Paradontoza – przyczyny, objawy i leczenie


, Paradontoza – przyczyny, objawy i leczenie
choroby jamy ustnej dziąsła Orto-Live paradontoza

Paradontoza jest poważnym zapaleniem przyzębia. To najczęstsze obok próchnicy schorzenie jamy ustnej. Choroba ta uszkadza struktury otaczające i utrzymujące zęby: cement korzeniowy, ozębną, dziąsło, kość wyrostka zębodołowego. Na czym polega paradontoza, jak rozpoznać jej objawy i w jaki sposób przebiega leczenie?

 

Objawy paradontozy

Paradontoza rozwija się etapami. Na początku objawy są stosunkowo lekkie i mogą nie budzić dużego zaniepokojenia – ograniczają się do niewielkiej bolesności, nabrzmienia i krwawienia z dziąseł. Niestety w miarę upływu czasu choroba się rozwija – bakterie przemieszczają się do przestrzeni międzyzębowych, a następnie do kieszonek dziąsłowych. Gromadzą się w nich i stają się powodem procesów gnilnych. Objawem, który daje o tym znać, jest przykry zapach z ust.

Gdy paradontoza postępuje, zostają odsłonięte kieszonki, a potem również korzenie zębów. Bakterie przypuszczają atak na ozębną, przez co osłabieniu ulegają połączenia między zębami a otaczającymi je tkankami. W efekcie dochodzi do rozchwiania zębów, co ostatecznie prowadzi do ich utraty.

Jakie zatem objawy powinny wzbudzić twój niepokój? Krwawienie dziąseł, występujące samoistnie lub pod wpływem szczotkowania, nieprzyjemny zapach i posmak w ustach, nadwrażliwość zębów na temperaturę, zaczerwienienie i obrzęk dziąseł, wysunięcia, wychylenia i ruchomość zębów, ropna wydzielina. Jeśli zauważysz u siebie takie symptomy, mogą one świadczyć właśnie o paradontozie. Trzeba więc szybko podjąć jakieś działania. Ale skąd właściwie bierze się paradontoza?

 

Jakie są przyczyny paradontozy?

U źródła paradontozy leży przede wszystkim niewłaściwa higiena jamy ustnej. Po każdym spożyciu pokarmów i napojów na zębach osiadają resztki pokarmowe. Jeżeli ich nie usuniesz, gromadzą się tam bakterie i powstaje płytka bakteryjna. Jeżeli nie wyczyści się jej odpowiednio szybko, to już po kilkunastu godzinach ulega ona stwardnieniu, zmieniając się w kamień nazębny. Kamień natomiast przyczynia się do rozwoju chorób przyzębia – jedną z nich jest właśnie paradontoza.

Pewne czynniki zwiększają ryzyko paradontozy. Należą do nich czynniki genetyczne – skłonność do chorób dziąseł można odziedziczyć. Innym czynnikiem jest wiek. Wprawdzie choroby przyzębia mogą rozwijać się już w wieku 18 lat, a nawet jeszcze wcześniej, ale najczęściej pojawiają się po 35 roku życia. W okresie starości choroba ma gorsze konsekwencje – to wtedy występuje większe ryzyko utraty zębów i kości.

Grupą bardziej zagrożoną paradontozą są palacze. Nie tylko występuje u nich większe prawdopodobieństwo rozwoju paradontozy, ale też choroba ta szybciej u nich przebiega, a leczenie ma mniejszą skuteczność.

Rozwój paradontozy jest też wspomagany przez niezdrową dietę, w której dużo jest przetworzonej żywności i rafinowanych węglowodanów.

 

Jak leczy się paradontozę?

Paradontozę najłatwiej się leczy, kiedy choroba znajduje się dopiero w początkowej fazie. Na tym etapie niepotrzebne są inwazyjne zabiegi. Wystarczy, że stomatolog poinstruuje Pacjenta w zakresie zasad higieny jamy ustnej, technik szczotkowania i doboru odpowiedniej szczoteczki.

