Krwawienie dziąseł to częsty problem zdrowotny, który może wskazywać na różne nieprawidłowości w jamie ustnej. Jest to nie tylko uciążliwe zjawisko, ale także może być pierwszym sygnałem rozwijającego się zapalenia dziąseł. Co warto więc wiedzieć na ten temat?
Spis treści
Główne przyczyny krwawienia dziąseł:
Zapalenie dziąseł: Jest to najczęstsza przyczyna krwawienia dziąseł, spowodowana nagromadzeniem się płytki nazębnej wokół dziąseł. Nieleczone może prowadzić do bardziej zaawansowanych stanów zapalnych.
Nieprawidłowa technika szczotkowania zębów: Zbyt mocne szczotkowanie lub używanie zbyt twardej szczoteczki może prowadzić do uszkodzenia delikatnych tkanek dziąseł, powodując ich krwawienie.
Niedostateczna higiena jamy ustnej: Regularne szczotkowanie zębów i nitkowanie są niezwykle istotne i pozwalają usunąć nagromadzoną płytkę nazębną. Jeśli te czynności zostaną zaniedbane, może pojawić się ryzyko rozwoju stanów zapalnych dziąseł.
Czynniki ogólnoustrojowe: Choroby takie jak cukrzyca czy niedobory witamin (szczególnie witaminy C) mogą osłabiać zdrowie dziąseł, zwiększając ryzyko krwawienia.
Jak zapobiegać krwawieniu dziąseł?
Skuteczne zapobieganie krwawieniu dziąseł opiera się na regularnej opiece stomatologicznej i właściwej higienie jamy ustnej. Oto najważniejsze kroki:
Regularne szczotkowanie zębów: Szczotkowanie zębów przynajmniej 2 razy dziennie przez co najmniej 2 minuty przy użyciu miękkiej szczoteczki.
Nitkowanie zębów: Codzienne nitkowanie zębów pomaga w usuwaniu płytki nazębnej i resztek jedzenia z miejsc niedostępnych dla szczoteczki.
Higienizacja: Profesjonalne oczyszczanie zębów u dentysty co pół roku pomaga wczesnemu wykrywaniu i leczeniu problemów z dziąsłami.
Unikanie palenia tytoniu: Palenie papierosów i używanie innych produktów tytoniowych może prowadzić do pogorszenia zdrowia dziąseł.
Zdrowa dieta: Dieta bogata w witaminy i minerały, szczególnie witaminę C, wspiera zdrowe dziąsła i tkanki.
Krwawienie dziąseł a paradontoza
Krwawienie dziąseł może być wynikiem różnych stanów chorobowych, takich jak paradontoza. W przypadku podejrzenia takiej diagnozy należy skonsultować się z naszym lekarzem stomatologiem, który po dokładnym wywiadzie przeprowadzi odpowiednie badania. Specjalizujący się w leczeniu chorób tkanek otaczających zęby, periodontolog, ustali indywidualny plan terapii.
W przypadku, gdy paradontoza zostanie potwierdzona, należy starannie zadbać o zdrowie jamy ustnej. Podstawą będzie codzienna higiena (regularne szczotkowanie zębów przynajmniej 2 razy dziennie oraz nitkowanie przestrzeni międzyzębowych po posiłkach). Jeszcze bardziej istotne staną się wówczas także regularne wizyty kontrolne oraz profesjonalna higienizacja raz do roku. To dzięki nim będzie można skutecznie hamować rozwój paradontozy i walczyć z jej objawami.
Krwawiące dziąsła? Zgłoś się do Orto-Live
Masz problem z dziąsłami? Nasz zespół nie tylko przeprowadzi dokładny wywiad dotyczący Twojego stanu zdrowia jamy ustnej, ale także zapewni kompleksową diagnostykę. Gdy zajdzie taka potrzeba, zostanie opracowany również spersonalizowany plan leczenia, dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb. Ponadto nasz zespół oferuje profesjonalną higienizację, która zapewnia skuteczne usunięcie kamienia nazębnego i płytki bakteryjnej. Wierzymy również, że ogromne znaczenie ma edukacja. Dlatego też wspieramy naszych Pacjentów i dostarczamy im informacji na temat właściwej pielęgnacji jamy ustnej.
Dowiedz się więcej
Chcesz zadbać o swoją jamę ustną? Czekamy zatem na Ciebie w naszym gabinecie. Na wizytę zapiszesz się telefonicznie 602 660 944 lub poprzez wygodny formularz kontaktowy.