Wada zgryzu jest nie tylko estetycznym problemem. Nieprawidłowa budowa szczęk utrudnia codzienne funkcjonowanie i prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Na szczęście, nowoczesna ortodoncja pozwala skutecznie leczyć nawet zaawansowane wady zgryzu zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Jedną z nich jest zgryz przewieszony. Czym się charakteryzuje i jak go leczyć? Zapraszamy do artykułu.
Spis treści
Czym jest zgryz przewieszony?
O zgryzie przewieszonym mówimy wówczas, gdy zęby trzonowe i przedtrzonowe zachodzą na siebie w nieprawidłowy sposób. To wada poprzeczna zgryzu, która występuje na skutek zaburzenia proporcji między dolnym, a górnym łukiem zębowym. Podczas ich zwarcia, powierzchnie żujące zębów bocznych górnych nie kontaktują się z powierzchniami żującymi zębów bocznych dolnych. Zgryz przewieszony może być jednostronny lub obustronny. Obejmuje całe uzębienie, bądź pojedyncze zęby. Wada ta powoduje dysfunkcję narządu żucia, a w niektórych przypadkach prowadzi do zmian w rysach twarzy. Jakie są przyczyny powstania i jak wygląda leczenie zgryzu przewieszonego?
Zgryz przewieszony – przyczyny
Ten rodzaj wady zgryzu dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Często współwystępuje z innymi wadami, takimi jak tyłozgryz, zgryz głęboki, zgryz krzyżowy i stłoczenia zębów. Może mieć podłoże genetyczne, bądź charakter nabyty. Do najczęstszych przyczyn pojawienia się zgryzu przewieszonego można zaliczyć:
– nieprawidłowe położenie zawiązków zębów bocznych, co powoduje ich krzywe wyrastanie i niewłaściwe ułożenie w łukach zębowych. W przypadku zębów górnych jest to wychylenie dopoliczkowe, a górnych – dojęzykowe
– brak koordynacji podczas wymiany zębów w dolnym i górnym łuku zębowym
– dysproporcje pomiędzy rozmiarami szczęki i żuchwy
– nieprawidłowe ułożenie języka, przerost języka oraz jego nadmierne oddziaływanie na górny łuk zębowy
Leczenie zgryzu przewieszonego
Wad zgryzu nie wolno bagatelizować, gdyż nieleczone będą postępować. Zaniechanie leczenia ortodontycznego, w przypadku zgryzu przewieszonego może doprowadzić do wielu powikłań. Asymetrie w obrębie układu żucia powodują nierównomierny rozkład sił podczas pracy mięśni, a tym samym – pogłębianie sią wady. Pojawiają się trudności z prawidłowym rozdrabnianiem pokarmu, co prowadzi do zaburzenia pracy układu trawiennego. Należy mieć na uwadze, że zaawansowane wady zgryzu trudniej jest skorygować, dlatego warto zacząć je leczyć po zaobserwowaniu pierwszych objawów. Do takich należy sytuacja, gdy w pozycji zwarcia zęby boczne górne swoimi podniebiennymi powierzchniami stykają się z powierzchniami policzkowymi zębów dolnych.
Leczenie zgryzu przewieszonego polega na przywróceniu odpowiednich proporcji szczęki względem żuchwy. Należy też ograniczyć styczność zęba przewieszonego z zębem przeciwstawnym. W przypadku leczenia wady u dzieci z mlecznym uzębieniem rozwiązaniem może być szlifowanie zębów, za pomocą którego redukowana jest wysokość guzków zębów górnych i dolnych. U starszych dzieci często stosuje się aparat ortodontyczny czynnościowy, taki jak aparat Ostrowskiego oraz wyciągi.
Leczenie ortodontyczne zgryzu przewieszonego opiera się przede wszystkim na diagnostyce i w każdym przypadku może wyglądać inaczej. W zależności od jego przyczyny, stopnia zaawansowania, współwystępowania innych wad i wieku pacjenta, ustalany jest indywidualny tok leczenia ortodontycznego.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o zgryzie przewieszonym i leczeniu tej wady zgryzu, zapraszamy do Orto-Live. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.