Wraz z upływem lat organizm człowieka ulega przemianom, które odbijają się także na wyglądzie i kondycji jego zębów. Proces starzenia objawia się między innymi pojawieniem się zmarszczek na twarzy, a jak to wygląda w przypadku zębów? W jaki sposób wiek wpływa na ich zdrowie?
Na początku należy zwrócić uwagę na to, że nie tylko wiek jest czynnikiem, który sprzyja pogorszeniu się stanu uzębienia. To, jaki tryb życia prowadzimy oraz jak dbamy o higienę zębów, ma kluczowe znaczenie w utrzymaniu ich zdrowia. Palenie papierosów, picie dużej ilości kawy i herbaty prowadzi do powstawania przebarwień, a w tym pierwszym przypadku może być przyczyną pojawienia się groźnych chorób dziąseł. Pewne zmiany, jakie zachodzą w wyglądzie i strukturze zębów wraz ze starzeniem się organizmu, są nieuniknione. Nie oznacza to jednak, że już nic z tym nie możemy zrobić. Zdrowy tryb życia i nowoczesne metody leczenia stomatologicznego, w tym stomatologia estetyczna, pozwalają cieszyć się ładnymi i zdrowymi zębami przez długi czas. Prawidłowe czyszczenie zębów, dbanie o dietę bogatą w wapń, fosfor, witaminy (D, C, A) oraz regularne wizyty kontrolne u stomatologa to czynniki, na które Pacjenci sami mają wpływ, a od których zależy w dużej mierze zdrowie jamy ustnej.
Spis treści
Jak zmienia się wygląd zębów z biegiem lat?
Jedną z widocznych zmian w wyglądzie zębów, jakie zachodzą wraz z wiekiem, jest ich kolor. Na skutek ścierania się szkliwa dochodzi do odsłonięcia zębiny, która z upływem lat zmienia odcień na ciemniejszy. Także złe nawyki żywieniowe i stosowanie używek to czynniki, które istotnie przyspieszają proces żółknięcia zębów.
Naturalnym zjawiskiem starzenia się organizmu jest ścieranie się powierzchni siecznych i żujących. Wpływa to nie tylko na widoczną zmianę kształtu zębów, lecz także na osłabienie szkliwa, które staje się bardziej wrażliwe i podatne na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. U osób w dojrzałym wieku zwiększa się udział składników nieorganicznych w strukturze szkliwa, co przyczynia się do jego osłabienia – traci połysk i staje się bardziej kruche. Dodatkowo dochodzi do procesów demineralizacji szkliwa, które są związane z nadmiernym wypłukiwaniem wapnia i fosforu.
Jak dbać o zęby w dojrzałym wieku aby były zdrowe i ładne?
Bez względu na wiek, każdemu, komu zależy na utrzymaniu zdrowia zębów, powinno przyświecać przysłowie “lepiej zapobiegać niż leczyć”. Właściwa higiena jamy ustnej, czyli mycie zębów po każdym posiłku – minimum dwa razy dziennie, stosowanie nici dentystycznej lub irygatora do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, pozwoli zapobiec gromadzeniu się osadów, będących przyczyną powstawania bakteryjnej płytki nazębnej i kamienia.
Należy także pamiętać o regularnym przeprowadzaniu higienizacji, czyli piaskowaniu i skalingu w gabinecie stomatologicznym, przynajmniej raz do roku, oraz bieżącym leczeniu ubytków. Zdrowe żywienie i odpowiednio zbilansowana dieta, bogata w witaminy, minerały i białko, suplementacja witaminy D, a także wapnia pozwoli zapobiec niedoborom i tym samym wzmocnić swoje zęby oraz kości.
Co możesz teraz zrobić?
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak dbać o swoje zęby w starszym wieku, odwiedź Orto-Live, tu chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.