryk Janusz
10:44 09 Jul 19
Pani Doktor to osoba z niesamowitą empatią do drugiej osoby. Sympatyczne i profesjonalne podejście przekłada się na dobrą współpracę z gabinetem :)
Sylwia K.
Sylwia K.
21:09 30 May 19
Dr Janik gada obszernie na każdej wizycie co za tym idzie? Czas leczenia o ile można to tak nazwać wydłuża się. Cena za wizyty ktore skończyły się na gadaniu kosmiczne. Pani doktor na każdej z wizyt powtarzała to samo zamiast przejść do działania. Nie polecam.
Ola Potocka
Ola Potocka
09:10 05 Oct 18
Wygórowane ceny (wyższe niż w Warszawie) i przedłużanie leczenia to wizytówka gabinetu dr Janik.
Aleksandra Węglarz
Aleksandra Węglarz
09:55 03 Feb 18
Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, iż doktor Janik odmieniła moje życie. Od najmłodszych lat zajmowała się moim zgryzem. Dzięki ogromnej wiedzy, zaangażowaniu i cudownym podejściu do pacjenta wyleczyła moją poważną wadę. Dr Janik to wybitny specjalista, a przy tym niezwykle ciepła osoba, która z empatią, pełnym profesjonalizmem podchodzi do pacjenta. Z czystym sercem polecam i po raz kolejny serdecznie dziękuję...
Zobacz wszystkie opinie

 

Orto-Live
5.0
powered by Facebook
Julia Wu
Julia Wu
2019-09-05T09:08:26+0000
Polecam. Chodzę regularnie na wizyty od dłuższego czasu i jestem bardzo zadowolona!
Przemyslaw Skrzek
Przemyslaw Skrzek
2018-03-27T23:02:05+0000
Rafał Janas
Rafał Janas
2018-03-21T20:34:54+0000
super atmosfera, profesjonalna obsługa i pełne zadowolenie
Magdalena Nowacka
Magdalena Nowacka
2018-02-26T12:43:11+0000
Najlepsi z najlepszych !
Asia Wojtunik
Asia Wojtunik
2018-02-24T08:56:41+0000
Kasia Zakrzewska
Kasia Zakrzewska
2018-02-06T15:29:23+0000
Aleksandra Markowska
Aleksandra Markowska
2017-10-31T13:45:29+0000
Pełen profesjonalizm � 10/10!
Stanisław Skrzyński
Stanisław Skrzyński
2017-08-11T21:41:31+0000
Kasia Janicka
Kasia Janicka
2017-06-24T13:27:18+0000
Agata Niewadzisz
Agata Niewadzisz
2017-06-12T18:47:39+0000
Patrycja Zasada
Patrycja Zasada
2017-04-10T19:02:34+0000
Julia Szerling-Pielas
Julia Szerling-Pielas
2017-03-20T12:58:50+0000
Wiola Kądrowska
Wiola Kądrowska
2017-03-17T14:06:05+0000
Katarzyna Niedużak
Katarzyna Niedużak
2017-02-21T18:21:57+0000
Małgorzata Bartoszcze-Tomaszewska
Małgorzata Bartoszcze-Tomaszewska
2016-12-07T21:33:04+0000
Barbara Rozińska
Barbara Rozińska
2016-05-21T19:05:04+0000
Super pełen profesjonalizm. Polecam serdecznie
Bogusław Kopka
Bogusław Kopka
2016-01-14T08:13:13+0000
Bardzo dobra klinika, życzliwi ludzie, kompleksowe leczenie z udziałem różnych specjalistów. Podejmują decyzję o zastosowaniu leczenia po konsultacjach z różnymi lekarzami, szybka i profesjonalna diagnoza, dzięki czemu nie trzeba tracić czasu i pieniędzy na dodatkowe badania. Polecam, dr hab. Bogusław Kopka, prof. historiiread more
Aleksandra Korycka
Aleksandra Korycka
2015-12-23T20:02:43+0000
Magdalena Zakonnik
Magdalena Zakonnik
2015-07-23T10:44:26+0000
Linda Banasik
Linda Banasik
2015-07-09T20:32:13+0000
Konrad Chmielewski
Konrad Chmielewski
2015-03-10T08:14:57+0000
Ola Janik
Ola Janik
2015-03-09T22:34:32+0000
Ada Gruszczak
Ada Gruszczak
2015-03-09T19:14:25+0000
Michał Czyżewski
Michał Czyżewski
2015-03-08T23:17:21+0000
10 RZECZY, które powinieneś wiedzieć,
zanim wybierzesz swojego dentystę
   

Przeczytaj także porady naszych ekspertów

   
Aparat kosmetyczny – czym się różni od zwykłego?
aparat ceramiczny aparat kosmetyczny aparat kryształowy aparat porcelanowy aparat samoligaturujący Orto-Live

Aparat kosmetyczny – co to takiego? Co wyróżnia ten rodzaj aparatu ortodontycznego? Już za chwilę wszystko wyjaśnimy.   Kosmetyczny aparat ortodontyczny – czym się wyróżnia? Nikogo […]


Czytaj
Ząb zatrzymany
chirurgiczne usunięcie zęba Orto-Live ząb zatrzymany zatrzymanie zęba

Ząb zatrzymany – przyczyny, objawy leczenie. O tym wszystkim przeczytasz w dzisiejszym wpisie. Zapraszamy! Dowiedz się, jak rozpoznać tę nieprawidłowość i jak radzić sobie z zębem zatrzymanym.   Ząb […]


Czytaj
Resekcja wierzchołka korzenia
leczenie kanałowe resekcja wierzchołka zęba wypełnienie wsteczne zapalenie tkanek

Resekcja wierzchołka korzenia – brzmi tajemniczo? A to tylko nazwa zabiegu stomatologicznego. Na czym polega taki zabieg i w jaki sposób się go wykonuje? Czytaj dalej, a poznasz szczegóły! […]


Czytaj
Wszelkie prawa zastrzeżone