Jeżeli osad nazębny jest już dobrze widoczny, powinno się wykonać zabieg higienizacji – usunąć dokładnie płytkę i kamień nazębny, zabezpieczyć powierzchnię zębów przed powrotnym tworzeniem się osadu. W dalszym postępowaniu przeprowadzane jest czyszczenie kieszonek przyzębowych. Mowa o kiretażu, polegającym na wyeliminowaniu z kieszonki dziąsłowej ziarniny zapalnej i skupisk bakterii oraz na oczyszczeniu korzenia zęba z płytki nazębnej i kamienia. Zabieg ten pozwala na spłycenie kieszonki dziąsłowej i eliminację czynników powodujących stan zapalny.

 

Co możesz teraz zrobić?

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że paradontoza jest niebezpiecznym schorzeniem. Jeżeli dostrzegasz u siebie niepokojące objawy, podejmij kroki jak najszybciej. Umów się na wizytę w Orto-Live, a zdiagnozujemy problem i podejmiemy odpowiednie środki zaradcze. Możesz to zrobić, dzwoniąc pod numer [numr_telefonu_link] lub wypełniając formularz.

Przeczytaj pozostałe wpisy na naszym blogu
Leczenie kanałowe w 1 dzień
leczenie kanałowe nowoczesna stomatologia Orto-Live Radom

Leczenie kanałowe nie ma dobrej opinii. Wielu Pacjentów dalej kojarzy ten zabieg z długim i bolesnym doświadczeniem. Na szczęście są to już zamierzchłe czasy! Współcześnie wykorzystuje się nowoczesne […]


Czytaj
Wpływ alkoholu na zdrowie jamy ustnej
alkohol jama ustna Orto-Live skutki spożywania alkoholu

Alkohol pojawia się jako nieodłączny element przy wielu okazjach, nie tylko gdy trzeba uczcić jakąś okoliczność, ale i zwyczajnie, podczas wyjścia z przyjaciółmi. Oczywiście wiadomo, że jeśli się go spożywa, […]


Czytaj
Jaką wybrać pastę do zębów?
Orto-Live pasta wybielająca pasta z fluorem pasty

Mycie zębów jest kluczem do utrzymania zdrowia uzębienia i jamy ustnej. Ale jaką pastę używać do tego celu? Poszczególne pasty różnią się składem, dlatego, żeby dobrze wybrać, trzeba wiedzieć, […]


Czytaj

ORTO-LIVE - wysoko oceniana stomatologia

Zobacz, co mówią o nas Pacjenci

 

Klinika ORTO-LIVE


 

