fbpx

Retencja zębów – jak utrwala się efekty leczenia ortodontycznego?


, Retencja zębów – jak utrwala się efekty leczenia ortodontycznego?
nakładki Orto-Live ortodoncja retencja retencja zębów

Retencja służy utrwaleniu efektów leczenia ortodontycznego. W jaki sposób się to osiąga i jakie aparaty stosowane są do tego celu?

 

Co to jest retencja?

Retencja jest ostatnią fazą leczenia ortodontycznego, służącego skorygowaniu wad zgryzu. Leczenie ortodontyczne rozpoczyna się od konsultacji, podczas których lekarz przeprowadza wywiad i dokładną diagnostykę pozwalającą określić charakter wady i zaproponować odpowiednie rozwiązanie. Rozwiązaniem tym jest często aparat ortodontyczny. Stały lub ruchomy, stopniowo przemieszcza zęby na odpowiednie miejsce. Podczas leczenia ważne są regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym – służą one monitorowaniu postępów terapii oraz wymianie ligatur.

To dość długotrwały proces. Leczenie aparatem ortodontycznym z reguły trwa 12-18 miesięcy, choć u dorosłych Pacjentów bywa nawet dłuższe. Trzeba jednak wiedzieć, że zdjęcie aparatu wcale nie oznacza jeszcze końca leczenia ortodontycznego. I tu dochodzimy do sedna sprawy – ostatnim etapem leczenia ortodontycznego, jak już wcześniej napisaliśmy, jest właśnie retencja, zwana także leczeniem stabilizującym.

Leczenie aparatem ortodontycznym koryguje wady zgryzu, natomiast retencja ma za zadanie utrwalić efekty tego leczenia i ustabilizować wyleczony zgryz.

 

Dlaczego retencja jest potrzebna?

Leczenie retencyjne jest potrzebne, ponieważ bez niego zęby mogą powracać do wcześniejszego, nieprawidłowego ułożenia. Dzieje się tak dlatego, że mechanizmy działające w organizmie sprawiają, iż po powstaniu nagłych zmian samodzielnie dąży on do przywrócenia poprzedniego stanu. Zatem po zdjęciu aparatu ortodontycznego zęby przez jakiś czas będą próbowały wrócić na wcześniejsze miejsce. Sytuacja ta jest szczególnie wyraźna u starszych Pacjentów – u osób, które miały wadę zgryzu przez długie lata, tendencja do odwracania efektów leczenia ortodontycznego jest większa.

 

Jak przebiega retencja zębów?

Wiemy zatem już, jakiemu celowi służy retencja zębów. Ale w jaki sposób się ją przeprowadza? Jakie metody stosuje się, aby utrzymać efekty leczenia ortodontycznego?

Otóż leczenie retencyjne również odbywa się za pomocą specjalnego aparatu. Mowa tu o aparacie retencyjnym. Ortodonta wybiera odpowiedni dla Pacjenta aparat retencyjny, biorąc pod uwagę długość leczenia, trudności napotkane w jego trakcie, styl życia Pacjenta oraz charakter wyleczonej wady zgryzu.

Retencja może być stała lub ruchoma. Stały aparat retencyjny ma formę metalowego drucika lub włókna szklanego przyklejonego na wewnętrzną stronę górnych i dolnych zębów. Jest on przymocowany na stałe, więc nosi się go całodobowo i przez wszystkie dni w tygodniu. Jego zaletą jest to, że znajduje się na wewnętrznej stronie zębów, jest więc niewidoczny. Może jednak nieco utrudniać codzienną higienę jamy ustnej.

Retencja ruchoma odbywa się za pomocą aparatu retencyjnego w formie przezroczystej nakładki lub akrylowej płytki (płytka Hawleya), którą można swobodnie zakładać i zdejmować z zębów. Oczywiście w okresie leczenia retencyjnego trzeba zadbać o to, by aparat był na miejscu przez wymaganą ilość czasu, ponieważ przy dłuższym niestosowaniu wada zgryzu może powrócić.

