

Może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale nawet utrata pojedynczego zęba niesie ze sobą poważne konsekwencje. Należy do nich zanik tkanki kostnej w jamie ustnej. Z tego artykułu dowiesz się, jakie skutki niesie ze sobą ta przypadłość, jak można jej zapobiegać i co zrobić, jeżeli zanik kości już się rozwinie.
Spis treści
Skąd bierze się zanik kości jamy ustnej?
Zanik kości jamy ustnej to proces będący skutkiem utraty zębów. To dlatego, że kiedy łuki zębowe stają się niepełne, kość nie jest w tym miejscu naturalnie obciążana. Skutek jest taki, że z czasem zaczyna zanikać. Dlatego nawet utrata pojedynczego zęba jest sprawą, której nie powinno się bagatelizować – zanik kości to przypadłość, jakiej z pewnością każdy wolałby uniknąć.
Jakie są skutki zaniku kości w jamie ustnej?
Zanik kości pociąga za sobą rozmaite przykre konsekwencje. Najbardziej widoczną z nich jest pogorszenie estetyki twarzy. Pojawiają się głębokie, postarzające zmarszczki i bruzdy, a policzki, które tracą podparcie, robią się stopniowo mniej sprężyste i w efekcie stają się zapadnięte. Przy zaawansowanym ubytku kośćca twarz zaczyna przybierać tak zwany profil starczy, charakterystyczny dla osób w podeszłym wieku. Warto przypomnieć, że niekorzystna zmiana wyglądu może wpłynąć na relacje z otoczeniem i niekorzystnie odbić się na psychicznym komforcie.
Zanik kości jamy ustnej poważnie zwiększa ryzyko powstawania wad zgryzu. Nieprawidłowa ilość tkanki kostnej powoduje zakłócenie wysokości lub szerokości szczęki i żuchwy. co sprawia, że obniża się wysokość zgryzu. Skutkiem takiego stanu rzecz mogą być zaburzenia pracy stawu skroniowo-żuchwowego. Mogą się one przyczyniać do migrenowych bólów głowy.
Zaawansowany zanik kości jest przeciwwskazaniem do przeprowadzenia leczenia implantologicznego, może więc stanąć na przeszkodzie do przywrócenia pełnej funkcjonalności jamy ustnej Pacjenta i jej pełnej estetyki. Implanty zębowe umieszcza się właśnie w kośćcu, z którym się integrują. To właśnie dzięki temu procesowi (zwanemu osteointegracją) implant zyskuje stabilność porównywalną do tej, jaką wykazuje naturalny korzeń zęba.
Zanik kości jamy ustnej – jak mu zapobiegać?
Odpowiedź na to pytanie jest dość oczywista i sama się nasuwa – trzeba przeciwdziałać utracie zęba. Skoro zanik kości jest skutkiem braków zębowych, to nie powinno się dopuścić do powstawania luk w uzębieniu. Dlatego trzeba bardzo dbać o prawidłową higienę zębów i jamy ustnej, a w przypadku próchnicy szybko podejmować leczenie i zawsze starać się uratować ząb. W wielu sytuacjach zamiast usuwać chory ząb można przeprowadzić leczenie kanałowe. Taka alternatywa pozwala uchronić się przed powstaniem luki w uzębieniu i przed zanikiem kości.
Nie zawsze jednak uratowanie zęba jest możliwe. Czasami ekstrakcja jest jedynym wyjściem. W takiej sytuacji ważne jest, żeby nie pozostawiać luki zębowej. Wszczepienie wspomnianego implantu w miejsce korzenia zębowego pozwala na skuteczne zahamowanie zaniku kości.
Co zrobić z zanikiem kości jamy ustnej?
Lepiej jest zapobiegać niż leczyć, to oczywiste, nie zawsze jednak to się udaje. Czy da się coś zrobić, jeżeli nie zdoła się zapobiec zanikowi kości? Czy jeśli już dojdzie do najgorszego, można w jakiś sposób naprawić szkody?
Otóż w przypadku zaniku kości można podjąć leczenie polegające na jej odbudowie. Jedną z metod jest podniesienie dna zatoki szczękowej. To zabieg, który polega na tym, że dno zatoki szczękowej zostaje podniesione za pomocą specjalistycznych narzędzi, a powstała w tym miejscu pusta przestrzeń zostaje wypełniona biokompatybilnym (a zatem bezpiecznym dla organizmu) materiałem.
Oprócz podniesienia dna zatoki szczękowej w leczeniu zaniku kości stosowana jest też inna metoda, mianowicie sterowana regeneracja kości. Ten zabieg za pomocą biokompatybilnych materiałów i błony o właściwościach gojących i regenerujących odbudowuje tkankę kostną. Przeprowadzenie sterowanej regeneracji kości umożliwia odzyskanie pełnej funkcjonalności jamy ustnej.
Co możesz teraz zrobić?
Masz braki w uzębieniu? Najlepiej podjąć działanie, zanim proces zaniku kości da o sobie znać. A może ten proces już się rozpoczął? Może już dały o sobie znać przykre skutki zaniku kości jamy ustnej? Umów się na wizytę w Orto-Live. Przeprowadzimy dokładną diagnostykę i zaproponujemy optymalne rozwiązanie problemu. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.