Orto-Live
4.5
Based on 19 reviews
powered by Google
Monika Luks
Monika Luks
12:34 12 Aug 20
Od kilku lat chodzę jestem Pacjentką Orto-Live i jestem bardzo zadowolona. Pani Doktor jest bardzo miła i zawsze porozmawia ze mną i opiszę co robić, aby zachować zdrowe zęby. Mimo, że kiedyś obawiałem się dentysty, to teraz nie mam żadnych problemów z zębami, co w dużej mierze jest zasługą Orto-Live. Pozdrawiam i Polecam
Anna Kowalska
Anna Kowalska
09:36 24 Mar 20
Pani Doktor Podgórska sprawia że można zapomnieć że jest się u dentysty. Dzięki niej wizyty u dentysty stały się dla mnie przyjemnością co kiedyś wydawało się niemożliwe :) Ślicznie dziękuję! :)
Janina Luc
Janina Luc
09:50 20 Feb 20
Szczerze polecam gabinet Orto Live. Mialam tu zakladana proteze i jestem bardzo zadowolona poniewaz teraz moge sie usmiechac i bez problemu jesc posilki a wczesniej unikalam. Bardzo dziekuje calemu zespolowi
Monika Dawidowska
Monika Dawidowska
14:03 15 Jan 20
Do gabinetu trafiłam z polecenia koleżanki i muszę jej bardzo podziękować :) Jestem po leczeniu ortodontycznym u Pani Doktor Janik-Podgórskiej która jest znakomitym fachowcem i pomogła mi uporać się z bardzo poważną wadą zgryzu jaką miałam :) Bardzo dziękuje Pani doktor oraz całemu zespołowi za podejście do Pacjenta. Nigdy do tej pory nie czułam się u dentysty tak swobodnie jak w Orto-Live :)
Hanka Jabłońska
Hanka Jabłońska
12:02 03 Jan 20
Jestem bardzo zadowolona z leczenia zachowawczego oraz ortodontycznego jakie miałam wykonywane w klinice Orto-Live :)) Wszystko przebiegało tak jak zostało mi wytłumaczone na początku leczenia za co jestem bardzo wdzięczna :)
Łukasz Malicki
Łukasz Malicki
08:40 13 Nov 19
Świetne miejsce dla Pacjentów w każdym wieku :) Miałem wykonywane złożone leczenie i jestem bardzo zadowolony :) Mój syn również rozpoczął przygodę z dentystą od tego gabinetu i jest zachwycony :) Pozdrawiam cały zespół :)
Dawid Nowak
Dawid Nowak
09:16 17 Oct 19
Miałem wykonywane leczenie ortododontyczne w Orto-Live i jestem bardzo zadowolony. Polecam wszystkim i dziękuję :)
Andrzej Wita
Andrzej Wita
09:09 17 Oct 19
Polecam wszystkim szukajacym dobrego dentysty w Radomiu i okolicy. Ja jestem bardzo zadowolony. Polecam dr Janik, która jest swietnym fachowcem. Pozdrawiam caly zespol Andrzej
sshe sshee
sshe sshee
16:24 18 Sep 19
Bardzo polecam leczenie u Pani Doktor Janik-Podgórskiej. Kompetentna osoba o dużej wiedzy.
Julia Nowacka
Julia Nowacka
07:34 12 Sep 19
Miałam wykonywane leczenie w gabinecie Orto Live i jestem bardzo zadowolona. Szczególnie polecam dr Janik-Podgórską, która widać że jest fachowcem a do swojej pracy podchodzi z wielką pasją.
Patryk Janusz
Patryk Janusz
10:44 09 Jul 19
Pani Doktor to osoba z niesamowitą empatią do drugiej osoby. Sympatyczne i profesjonalne podejście przekłada się na dobrą współpracę z gabinetem :)
Sylwia K.
Sylwia K.
21:09 30 May 19
Dr Janik gada obszernie na każdej wizycie co za tym idzie? Czas leczenia o ile można to tak nazwać wydłuża się. Cena za wizyty ktore skończyły się na gadaniu kosmiczne. Pani doktor na każdej z wizyt powtarzała to samo zamiast przejść do działania. Nie polecam.
Ola Potocka
Ola Potocka
09:10 05 Oct 18
Wygórowane ceny (wyższe niż w Warszawie) i przedłużanie leczenia to wizytówka gabinetu dr Janik.
Aleksandra Węglarz
Aleksandra Węglarz
09:55 03 Feb 18
Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, iż doktor Janik odmieniła moje życie. Od najmłodszych lat zajmowała się moim zgryzem. Dzięki ogromnej wiedzy, zaangażowaniu i cudownym podejściu do pacjenta wyleczyła moją poważną wadę. Dr Janik to wybitny specjalista, a przy tym niezwykle ciepła osoba, która z empatią, pełnym profesjonalizmem podchodzi do pacjenta. Z czystym sercem polecam i po raz kolejny serdecznie dziękuję...
Zobacz wszystkie opinie

 