Przez ile godzin na dobę powinno się mieć na zębach ruchomy aparat retencyjny, aby leczenie przyniosło oczekiwany efekt? W początkowym okresie po zakończeniu leczenia ortodontycznego aparat retencyjny powinien być noszony niemal całodobowo, dokładniej przez 20 godzin dziennie, i zdejmowany jedynie do jedzenia i picia ciepłych napojów. Po pewnym czasie (jak długim – to już określa ortodonta) można ograniczyć retencję do stosowania aparatu tylko w nocy.

W następnym etapie retencję jeszcze bardziej się ogranicza – teraz Pacjent musi zakładać aparat już tylko raz na jakiś czas (na przykład na jedną noc w tygodniu), aby skontrolować, czy dobrze przylega on do wszystkich zębów – jeżeli tak, to znaczy, że ustawienie zębów jest stabilne. Takie sprawdzanie należy praktykować dożywotnio.

 

Co możesz teraz zrobić?

Masz wadę zgryzu? Potrzebujesz leczenia ortodontycznego? Przyjdź do Orto-Live. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.

Przeczytaj pozostałe wpisy na naszym blogu
Afty – jak sobie z nimi poradzić?
akty Orto-Live profilaktyka Radom

Być może borykasz się z problemem aft, które znacznie pogarszają jakość Twojego życia. Współcześnie istnieją skuteczne rozwiązania, które w konsekwencji pozwalają znowu cieszyć się pełnią życia. Warto […]


Czytaj
Formularz w treściach

Zapisz się na konsultację Poznaj atuty: Koszt konsultacji od 100 zł Lekarz zweryfikuje stan Twojego uzębienia Poznasz plan i koszty leczenia Po wysłaniu formularza nasza recepcjonistka niezwłocznie skontaktuje […]


Czytaj
Próchnica zębów- jak jej zapobiegać?
Orto-Live próchnica Radom stomatologia zachowawcza

Próchnica zębów jest jedną z najczęstszych chorób o podłożu bakteryjnym, z którymi zgłaszają się Pacjenci do gabinetów stomatologicznych. Niemal każdy jej doświadczył w różnych okresach swojego życia i chociaż wiemy o niej […]


Czytaj

ORTO-LIVE - wysoko oceniana stomatologia

Zobacz, co mówią o nas Pacjenci

 

Klinika ORTO-LIVE


 

