Czy implanty są rozwiązaniem na całe życie? W dzisiejszym wpisie podejmujemy temat żywotności implantów.
Spis treści
Jak długo mogą wytrzymać implanty zębowe?
Żywotność implantów nie jest wartością stałą. Zasadniczo przyjmujemy, że mogą one funkcjonować dożywotnio, jednak to, ile wytrzymają w praktyce, zależy od wielu czynników. Muszą więc zaistnieć odpowiednie warunki by służyły z powodzeniem do końca życia. W przeciwnym wypadku będą prawdopodobnie wymagać wymiany po kilkunastu latach.
Jakie czynniki mają wpływ na żywotność implantów? Dzielimy je na dwie grupy: czynniki biologiczne i zewnętrzne.
Czynniki biologiczne
Jednym z najważniejszych biologicznych czynników mających wpływ na żywotność implantów jest stan tkanki kostnej. Implanty wszczepia się w kość, aby zastąpiły naturalne korzenie zębowe. Aby tak się mogło stać, muszą się one zintegrować z tkanką kostną (to proces zwany osteointegracją). By proces ten zakończył się sukcesem, tkanka kostna musi być w odpowiednim stanie. A niestety nie zawsze tak jest.
Stan tkanki kostnej ulega pogorszeniu z rożnych przyczyn. Jednym z czynników, mających na to wpływ, jest wiek Pacjenta, ponieważ z upływem lat mogą rozwijać się schorzenia niekorzystnie wpływające na kości. Dlatego u starszych Pacjentów implanty mogą stopniowo tracić swoją pierwotną stabilność.
Ale stan tkanki kostnej nie jest jedynym biologicznym czynnikiem wywierającym wpływ na żywotność implantów. Znaczenie ma także uwarunkowanie anatomiczne szczęki i żuchwy. Szczególnym problemem są tu dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych powodujące zbyt mocne zaciskanie zębów. Z tego powodu może dochodzić do przeciążenia tkanek, które utrzymują implanty na właściwym miejscu. Efektem jest osłabienie umocowania implantów w kości.
Kolejnym ważnym biologicznym czynnikiem są ogólnoustrojowe choroby, które osłabiają odporność organizmu, Należy tu wymienić przede wszystkim AIDS, cukrzycę, nowotwory i zaburzenia układu krzepnięcia. Schorzenia te zwiększają podatność organizmu na infekcje – dotyczy to również tkanek miękkich jamy ustnej.
Czynniki zewnętrzne
Jeśli chodzi o czynniki zewnętrzne, to przede wszystkim trzeba wymienić higienę jamy ustnej. O implanty należy dbać jak o naturalne zęby. Regularne i dokładne mycie jest koniecznością. W przypadku zaniedbań Pacjenta w tej dziedzinie zachodzi ryzyko rozwoju chorób przyzębia, a to niekorzystnie odbije się na trwałości implantów.
Ważnym czynnikiem jest także dieta. Dzieje się tak dlatego, że zdrowie jamy ustnej jest bardzo ważne dla trwałości implantów, a zdrowie to zależy między innymi właśnie od tego, co jesz. Niedobory odpowiednich składników odżywczych przyczyniają się do rozwoju różnych schorzeń, z których część może niekorzystnie działań na ciśnienie krwi. W efekcie dochodzi do pogorszenia kondycji dziąseł i utraty stabilności implantów.
Dowiedz się więcej!
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o implantach i jak należy o nie dbać, zapraszamy do Orto-Live. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.