Guma do żucia – jak wpływa na stan jamy ustnej?


, Guma do żucia – jak wpływa na stan jamy ustnej?
Orto-Live profilaktyka Radom stomatologia zachowawcza

Guma do żucia ma wielu wielbicieli, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Czy należy ją odradzić osobom dbającym o zęby? Okazuje się, że… wręcz przeciwnie. Guma do żucia może mieć korzystny wpływ na stan zębów i jamy ustnej. Pod warunkiem, że jest to odpowiednia guma i że żuje się ją z umiarem.
 
 

Co warto wiedzieć o gumie do żucia?

Jakkolwiek dziwnie to zabrzmi, ludzie od wieków lubili żuć (choć jeszcze nie klasyczną gumę). Starożytni Grecy, Indonezyjczycy, Indianie – wszyscy oni od stuleci żuli chociażby kawałki żywicy, które odświeżały oddech i miały działanie antybakteryjne. Jednak za wynalazcę współczesnej, nowożytnej gumy do żucia uznaje się Amerykanina Johna Curtisa. On to właśnie w połowie XIX wieku wprowadził na rynek gumę bardzo już zbliżoną do tej, którą żuje się dzisiaj. Można tu zadać pytanie: czy dzisiejsze gumy do żucia również mogą mieć korzystne działanie, podobnie jak wspomniane kawałki żywicy? Odpowiedź brzmi: to zależy.
 
A od czego jest to zależne? Przede wszystkim od tego, jaką gumę się żuje. Guma słodzona cukrem naturalną siłą rzeczy nie będzie mieć korzystnego wpływu na zęby i jamę ustną. Co innego, gdy mowa o gumach bez cukru – te mogą mieć pozytywne działanie, pod warunkiem, że nie żuje się ich zbyt często ani zbyt długo.
 
 

Zalety żucia gumy

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale niektóre gumy do żucia działają oczyszczająco. Dotyczy to gum bez cukru, w których jako słodzik zastosowano takie substancje jak sorbitol i ksylitol. Sorbitol odpowiada za utrzymanie wilgoci w jamie ustnej. Substancja ta zapobiega też obniżeniu pH szkliwa zębów poniżej 5,5. Dzięki temu zęby nie są poddawane działaniu kwasów, które mogą powodować erozję szkliwa.
 
Jeśli natomiast chodzi o ksylitol, zwany też cukrem brzozowym, to zapobiega on powstawaniu próchnicy. Ma działanie bakteriostatyczne, czyli hamuje namnażanie się drobnoustrojów i powstrzymuje je przed wytwarzaniem zewnątrzkomórkowych polisacharydów, wykorzystywanych przez nie do przyczepiania się do powierzchni zębów. Z tego względu zaleca się żucie gumy bez cukru po posiłku, jeżeli nie ma możliwości umycia zębów.
 
Guma do żucia korzystnie wpływa na pracę ślinianek. Produkują one więcej śliny, dzięki czemu wypłukiwane są zalegające w przestrzeniach międzyzębowych resztki pokarmowe. Większa ilość śliny sprzyja też regulacji pH jamy ustnej – kwasy są neutralizowane, a więc, znowu, zęby są chronione przed erozją. Poza tym ślina zawiera fosforany, które wnikają do szkliwa i je remineralizują. Trzeba wspomnieć i o tym, że niektóre rodzaje gumy pomagają w walce z kamieniem nazębnym dzięki zawartości ścierających mikrogranulek.
 

  • Zapisz się na konsultację

    , Guma do żucia – jak wpływa na stan jamy ustnej?

    Poznaj atuty:


 

Wady żucia gumy

Jak z wieloma rzeczami, także i z gumą do żucia trzeba zachować umiar. Choć z tego, co tu napisaliśmy, wynika, że jej działanie może być dobroczynne, to jednak tylko w odpowiednich dawkach. Jeżeli gumę żuje się zbyt długo i zbyt często. Taki brak umiaru może prowadzić do przerostu mięśni żwacza (co powoduje problemy ortodontyczne) i dolegliwości stawu skroniowo-żuchwowego. Konsekwencją może być ból mięśni twarzy, głowy i uszu, a w dalszej kolejności również zaburzeń w przemieszczaniu się żuchwy, trudności z przeżuwaniem i nadmiernego ścierania się zębów.
 