Orto-Live
4.5
Based on 19 reviews
powered by Google
Monika Luks
Monika Luks
12:34 12 Aug 20
Od kilku lat chodzę jestem Pacjentką Orto-Live i jestem bardzo zadowolona. Pani Doktor jest bardzo miła i zawsze porozmawia ze mną i opiszę co robić, aby zachować zdrowe zęby. Mimo, że kiedyś obawiałem się dentysty, to teraz nie mam żadnych problemów z zębami, co w dużej mierze jest zasługą Orto-Live. Pozdrawiam i Polecam
Anna Kowalska
Anna Kowalska
09:36 24 Mar 20
Pani Doktor Podgórska sprawia że można zapomnieć że jest się u dentysty. Dzięki niej wizyty u dentysty stały się dla mnie przyjemnością co kiedyś wydawało się niemożliwe :) Ślicznie dziękuję! :)
Janina Luc
Janina Luc
09:50 20 Feb 20
Szczerze polecam gabinet Orto Live. Mialam tu zakladana proteze i jestem bardzo zadowolona poniewaz teraz moge sie usmiechac i bez problemu jesc posilki a wczesniej unikalam. Bardzo dziekuje calemu zespolowi
Monika Dawidowska
Monika Dawidowska
14:03 15 Jan 20
Do gabinetu trafiłam z polecenia koleżanki i muszę jej bardzo podziękować :) Jestem po leczeniu ortodontycznym u Pani Doktor Janik-Podgórskiej która jest znakomitym fachowcem i pomogła mi uporać się z bardzo poważną wadą zgryzu jaką miałam :) Bardzo dziękuje Pani doktor oraz całemu zespołowi za podejście do Pacjenta. Nigdy do tej pory nie czułam się u dentysty tak swobodnie jak w Orto-Live :)
Hanka Jabłońska
Hanka Jabłońska
12:02 03 Jan 20
Jestem bardzo zadowolona z leczenia zachowawczego oraz ortodontycznego jakie miałam wykonywane w klinice Orto-Live :)) Wszystko przebiegało tak jak zostało mi wytłumaczone na początku leczenia za co jestem bardzo wdzięczna :)
Łukasz Malicki
Łukasz Malicki
08:40 13 Nov 19
Świetne miejsce dla Pacjentów w każdym wieku :) Miałem wykonywane złożone leczenie i jestem bardzo zadowolony :) Mój syn również rozpoczął przygodę z dentystą od tego gabinetu i jest zachwycony :) Pozdrawiam cały zespół :)
Dawid Nowak
Dawid Nowak
09:16 17 Oct 19
Miałem wykonywane leczenie ortododontyczne w Orto-Live i jestem bardzo zadowolony. Polecam wszystkim i dziękuję :)
Andrzej Wita
Andrzej Wita
09:09 17 Oct 19
Polecam wszystkim szukajacym dobrego dentysty w Radomiu i okolicy. Ja jestem bardzo zadowolony. Polecam dr Janik, która jest swietnym fachowcem. Pozdrawiam caly zespol Andrzej
sshe sshee
sshe sshee
16:24 18 Sep 19
Bardzo polecam leczenie u Pani Doktor Janik-Podgórskiej. Kompetentna osoba o dużej wiedzy.
Julia Nowacka
Julia Nowacka
07:34 12 Sep 19
Miałam wykonywane leczenie w gabinecie Orto Live i jestem bardzo zadowolona. Szczególnie polecam dr Janik-Podgórską, która widać że jest fachowcem a do swojej pracy podchodzi z wielką pasją.
Patryk Janusz
Patryk Janusz
10:44 09 Jul 19
Pani Doktor to osoba z niesamowitą empatią do drugiej osoby. Sympatyczne i profesjonalne podejście przekłada się na dobrą współpracę z gabinetem :)
Sylwia K.
Sylwia K.
21:09 30 May 19
Dr Janik gada obszernie na każdej wizycie co za tym idzie? Czas leczenia o ile można to tak nazwać wydłuża się. Cena za wizyty ktore skończyły się na gadaniu kosmiczne. Pani doktor na każdej z wizyt powtarzała to samo zamiast przejść do działania. Nie polecam.
Ola Potocka
Ola Potocka
09:10 05 Oct 18
Wygórowane ceny (wyższe niż w Warszawie) i przedłużanie leczenia to wizytówka gabinetu dr Janik.
Aleksandra Węglarz
Aleksandra Węglarz
09:55 03 Feb 18
Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, iż doktor Janik odmieniła moje życie. Od najmłodszych lat zajmowała się moim zgryzem. Dzięki ogromnej wiedzy, zaangażowaniu i cudownym podejściu do pacjenta wyleczyła moją poważną wadę. Dr Janik to wybitny specjalista, a przy tym niezwykle ciepła osoba, która z empatią, pełnym profesjonalizmem podchodzi do pacjenta. Z czystym sercem polecam i po raz kolejny serdecznie dziękuję...
Zobacz wszystkie opinie

 

