Resekcja wierzchołka korzenia – brzmi tajemniczo? A to tylko nazwa zabiegu stomatologicznego. Na czym polega taki zabieg i w jaki sposób się go wykonuje? Czytaj dalej, a poznasz szczegóły!
Spis treści
Na czym polega resekcja wierzchołka korzenia?
Resekcja wierzchołka korzenia jest chirurgicznym zabiegiem polegającym na odcięciu wierzchołka korzenia zęba, w którym rozwinął się stan zapalny. Zabieg ten wykonuje się w takich przypadkach, w których zawiodło leczenie kanałowe.
Po nieudanym kanałowym standardowym działaniem jest przeprowadzenie re-endo, czyli powtórnego leczenia kanałowego, zdarza się jednak, że również i ten zabieg nie przyniesie pożądanych efektów. Co w takiej sytuacji? Odpowiedzią jest właśnie resekcja wierzchołka korzenia. Zabieg ten pozwala chirurgowi na uzyskanie dostępu do źródła infekcji, a Pacjenta może uratować przed przykrą alternatywą, czyli usunięciem zęba.
Kiedy wykonuje się resekcję wierzchołka korzenia?
Jak przed chwilą powiedzieliśmy, resekcja wierzchołka korzenia jest wykonywana, gdy leczenie kanałowe nie przyniosło efektu. Powody, dla których leczenie kanałowe zawiodło, bywają różne. Zdarza się to na przykład w sytuacji, gdy jakiś kanał zostanie przeoczony podczas zabiegu albo niewystarczająco dokładnie wypełniony. Kanałowe może też zawieść pokładane w nim oczekiwania, jeżeli do jego przeprowadzenia zostaną użyte materiały wątpliwej jakości.
Jeżeli leczenie kanałowe zostanie wykonane nieprawidłowo, rozwijają się procesy zapalne, takie jak zapalenie tkanek okołowierzchołkowych. Wówczas trzeba szybko podjąć interwencję, zanim sprawy zajdą za daleko i ząb będzie nie do odratowania. Rozwiązaniem jest właśnie resekcja wierzchołka korzenia.
Nie zawsze jednak można lub powinno się przeprowadzić taki zabieg. Czasem zmiany chorobowe mają już tak duży zasięg, że resekcja nie pomoże. Nie przeprowadza się jej, jeżeli stan zapalny obejmuje więcej niż jedną trzecią przywierzchołkowej części zęba.
Przeciwwskazaniem do resekcji wierzchołka korzenia jest także zanik kości otaczającej korzeń zęba oraz podłużne złamanie korzenia. Zabiegu nie wykonuje się też u Pacjentek w ciąży, ani u osób cierpiących na cukrzycę, nadciśnienie i choroby tarczycy.
Jak wykonuje się resekcję wierzchołka korzenia zęba?
Zabieg resekcji wierzchołka korzenia jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Na początek chirurg musi naciąć śluzówkę w okolicy korzenia. Następnie, posługując się wiertarką kostną lub dłutem stomatologicznym, wycina okienko kostne. Jego średnica powinna wynosić przynajmniej cztery milimetry. W ten sposób lekarz uzyskuje dostęp do korzenia,
Następnie chirurg usuwa stany zapalne poprzez odcięcie wierzchołka korzenia. Kolejnym krokiem jest wyrównanie brzegów kości i oczyszczenie ubytku, by wypełnić go od strony wierzchołka (to tak zwane wypełnienie wsteczne). Na koniec chirurg zaszywa ranę. Należy pozostawić ją do wygojenia.
W niektórych przypadkach procedura ta jest rozbudowana o uzupełnienie usuniętego kostnego fragmentu przy pomocy specjalnego kościozastępczego materiału. To przyśpiesza gojenie się kości.
Co możesz teraz zrobić?
W nowoczesnej stomatologii ekstrakcję, czyli usunięcie zęba, traktuje się jako ostateczność. Każdy ząb pełni w jamie ustnej istotną funkcję, dlatego nie powinno się pozbywać naturalnych zębów, jeżeli nie jest to bezwzględnie konieczne. Brak nawet pojedynczego zęba wpływa na zdrowie jamy ustnej i estetykę twarzy, przyczyniając się między innymi do stopniowego zaniku kości.
Z tego powodu, jeśli tylko dostępne są inne metody, należy po nie sięgać. Taką metodą, pozwalającą uniknąć utraty zęba, jest właśnie resekcja wierzchołka korzenia. Jeżeli nie wiesz, czy w Twoim przypadku przeprowadzenie takiego zabiegu jest możliwe i wskazane, przyjdź do Orto-Live. Dokonamy dokładnej diagnozy i oceny, by znaleźć najlepsze rozwiązanie Twoich stomatologicznych problemów. Możesz umówić się na wizytę, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.