Powodowane przez nadmierne żucie dysfunkcje mięśni żwaczy zwiększają też ryzyko bruksizmu, czyli napadowego, mimowolnego zaciskania szczęk i zgrzytania zębami podczas snu – a ta choroba niesie już ze sobą naprawdę poważne konsekwencje. Poza tym, jeśli jest się przyzwyczajonym do żucia gumy tylko z jednej strony szczęki, częste i długotrwałe żucie może doprowadzić do asymetrii twarzy.
 
Aby uchronić się od tych przypadłości, należy żuć gumę z umiarem, nie przekraczając określonych limitów czasowych. Osoba dorosła nie powinna żuć gumy dłużej niż dziesięć do piętnastu minut. W przypadku dzieci optymalny czas jest jeszcze krótszy i wynosi jedynie kilka minut.
 
 

Umów się na wizytę!

Dla zdrowia zębów i jamy ustnej bardzo ważne jest to, po jakie produkty spożywcze sięgamy. W razie wątpliwości, czy twój jadłospis dobrze służy twoim zębom, skonsultuj się z ekspertami z Orto-Live. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.

Przeczytaj pozostałe wpisy na naszym blogu
Proteza zębowa na implantach – Overdenture
implanty zębów Orto-Live proteza zębowa Radom zdrowie

Pacjenci, którzy zachowali część swoich zębów, ale dotknięci zostali liczniejszymi ubytkami, często są niezadowoleni z konieczności korzystania z protez częściowych. Do ich mankamentów należy ograniczona stabilność, będąca szczególnym utrapieniem […]


Czytaj
Kamień nazębny- wróg numer 1 pięknego uśmiechu
Orto-Live profilaktyka Radom stomatologia zachowawcza

Atrakcyjny wizerunek, którego istotnym elementem jest piękny uśmiech, ma istotny wpływ na nasze samopoczucie. Powoduje, że jesteśmy bardziej pewni siebie i łatwiej nawiązujemy kontakty z innymi ludźmi. Zarówno w sferze […]


Czytaj
5 faktów na temat implantów zębowych
implanty korony Orto-Live Radom

Implanty zębowe są obecnie najskuteczniejszą metodą uzupełniania wszelkiej maści braków zębowych, nieważne czy są one pojedyncze, kilkukrotne, czy mamy do czynienia z bezzębiem. Chociaż zazwyczaj postrzegane są one po prostu […]


Czytaj

ORTO-LIVE - wysoko oceniana stomatologia

Zobacz, co mówią o nas Pacjenci

 

Klinika ORTO-LIVE


 