Orto-Live
5.0
powered by Facebook
Julia Wu
Julia Wu
2019-09-05T09:08:26+0000
Polecam. Chodzę regularnie na wizyty od dłuższego czasu i jestem bardzo zadowolona!
Przemyslaw Skrzek
Przemyslaw Skrzek
2018-03-27T23:02:05+0000
Rafał Janas
Rafał Janas
2018-03-21T20:34:54+0000
super atmosfera, profesjonalna obsługa i pełne zadowolenie
Magdalena Nowacka
Magdalena Nowacka
2018-02-26T12:43:11+0000
Najlepsi z najlepszych !
Asia Wojtunik
Asia Wojtunik
2018-02-24T08:56:41+0000
Kasia Zakrzewska
Kasia Zakrzewska
2018-02-06T15:29:23+0000
Aleksandra Markowska
Aleksandra Markowska
2017-10-31T13:45:29+0000
Pełen profesjonalizm � 10/10!
Stanisław Skrzyński
Stanisław Skrzyński
2017-08-11T21:41:31+0000
Kasia Janicka
Kasia Janicka
2017-06-24T13:27:18+0000
Agata Niewadzisz
Agata Niewadzisz
2017-06-12T18:47:39+0000
Patrycja Zasada
Patrycja Zasada
2017-04-10T19:02:34+0000
Julia Szerling-Pielas
Julia Szerling-Pielas
2017-03-20T12:58:50+0000
Wiola Kądrowska
Wiola Kądrowska
2017-03-17T14:06:05+0000
Katarzyna Niedużak
Katarzyna Niedużak
2017-02-21T18:21:57+0000
Małgorzata Bartoszcze-Tomaszewska
Małgorzata Bartoszcze-Tomaszewska
2016-12-07T21:33:04+0000
Barbara Rozińska
Barbara Rozińska
2016-05-21T19:05:04+0000
Super pełen profesjonalizm. Polecam serdecznie
Bogusław Kopka
Bogusław Kopka
2016-01-14T08:13:13+0000
Bardzo dobra klinika, życzliwi ludzie, kompleksowe leczenie z udziałem różnych specjalistów. Podejmują decyzję o zastosowaniu leczenia po konsultacjach z różnymi lekarzami, szybka i profesjonalna diagnoza, dzięki czemu nie trzeba tracić czasu i pieniędzy na dodatkowe badania. Polecam, dr hab. Bogusław Kopka, prof. historiiread more
Aleksandra Korycka
Aleksandra Korycka
2015-12-23T20:02:43+0000
Magdalena Zakonnik
Magdalena Zakonnik
2015-07-23T10:44:26+0000
Linda Banasik
Linda Banasik
2015-07-09T20:32:13+0000
Konrad Chmielewski
Konrad Chmielewski
2015-03-10T08:14:57+0000
Ola Janik
Ola Janik
2015-03-09T22:34:32+0000
Ada Gruszczak
Ada Gruszczak
2015-03-09T19:14:25+0000
Michał Czyżewski
Michał Czyżewski
2015-03-08T23:17:21+0000
10 RZECZY, które powinieneś wiedzieć,
zanim wybierzesz swojego dentystę
   

Przeczytaj także porady naszych ekspertów

   
Aparat kosmetyczny – czym się różni od zwykłego?
aparat ceramiczny aparat kosmetyczny aparat kryształowy aparat porcelanowy aparat samoligaturujący Orto-Live

Aparat kosmetyczny – co to takiego? Co wyróżnia ten rodzaj aparatu ortodontycznego? Już za chwilę wszystko wyjaśnimy.   Kosmetyczny aparat ortodontyczny – czym się wyróżnia? Nikogo […]


Czytaj
Ząb zatrzymany
chirurgiczne usunięcie zęba Orto-Live ząb zatrzymany zatrzymanie zęba

Ząb zatrzymany – przyczyny, objawy leczenie. O tym wszystkim przeczytasz w dzisiejszym wpisie. Zapraszamy! Dowiedz się, jak rozpoznać tę nieprawidłowość i jak radzić sobie z zębem zatrzymanym.   Ząb […]


Czytaj
Resekcja wierzchołka korzenia
leczenie kanałowe resekcja wierzchołka zęba wypełnienie wsteczne zapalenie tkanek

Resekcja wierzchołka korzenia – brzmi tajemniczo? A to tylko nazwa zabiegu stomatologicznego. Na czym polega taki zabieg i w jaki sposób się go wykonuje? Czytaj dalej, a poznasz szczegóły! […]


Czytaj
Wszelkie prawa zastrzeżone