Orto-Live
5.0
powered by Facebook
Julia Wu
Julia Wu
2019-09-05T09:08:26+0000
Polecam. Chodzę regularnie na wizyty od dłuższego czasu i jestem bardzo zadowolona!
Przemyslaw Skrzek
Przemyslaw Skrzek
2018-03-27T23:02:05+0000
Rafał Janas
Rafał Janas
2018-03-21T20:34:54+0000
super atmosfera, profesjonalna obsługa i pełne zadowolenie
Magdalena Nowacka
Magdalena Nowacka
2018-02-26T12:43:11+0000
Najlepsi z najlepszych !
Asia Wojtunik
Asia Wojtunik
2018-02-24T08:56:41+0000
Kasia Zakrzewska
Kasia Zakrzewska
2018-02-06T15:29:23+0000
Aleksandra Markowska
Aleksandra Markowska
2017-10-31T13:45:29+0000
Pełen profesjonalizm � 10/10!
Stanisław Skrzyński
Stanisław Skrzyński
2017-08-11T21:41:31+0000
Kasia Janicka
Kasia Janicka
2017-06-24T13:27:18+0000
Agata Niewadzisz
Agata Niewadzisz
2017-06-12T18:47:39+0000
Patrycja Zasada
Patrycja Zasada
2017-04-10T19:02:34+0000
Julia Szerling-Pielas
Julia Szerling-Pielas
2017-03-20T12:58:50+0000
Wiola Kądrowska
Wiola Kądrowska
2017-03-17T14:06:05+0000
Katarzyna Niedużak
Katarzyna Niedużak
2017-02-21T18:21:57+0000
Małgorzata Bartoszcze-Tomaszewska
Małgorzata Bartoszcze-Tomaszewska
2016-12-07T21:33:04+0000
Barbara Rozińska
Barbara Rozińska
2016-05-21T19:05:04+0000
Super pełen profesjonalizm. Polecam serdecznie
Bogusław Kopka
Bogusław Kopka
2016-01-14T08:13:13+0000
Bardzo dobra klinika, życzliwi ludzie, kompleksowe leczenie z udziałem różnych specjalistów. Podejmują decyzję o zastosowaniu leczenia po konsultacjach z różnymi lekarzami, szybka i profesjonalna diagnoza, dzięki czemu nie trzeba tracić czasu i pieniędzy na dodatkowe badania. Polecam, dr hab. Bogusław Kopka, prof. historiiread more
Aleksandra Korycka
Aleksandra Korycka
2015-12-23T20:02:43+0000
Magdalena Zakonnik
Magdalena Zakonnik
2015-07-23T10:44:26+0000
Linda Banasik
Linda Banasik
2015-07-09T20:32:13+0000
Konrad Chmielewski
Konrad Chmielewski
2015-03-10T08:14:57+0000
Ola Janik
Ola Janik
2015-03-09T22:34:32+0000
Ada Gruszczak
Ada Gruszczak
2015-03-09T19:14:25+0000
Michał Czyżewski
Michał Czyżewski
2015-03-08T23:17:21+0000
10 RZECZY, które powinieneś wiedzieć,
zanim wybierzesz swojego dentystę
   

Przeczytaj także porady naszych ekspertów

   
Papierosy a zdrowie jamy ustnej
choroby jamy ustnej Orto-Live papierosy skutki palenia

Że papierosy szkodzą, o tym wszyscy już wiedzą. Ale czy wiesz, że nie tylko dla płuc są one szkodliwe? Palenie papierosów niekorzystnie odbija się również na stanie zębów i jamy ustnej.   […]


Czytaj
Nadwrażliwość zębów
ból nadwrażliwe zęby nadwrażliwość zębów Orto-Live

Ząb reaguje w zetknięciu z zimnym lub gorącym posiłkiem? A może daje o sobie znać, gdy jesz coś kwaśnego lub słodkiego? Znasz ten ból? Prawdopodobnie to nadwrażliwe zęby. Nie jest to […]


Czytaj
Zanik kości jamy ustnej
dno zatoki jama ustna Orto-Live zanik kości zatoka

Może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale nawet utrata pojedynczego zęba niesie ze sobą poważne konsekwencje. Należy do nich zanik tkanki kostnej w jamie ustnej. Z tego artykułu […]


Czytaj
Wszelkie prawa zastrzeżone