Orto-Live
4.5
Based on 19 reviews
powered by Google
Monika Luks
Monika Luks
12:34 12 Aug 20
Od kilku lat chodzę jestem Pacjentką Orto-Live i jestem bardzo zadowolona. Pani Doktor jest bardzo miła i zawsze porozmawia ze mną i opiszę co robić, aby zachować zdrowe zęby. Mimo, że kiedyś obawiałem się dentysty, to teraz nie mam żadnych problemów z zębami, co w dużej mierze jest zasługą Orto-Live. Pozdrawiam i Polecam
Anna Kowalska
Anna Kowalska
09:36 24 Mar 20
Pani Doktor Podgórska sprawia że można zapomnieć że jest się u dentysty. Dzięki niej wizyty u dentysty stały się dla mnie przyjemnością co kiedyś wydawało się niemożliwe :) Ślicznie dziękuję! :)
Janina Luc
Janina Luc
09:50 20 Feb 20
Szczerze polecam gabinet Orto Live. Mialam tu zakladana proteze i jestem bardzo zadowolona poniewaz teraz moge sie usmiechac i bez problemu jesc posilki a wczesniej unikalam. Bardzo dziekuje calemu zespolowi
Monika Dawidowska
Monika Dawidowska
14:03 15 Jan 20
Do gabinetu trafiłam z polecenia koleżanki i muszę jej bardzo podziękować :) Jestem po leczeniu ortodontycznym u Pani Doktor Janik-Podgórskiej która jest znakomitym fachowcem i pomogła mi uporać się z bardzo poważną wadą zgryzu jaką miałam :) Bardzo dziękuje Pani doktor oraz całemu zespołowi za podejście do Pacjenta. Nigdy do tej pory nie czułam się u dentysty tak swobodnie jak w Orto-Live :)
Hanka Jabłońska
Hanka Jabłońska
12:02 03 Jan 20
Jestem bardzo zadowolona z leczenia zachowawczego oraz ortodontycznego jakie miałam wykonywane w klinice Orto-Live :)) Wszystko przebiegało tak jak zostało mi wytłumaczone na początku leczenia za co jestem bardzo wdzięczna :)
Łukasz Malicki
Łukasz Malicki
08:40 13 Nov 19
Świetne miejsce dla Pacjentów w każdym wieku :) Miałem wykonywane złożone leczenie i jestem bardzo zadowolony :) Mój syn również rozpoczął przygodę z dentystą od tego gabinetu i jest zachwycony :) Pozdrawiam cały zespół :)
Dawid Nowak
Dawid Nowak
09:16 17 Oct 19
Miałem wykonywane leczenie ortododontyczne w Orto-Live i jestem bardzo zadowolony. Polecam wszystkim i dziękuję :)
Andrzej Wita
Andrzej Wita
09:09 17 Oct 19
Polecam wszystkim szukajacym dobrego dentysty w Radomiu i okolicy. Ja jestem bardzo zadowolony. Polecam dr Janik, która jest swietnym fachowcem. Pozdrawiam caly zespol Andrzej
sshe sshee
sshe sshee
16:24 18 Sep 19
Bardzo polecam leczenie u Pani Doktor Janik-Podgórskiej. Kompetentna osoba o dużej wiedzy.
Julia Nowacka
Julia Nowacka
07:34 12 Sep 19
Miałam wykonywane leczenie w gabinecie Orto Live i jestem bardzo zadowolona. Szczególnie polecam dr Janik-Podgórską, która widać że jest fachowcem a do swojej pracy podchodzi z wielką pasją.
Patryk Janusz
Patryk Janusz
10:44 09 Jul 19
Pani Doktor to osoba z niesamowitą empatią do drugiej osoby. Sympatyczne i profesjonalne podejście przekłada się na dobrą współpracę z gabinetem :)
Sylwia K.
Sylwia K.
21:09 30 May 19
Dr Janik gada obszernie na każdej wizycie co za tym idzie? Czas leczenia o ile można to tak nazwać wydłuża się. Cena za wizyty ktore skończyły się na gadaniu kosmiczne. Pani doktor na każdej z wizyt powtarzała to samo zamiast przejść do działania. Nie polecam.
Ola Potocka
Ola Potocka
09:10 05 Oct 18
Wygórowane ceny (wyższe niż w Warszawie) i przedłużanie leczenia to wizytówka gabinetu dr Janik.
Aleksandra Węglarz
Aleksandra Węglarz
09:55 03 Feb 18
Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, iż doktor Janik odmieniła moje życie. Od najmłodszych lat zajmowała się moim zgryzem. Dzięki ogromnej wiedzy, zaangażowaniu i cudownym podejściu do pacjenta wyleczyła moją poważną wadę. Dr Janik to wybitny specjalista, a przy tym niezwykle ciepła osoba, która z empatią, pełnym profesjonalizmem podchodzi do pacjenta. Z czystym sercem polecam i po raz kolejny serdecznie dziękuję...
Zobacz wszystkie opinie

 

