

Czasami po założeniu aparatu pojawiają się małe problemy. Podpowiadamy jak sobie z nimi poradzić.
Podrażnienie policzków przez zamki ortodontyczne — aby zamki mniej traumatyzowały śluzòwkę, można je okleić specjalnym woskiem. Gdy dojdzie jednak do podrażnienia, aby uśmieżyć ból można zastosować maści osłaniające dostępne w aptece bez recepty. Należy również ograniczyć stosowanie płukanek z alkoholem, które dodatkowo podrażniają uszkodzone miejsca. Sytuacja ta ma miejsce zazwyczaj zaraz po założeniu aparatu, po pewnym czasie jama ustna przyzwyczaja się do zmienionych warunków i nie powoduje dolegliwości bólowych.
Ból zębów po wizycie — pojawia się z powodu przyłożenia do zębów większej siły niż dotychczas, jest to jednak konieczne do zmiany ich ustawienia. Trwa zazwyczaj do około 1 tygodnia — każdy z nas ma inną tolerancję i próg bólu. Należy w tym okresie spożywać pokarmy miękkie, a w przypadku silniejszego bólu sprawdzają się tabletki przeciwbólowe dostępne bez recepty.
Bolące, obrzęknięte, krwawiące dziąsła — najczęściej przyczyny szuka się w niedostatecznej higienie jamy ustnej, która w przypadku noszenia aparatów ortodontycznych stałych musi być perfekcyjna. Należy dokładnie oczyszczać wszystkie powierzchnie zębów i aparatu (bardzo częstym błędem jest omijanie miejsc krwawiących — powoduje to tylko nawarstwianie się problemu). Gdy nie jesteś w stanie oczyścić wszystkich osadów i kamienia to znak, że należy wykonać higienizację w gabinecie stomatologicznym.
Utrata lub poluzowanie zamka — powodem może być spożywanie zbyt twardych lub kleistych pokarmów, uraz mechaniczny czy też nawykowe nagryzanie na jakiś przedmiot (np. długopis). W tej sytuacji należy zgłosić się jak najszybciej do gabinetu.
Utrata ligatury elastycznej — najlepszym wyjściem byłoby zgłosić się do gabinetu, lecz jeżeli jest to niemożliwe, można z tym poczekać do następnej wizyty.
Przerwanie lub utrata retainera — w sytuacji podrażniania śluzówki drutem można dogiąć jego końce do zęba i umówić się na wizytę w celu naprawy uszkodzenia, aby utrzymać wyniki leczenia. W międzyczasie należy częściej zakładać aparat retencyjny ruchomy.
Ruszające się zęby podczas leczenia ortodontycznego — jest to sytuacja naturalna i oczywiście przejściowa: aby zęby mogły przemieścić się w inne miejsce, na początku muszą się delikatnie rozruszać. Jeżeli jednak zauważysz znacznie zwiększoną ruchomość poinformuj o tym lekarza prowadzącego.