Orto-Live
5.0
powered by Facebook
Julia Wu
Julia Wu
2019-09-05T09:08:26+0000
Polecam. Chodzę regularnie na wizyty od dłuższego czasu i jestem bardzo zadowolona!
Przemyslaw Skrzek
Przemyslaw Skrzek
2018-03-27T23:02:05+0000
Rafał Janas
Rafał Janas
2018-03-21T20:34:54+0000
super atmosfera, profesjonalna obsługa i pełne zadowolenie
Magdalena Nowacka
Magdalena Nowacka
2018-02-26T12:43:11+0000
Najlepsi z najlepszych !
Asia Wojtunik
Asia Wojtunik
2018-02-24T08:56:41+0000
Kasia Zakrzewska
Kasia Zakrzewska
2018-02-06T15:29:23+0000
Aleksandra Markowska
Aleksandra Markowska
2017-10-31T13:45:29+0000
Pełen profesjonalizm � 10/10!
Stanisław Skrzyński
Stanisław Skrzyński
2017-08-11T21:41:31+0000
Kasia Janicka
Kasia Janicka
2017-06-24T13:27:18+0000
Agata Niewadzisz
Agata Niewadzisz
2017-06-12T18:47:39+0000
Patrycja Zasada
Patrycja Zasada
2017-04-10T19:02:34+0000
Julia Szerling-Pielas
Julia Szerling-Pielas
2017-03-20T12:58:50+0000
Wiola Kądrowska
Wiola Kądrowska
2017-03-17T14:06:05+0000
Katarzyna Niedużak
Katarzyna Niedużak
2017-02-21T18:21:57+0000
Małgorzata Bartoszcze-Tomaszewska
Małgorzata Bartoszcze-Tomaszewska
2016-12-07T21:33:04+0000
Barbara Rozińska
Barbara Rozińska
2016-05-21T19:05:04+0000
Super pełen profesjonalizm. Polecam serdecznie
Bogusław Kopka
Bogusław Kopka
2016-01-14T08:13:13+0000
Bardzo dobra klinika, życzliwi ludzie, kompleksowe leczenie z udziałem różnych specjalistów. Podejmują decyzję o zastosowaniu leczenia po konsultacjach z różnymi lekarzami, szybka i profesjonalna diagnoza, dzięki czemu nie trzeba tracić czasu i pieniędzy na dodatkowe badania. Polecam, dr hab. Bogusław Kopka, prof. historiiread more
Aleksandra Korycka
Aleksandra Korycka
2015-12-23T20:02:43+0000
Magdalena Zakonnik
Magdalena Zakonnik
2015-07-23T10:44:26+0000
Linda Banasik
Linda Banasik
2015-07-09T20:32:13+0000
Konrad Chmielewski
Konrad Chmielewski
2015-03-10T08:14:57+0000
Ola Janik
Ola Janik
2015-03-09T22:34:32+0000
Ada Gruszczak
Ada Gruszczak
2015-03-09T19:14:25+0000
Michał Czyżewski
Michał Czyżewski
2015-03-08T23:17:21+0000
10 RZECZY, które powinieneś wiedzieć,
zanim wybierzesz swojego dentystę
   

Przeczytaj także porady naszych ekspertów

   
Papierosy a zdrowie jamy ustnej
choroby jamy ustnej Orto-Live papierosy skutki palenia

Że papierosy szkodzą, o tym wszyscy już wiedzą. Ale czy wiesz, że nie tylko dla płuc są one szkodliwe? Palenie papierosów niekorzystnie odbija się również na stanie zębów i jamy ustnej.   […]


Czytaj
Paradontoza – przyczyny, objawy i leczenie
choroby jamy ustnej dziąsła Orto-Live paradontoza

Paradontoza jest poważnym zapaleniem przyzębia. To najczęstsze obok próchnicy schorzenie jamy ustnej. Choroba ta uszkadza struktury otaczające i utrzymujące zęby: cement korzeniowy, ozębną, dziąsło, kość wyrostka zębodołowego. […]


Czytaj
Nadwrażliwość zębów
ból nadwrażliwe zęby nadwrażliwość zębów Orto-Live

Ząb reaguje w zetknięciu z zimnym lub gorącym posiłkiem? A może daje o sobie znać, gdy jesz coś kwaśnego lub słodkiego? Znasz ten ból? Prawdopodobnie to nadwrażliwe zęby. Nie jest to […]


Czytaj
Wszelkie prawa zastrzeżone